״סמוטריץ' קיצוני יותר מליצמן״

ח"כ עודד פורר מרוצה מאוד ממצבה של מפלגתו בסקרים, אבל הרבה פחות שמח מהמצב בו אי אפשר לפסול התמודדות של ח"כים שפועלים נגד המדינה.

ניצן קידר , ה' בתמוז תשע"ט

ח"כ עודד פורר
ח"כ עודד פורר
צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת עודד פורר מ״ישראל ביתנו״ מותח ביקורת חריפה על התנהלות בית המשפט העליון, לאחר ששוב, ח"כ ערבי - הפעם יוסף ג'בארין - השמיץ את מדינת ישראל מחוץ לגבולותיה.

"האשמה היא בנו, במדינת ישראל שמאפשרת לחצות את הקו הזה ולדרדר אותו, עד שזה הופך לשגרה. צריך לעצור את זה, למנוע התמודדות של חברי כנסת כאלה והחוק מאפשר את זה. לצערי אנחנו רואים פעם אחר פעם את בית המשפט העליון מתערב והופך את ההחלטה נגד הנושאים הללו", אומר פורר בראיון לערוץ 7.

לדבריו החקיקה הקיימת לא נותנת את הכלים הנכונים להתמודדות עם המצב. "יש את חוק ההדחה שהוא לא רלוונטי במצב הזה, גם מבחינת התנאים המגבילים בו. החוק היעיל הוא כזה של מניעת התמודדות, ודאי כשאנחנו נמצאים ערב מערכת בחירות".

"בדרך כלל ועדת הבחירות המרכזית מקבלת את העמדות האלה כפי שאנחנו מביאים אותן, שמי ששולל את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לא יכול להתמודד. פסלנו כך את חברת הכנסת חנין זועבי ואת חבר הכנסת עופר כסיף אבל פעם אחר פעם בא בית המשפט העליון ומתערב", הוא קובל.

הפתרון לדעתו יהיה רק בשינוי ההליך. "אנחנו נצטרך בחקיקה בכנסת הבאה להגביל את היכולת של בית המשפט העליון מלהתערב בהחלטות הכנסת, בוודאי בהחלטה כזו. זה לא עניין של פסקת ההתגברות עליה מדברים כל הזמן אלא משהו אחר. בתוך החוק שאומר שיש אפשרות לערער לבית המשפט העליון, צריך לקבוע מה הסמכות שלו ומה הוא יכול לבקר".

"אין ספק שעל החלטה של ועדת הבחירות המרכזית צריכה להיות ביקורת שיפוטית, אבל כמחוקקים אנחנו יכולים לקבוע איזו ביקורת שיפוטית, כיצד היא תתבצע ומה הנימוקים שאפשר או אי אפשר לתת. ודאי שצריך להגביל את הסמכות מהמצב בו היא מצויה היום, כי כשהגענו לבית המשפט ראינו איך הופכים ועושים לוליינות כדי לאפשר לאותם חברי כנסת להתמודד ואלו שאישרו להם להתמודד משתמשים בחסינות או בדרכון הדיפלומטי כדי לפעול נגד מדינת ישראל. אין איוולת גדולה מזו", מוסיף פורר.

הוא מתייחס גם לסקרים שמציבים את מפלגתו בדיוק במקום בו היא היתה רוצה. "השאיפה שלנו במערכת הבחירות היא להיות מספיק גדולים כדי לכפות על הליכוד וכחול לבן את אותה ממשלת חירום עליה אנחנו מדברים. כזו שגם תוכל להעביר תקציב טוב למדינת ישראל, גם להתמודד עם האתגרים הביטחוניים ולהחזיר את ישראל להיות נורמלית".

ביקשנו לשאול את ח"כ פורר מדוע מפלגתו, ישראל ביתנו, כורכת את איחוד מפלגות הימין עם המפלגות החרדיות ודורשת להקים ממשלה בלעדיהן.

"כשאני מסתכל על החקיקה שמנסה בצלאל סמוטריץ' להעביר ברור לחלוטין שהיא גילה בכנסת האחרונה עמדות הרבה יותר קיצוניות מאלה של ליצמן וגפני. גם לפי התיקונים שהוא ביקש להכניס בחוק הגיוס, גם ההערות שלu לגבי מדינת ההלכה, גם הרצון שלו לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה", מסביר פורר.

"אני חושב שלא יקרה כלום יחד עם הסיעה הזאת יחד עם המפלגות החרדיות קצת יתקררו באופוזיציה ויאפשרו לרוב המכריע במדינת ישראל להוביל פה קו של 'חיה ותן לחיות'. אין בזה דבר וחצי דבר כדי לגרוע מהסממנים הדתיים, אבל צריך לאפשר למי שרוצה לקיים אורח חיים אחר, לחיות את חייו במדינה", הוא מסכם.