הרב דרוקמן: "אני מזועזע. אנחנו ברוסיה הבולשביקית?"

ראש ישיבות בני עקיבא מתייצב לצד הרב רפי פרץ ותוהה על סתימת הפיות: מי שחושב כך לא יהיה שר חינוך ומי שחושב ההיפך יהיה שר משפטים?

שמעון כהן , י"ב בתמוז תשע"ט

הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, מביע זעזוע עמוק לנוכח המתקפה הכוללת על הרב רפי פרץ ודבריו בסוגיית טיפולי ההמרה.

"כל כולי מזועזע", אומר הרב דרוקמן ביומן ערוץ 7, "אני מזועזע מפני שדבריו של הרב רפי פרץ מבחינת האמת לא עוררו שום סערה אמתית. מה קרה? הוא השמיע דעה מסוימת? השתגענו לגמרי? אדם לא יכול להשמיע דעה במדינת ישראל? יש פה טרור לגבי השמעת דעה".

"איפה אנחנו חיים? ברוסיה הבולשביקית תקופת סטאלין? אולי יחליטו לשלוח את הרב רפי לסיביר בגלל השמעת דעה מסוימת. מה קורה כאן? איזה טרור קיים אצלנו ביחס להשמעת דעה שהיא לא לפי דעתם של אנשים אחרים?".

"יכול מישהו לחשוב אחרת. אז מה? מי שחושב אחרת יכול להיות שר משפטים ומי שחושב את הדעה הזו לא יכול להיות שר החינוך. איפה אנחנו חיים? באיזו מדינה אנחנו חיים במדינה דמוקרטית שבה כל אחד יכול להביע את דעתו, או מדינה בולשביקית דקטטורית? אני מזועזע", אומר הרב דרוקמן ומבהיר כי אינו רוצה להסתתר ולכן הוא קובע: "אני בדעתו של הרב רפי פרץ, אז ישלחו אותי לסיביר? אני בדעתו. אנשי מקצוע אמרו לי שזה (טיפולי ההמרה) מצליח. אני יכול לכבד את מי שאומר אחרת, אבל שוללים מאדם להביע דעתו? זה לא יאומן. אני רוצה בזה לחזק את הרב רפי פרץ שלא יירתע. זה שר החינוך האמתי, שמחנך את ילדי מדינת ישראל שאנחנו חיים במדינה חופשית ודמוקרטית וכל אחד יכול להשמיע את דעתו. זו דוגמא חינוכית למופת".

באשר לטענות ולפיהן אמירה כזו כאשר היא נאמרת מפיו של שר חינוך יש בה לכאורה כדי להוציא מהתחום חלק מבני הנוער? "הקשבתי למה שאמר הרב רפי. שאלו אותו אם יש מקום לדבר הזה, והוא אמר שכן. הוא לא אמר שכולם ולא אמר שחייבים ולא שהוא מייעץ כך. מה הוא כבר אמר? אם מישהו יגיד הפוך יהיו תלמידים שיחשבו הפוך. כל אחד יכול להשמיע את דעתו. מה הבעיה. יש כאן דוקטרינה של רוח רק בכיוון אחד. למה? כי יש מי שרוצה כך? אני מתקומם נגד זה. אני לא חי במדינה שכזו. מדינת ישראל היא הרבה יותר מכך וכך היא צריכה להיות".

"כולם נזעקו. מי שתופר חליפה להיות ראש ממשלה, ואני מקווה שהוא לא יהיה לעולם, מדבר על "חשוך" והוא הנאור. הרי עצם הדבר הזה שאסור לחשוב הוא הדבר החשוך ביותר. אני זועק ממעמקי ליבי. כולנו צריכים לתת את דעתנו על כך ולא להשלים עם תופעה שכזו".

הרב דרוקמן אינו מעוניין להסיט את הדיון לסוגיה הפוליטית, אם כי גם הוא מעריך שיש מי שמנצל את הדברים לצרכים פוליטיים. בדבריו מעדיף הרב דרוקמן למקד את ההתייחסות לעצם תופעת ההשתקה של מי שאינו חושב על פי תפיסה מסוימת. "זו בעיה של מדינת ישראל ולא של מגדר מסוים או אוכלוסיה מסוימת. הבעיה היא שאנחנו חיים יחד ולא כולם חושבים אותו דבר ומתנהגים אותו דבר. המדינה של כולנו ואנחנו עם אחד. דרושה סבלנות לשמוע אחד את דברי השני".