"דרוש שינוי בשיטת מינוי השופטים"

השר אמיר אוחנה נשמע מתון יותר בביקורתו על מערכת המשפט, אבל עדיין סבור שיש הרבה מקום לתיקונים

ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ט

אמיר אוחנה
אמיר אוחנה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים אמיר אוחנה רוצה לחזק את אמון הציבור במערכות המשפט ולהחזיר את בית המשפט לימי הזוהר שלו, כלשונו.

בראיון שיתפרסם במלואו מחר במוסף "שישבת" של ישראל היום אמר, "השופט הוא שופט, לא מורה דרך ולא מחנך הדור. הוא צריך לפסוק על פי החוק הקיים, לא לבטל חקיקה ולא לייצר חקיקה, למעט 'מקרים קיצונים שדגל שחור מתנוסס מעליהם', ולא נתקלתי בכאלה עד כה".

על הפרקליטות אומר שר המשפטים: "אני חושב שהפרקליטות לא הצטיינה לאורך השנים בחוש מפותח לביקורת עצמית. השופט דוד רוזן (נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות) עושה עבודה מצוינת. צריך להעמיק ולחזק את היכולת לביקורת כזאת".

"אני מתכוון לבחון את האופן שבו ממנים שופטים. השיטה הישראלית היא ייחודית בעולם, למעט הודו, והיא לא יכולה להישאר כפי שהיא, כשלמערכת המשפטית זכות וטו על מינוי שופטים. מי שהם לא רוצים - לא ייכנס לבית המשפט העליון. צריך לבחון - האם יש לזה הצדקה? לא בטוח".

אוחנה אומר שהיה רוצה לראות עוד שינויים פרסונליים בבית המשפט העליון כדי להביא ליותר איזון: "שינוי פרסונלי הוא חלק מהתמונה, צריך להמשיך במגמה הזאת. אני רוצה לראות בית משפט עליון מאוזן יותר, בית משפט שאף אחד לא יוכל לטעון כלפיו שהוא מוטה פוליטית. לצערי, זו טענה רווחת בציבור".

לדבריו, כבר היום "בית המשפט העליון יותר מאוזן ומגוון ממה שהיה בעבר. אבל לאורך השנים היה יסוד לתפיסה הציבורית שבית המשפט מדבר בקול אחד, בגוון אחד, לפעמים אפילו מגיע משכונה אחת. הרבה השתנה. מי מבית המשפט העליון מגיע היום מרחביה? אף לא אחד.

"לא אשאל שופט למי הוא מצביע, אבל זה גיוון שנוגע למקומות שמהם השופט מגיע, לתרבות, לסגנון, לפסיקה. מותר להתייחס לפסיקה ולהגיד - עם התפיסות האלה באופן עקבי אני מסכים או לא מסכים. זה חלק מהתפקיד שלנו, את הדבר הזה עושים גם על ידי שינוי האופן שבו ממנים שופטים, וגם על ידי שינוי שבו הדרג הנבחר יכול לבחור דרג פקידותי".