נישואי תערובת - אובדן ההמשכיות היהודית

נשיא הקואליציה לערכים יהודיים לא נבהל מההשוואה שעשה שר החינוך פרץ בין ההתבוללות לשואה. "מדובר בהצהרה מדודה של דאגה אמיתית''.

יהונתן גוטליב , ח' בתמוז תשע"ט

 הרב פרץ
הרב פרץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב פסח לרנר, נשיא הקואליציה לערכים יהודיים (CJV) המייצגת למעלה מ-1000 רבנים מסורתיים בענייני מדיניות ציבורית, הגיב על דברי שר החינוך הרב רפי פרץ ולפיהם ההתבוללות בארה"ב היא "שואה שנייה".

"הרב פרץ לא פירט את הסטטיסטיקה", אמר הרב לרנר. "השואה הייתה הרס פיזי מחריד של עמנו, בעוד נישואי תערובת והשמדה גורמים להרס רוחני, אובדן ההמשכיות היהודית לאין ספור משפחות. אין זה אותו דבר, אך גם לכבות את העתיד היהודי - ומחקרים חוזרים ונשנים על הקהילה היהודית באמריקה נושאים זאת".

נשיא ה-CJV ציין כי מנהיגים אורתודוכסים רבים השתמשו במונח "שואה שנייה" מאז שנות ה-90, לאחר שנתונים מסקר האוכלוסין היהודי הלאומי ב-1990 נראו כמנבאים את היעלמותה של יהדות צפון אמריקה.

"השוואות שטחיות של השואה הן בלתי הולמות לחלוטין", אומר הרב יעקב מנקן, מנכ"ל CJV, "מדובר בהצהרה מדודה של דאגה אמיתית, שבשום פנים לא משפיעה על הזוועות הנאציות לפני 75 שנה. אבל המנהיגים היהודיים באמריקה הסכימו לשיעור הנישואים המתפתל, וחלקם סובלים זאת גם בקרב אנשי הדת הליברלים. הם מתנגדים להשוואה של הרב פרץ לא משום שהיא אינה מדויקת, אלא משום שהוא ביטא אמת כואבת, שממנה הם מעדיפים להסתתר".

"לא היינו כאן כדי לעצור את השואה הפיזית", סיכם הרב לרנר, "אבל אנחנו יכולים רק לטעון שזה לא היה שואה רוחנית אחרי שהצלחנו לעצור אותה. המשבר הזה לא פחות דחוף היום ממה שהיה ב -1990, ואנחנו צריכים לעבוד ביחד כדי להילחם בו, ולא להתנגד לרב שתיאר את הטרגדיה כמו שהיא".