עניין אישי והפעם עם צביקה ברוט

בן 39, רווק, תושב בת ים. ראש עיריית בת ים

רבקי גולדפינגר , ט"ו בתמוז תשע"ט | עודכן: 23:32

צביקה ברוט
צביקה ברוט
צילום: שלומי יוסף

התחלה/ לפני 39 שנים. נולד וגדל בבת ים, הצעיר מתוך חמישה אחים. "יש לי אח בכור, אחות, אח ואחות תאומים ואני הקטן".

אבא/ דוד ברוט (73), בתפקידו האחרון היה מנהל אגף החינוך בעיריית בת ים. "לפני כמה שנים יצא לגמלאות מהעירייה, שאני מנהל היום. היה איש ציבור המון שנים. אני נעזר בעצות הטובות שלו. מאבא קיבלתי את יכולות הביטוי בכתב ובעל פה וכנראה גם את המשיכה לעולם הפוליטי".

אמא/ טובה (73), מורה לחינוך מיוחד. "יש לנו קשר מאוד משמעותי וחזק. אמא עיצבה את דמותי מבחינת החמלה והדאגה לאחר. אני חושב שהרבה מהתכונות שהפכו אותה למורה כל כך רגישה וטובה עברו לכל המשפחה".

אני מבת ים/ "עיר עם המון גאווה. תלמידים מבת ים תמיד הרגישו סוג של אליטיזם לא ברור. זה משהו שקיים עד היום. כשפוגשים תושב בת ים לשעבר הוא מיד יציין בהתלהבות: 'אתה יודע שאני בת ימי במקור?'".

תופס גלים/ "הים היה חלק מרכזי מהילדות שלי, מקום הבילוי המרכזי לחבר'ה. כמעט כל יום שישי היינו שם. אפילו בחורף היינו מבלים על החוף".

קדימה בני עקיבא/ היה חניך ומדריך שרוף. "זאת הייתה חוויה מעצבת ומשמעותית. בתקופת ההדרכה הייתי יותר בסניף מאשר בישיבה. אם יש תקופה שהייתי חוזר אליה היום זאת תקופת ההדרכה".

מארגן עצומה/ את הלימודים ביסודי החל בבית הספר תחכמוני בבת ים. "כנראה כבר אז הרגשתי צורך לתקן עוולות, ובכיתה ד' ארגנתי עצומה נגד מורה שלהרגשתנו הפלתה תלמידה מהכיתה. אבל לא הסתפקתי בהחתמה בלבד ושלחתי העתקים למנהל בית הספר, לשר החינוך, למפקחת ולכל מי שרק אפשר".

עובר בית ספר/ "הנהלת בית הספר הייתה המומה מהטלפון שקיבלו מלשכת השר אודות העצומה, ומיד קראו לי ולהורים שלי לשיחה. למזלי, באותה תקופה נדנדתי להורים שלי שאני רוצה לעבור לבית ספר אחר שבו היו רוב החברים שלי מהשבט, וממכתב תמים שארגנתי עם חברים זה הפך לאישיו שבסיומו עברתי לבית ספר ממ"ד ציפורי".

לומדים והרבה/ גם בבית הספר החדש היה דומיננטי במועצת התלמידים. בכיתה ז' עבר לישיבה התיכונית אדר"ת בבת ים, "אחד המוסדות שמצטיינים בהוראת לימודי החול ולימודי הקודש. ההרגל של יום לימודים ארוך זאת חוויה שמעצימה ועוזרת לך בהמשך החיים".

דמויות מופת/ בסיום הישיבה התיכונית פנה ללימודים בישיבת ההסדר הר עציון שבגוש עציון, "אצל הרב יהודה עמיטל והרב אהרון ליכטנשטיין זצ"ל. רק היום במימד הזמן אני יודע להעריך את הזכות שהייתה לי ללמוד מפיהם".

מערערים/ תוך כדי הלימוד בישיבה החל במיונים לתחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל. "האמת, התגלגלתי לזה במקרה. חבר שלי, שובאל פלאח, ביקש ממני סיוע בהגשת ערעור על כך שדחו אותו בטענה שהוא בייניש. כתבתי מכתב ערעור בשבילו ובמקביל, בגלל שזה הרגיז אותי, צירפתי בקשה לעצמי. זימנו את שנינו למיונים והתקבלנו. היינו המחזור הראשון שהייתה בו יחסית מסה של חובשי כיפה".

לגל"צ/ בתום שיעור א' החל את שירותו בגלי צה"ל. "הייתי כתב כלכלי, כתב משפט ובשנה האחרונה כתב צבאי וכתב השטחים, וגם עורך ומגיש חדשות בתחנה. נגעתי בתחומים מרתקים שלימדו אותי המון. זאת חוויה מדהימה ותפקיד מבגר מאוד. בגיל 19 וקצת אתה עומד מול ראש הממשלה ושואל אותו שאלות או רודף אחרי מפכ"ל המשטרה בזירת פיגוע".

פיגוע רודף פיגוע/ "החלפתי את ינון מגל ככתב שטחים בתחנה בשיא האינתיפאדה השנייה. כמעט בכל יום היו פיגועי ירי, הטרור השתולל בארץ. המון שידורים פתוחים. נחשפתי להמון אירועים. אני זוכר את עצמי אחרי השידורים הקשים מפיגועים חוזר הביתה ולוקח איזה שעה לבד לעכל את הדברים".

הלו, זה רדיו/ "אחת המדיות הכיפיות ביותר. מאפשרת דיבור חופשי ופתוח ובשונה מטלוויזיה אין צורך להיות מעונב ולחשוב איך להתנהג באולפן. אתה יכול להגיע לשידור עם כפכפים ולדבר לעומקם של דברים. מדיה שמאוד אהבתי, ואני אוהב אותה היום כמרואיין".

לידיעות אחרונות/ בסיום שירותו בגל"צ קיבל טלפון ממי שהיה אז ראש מחלקת החדשות ולימים עורך ידיעות אחרונות, רון ירון. "הוא הציע לי להיות כתב לענייני משפט בעיתון. לא הייתי צריך יותר מדי זמן לחשוב ועניתי מיד בחיוב. התחום המשפטי הוא מרתק בעיניי ונוגע לכל תחומי החיים".

ישרים וחרוצים/ במשך עשור היה כתב הכנסת של ידיעות אחרונות. דוחה בכל תוקף את הביקורת הגורפת על הפרלמנטרים בישראל. "אפשר לרדת על הכנסת מפה ועד הודעה חדשה, אבל לא בצדק. הכנסת היא מקום מדהים. רוב חברי הכנסת הם ישרים, חרוצים וטובים, והיא באמת יותר טובה מתדמיתה. האשמים בתדמית השלילית הם התפוחים הרקובים שמוציאים שם רע על כל חברי הכנסת, וגם התקשורת שאוהבת לרדת על פוליטיקאים ולהתמקד בשלילי".

כתב משפטי/ "בתקופה שלי היו כמה וכמה משפטים סוערים שהיו בלב הכותרות". ואגב, אהבתו לתחום הובילה אותו ללמוד ולסיים בהצלחה תואר במשפטים. שלוש שנים היה כתב לענייני משפט בעיתון ובהמשך מונה לתפקיד כתב הכנסת.

כתב הכנסת/ "אלו היו הימים האחרונים של ממשלת שרון, אחרי ההתנתקות. הייתה תחושה קשה שהמדינה מתפרקת, הכנסת הייתה כמרקחה. ראש הממשלה שרון היה אחרי האירוע המוחי הראשון ולפני השני. מבחינתי זה היה ממש להיזרק למים עמוקים. האקשן היה מטורף אבל מצאתי את עצמי מהר מאוד נהנה מהעבודה שם".

איפה אני?/ את היום הראשון שלו בכנסת הוא לא ישכח: "החדר של כתב ידיעות אחרונות היה ממוקם ממש ליד היציאה. יצאתי אחרי חצות, כשלא היה אפילו סדרן. הסתובבתי בבניין במשך עשרים דקות, נתקעתי באיזה מרתף בלי לדעת איך לצאת מהמשכן. התקשרתי לתמר איש שלום, שהייתה בתפקיד הזה לפניי, והיא הסבירה לי איך אני יוצא החוצה".

גאה/ ככתב הכנסת חשף את העובדה שיתומי פיגועים משני הורים לא מקבלים כמעט תמיכה מהמדינה בשל לקונה בחוק. "לצערנו יש כמאה יתומים כאלה מהקמת המדינה ועד היום. בעקבות הפרסום היה תהליך חקיקה ארוך והיום כל יתום פיגוע משני הוריו יקבל מהמדינה קצבה חודשית. אני הכי גאה בסיפור הזה מכל החשיפות והדיווחים שלי לאורך השנים".

ידיעות/ "בית גידול מצוין. העיתון עבר הרבה שינויים לאורך השנים, ובוודאי בשנים האחרונות, אבל מהשנים שהייתי שם אני יכול להעיד שמעולם לא ביקשו ממני לכתוב לכיוון מסוים מטוב ועד רע. כחובש כיפה וכאדם שעמדותיו ימניות מעולם לא סתמו לי את הפה. להפך, תמיד טורי הדעה שלי התקבלו בברכה. התקופה הזאת הייתה נהדרת, מקצועית והגונה".

מחשב מסלול/ אחרי עשור החליט לצאת לחל"ט מהעיתון. "עיתונאי זה מקצוע סופר חשוב, ועם זאת הרגשתי כמו מי שיושב ביציע וחשבתי שאני רוצה להיות במגרש עצמו. רוצה לעשות את העבודה האמיתית בעצמי ולתרום ולהשפיע הרבה יותר".

ייעוץ בינלאומי/ באותה תקופה הקים חברת ייעוץ בינלאומית יחד עם שותפים מארצות הברית ומישראל. "ייעוץ אסטרטגי ופוליטי למדינות, לנשיאים ולראשי ממשלות בכל העולם. היינו במזרח אירופה, באפריקה, באסיה, בצפון אמריקה, בעיקר בייעוץ אסטרטגי להובלת מהלכים - שינוי דעת קהל, משאלי עם. תפסנו נישה ייחודית".

טראמפ בישראל/ לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית נבחר לשמש כמנהל קמפיין הבחירות הישראלי של המפלגה הרפובליקנית ושל מועמדה בבחירות לנשיאות דונלד טראמפ. "לימים זה נתן לנו גישה להמון אנשי ממשל בארצות הברית".

ההצעה לרוץ/ "כבר הציעו לי בעבר לרוץ לראשות העיר ומבחינתי זה לא עמד על הפרק, אבל אז הגיעה ההצעה מהליכוד ואחרי כמה שיחות והתייעצויות החלטתי ללכת על זה". במקביל קיבל פנייה מנתניהו להצטרף אליו ללשכה בתפקיד ראש מערך ההסברה. "אחרי יומיים של מחשבה הודעתי לו שהחלטתי לרוץ לראשות העירייה".

מרוץ נקי/ "ניהלנו קמפיין די ארוך של שנה בערך עם עבודה אינטנסיבית והרבה עזרה של המפלגה ושרים שהגיעו לעיר ותמכו. רצתי עם האותיות מח"ל. לאורך הקמפיין שמרתי לא להיכנס לקרבות חול והשמצות מול המועמדים האחרים". אחרי בחירות סוערות הוא עלה לסיבוב שני נגד יריבו יוסי בכר.

אדוני ראש העיר/ "כל יום הבחירות התרוצצתי בקלפיות. בערב הלכתי הביתה כדי לנוח ולהיות קצת עם עצמי. ידעתי שעשיתי את המקסימום ועכשיו הכול בידיים של הקב"ה. ברגע שהתחילו לזרום התוצאות התחלתי להתרגש. אחרי שעה התבשרנו על ניצחון. ראש הממשלה התקשר לברך. נסענו לעירייה לחגוג עם אלפי הפעילים. חוויה של פעם בחיים".

האחריות/ "מהר מאוד התחלנו לעבוד במרץ. הקמתי קואליציה כמעט מקיר לקיר, כי זה האופי של בת ים. כולם חיים ביחד עם סטטוס קוו וכבוד הדדי. אני מנסה להביא רוח חדשה למסדרונות העירייה. ראש עיר זה מעין שליט יחיד בעירו, אתה אחראי על הכול. התפילה היא לעשות את הדברים בצורה נכונה וטובה. עם זה אני הולך לישון בלילה ועם זה אני קם בבוקר".

יעדים/ "בראש ובראשונה לייצב את המצב הכלכלי של העיר. העיר נמצאת במשבר כלכלי גדול מאי פעם. אנחנו מובילים מדיניות במטרה להגיע תוך חמש שנים לעיר מובילה בחינוך, בתעסוקה ובתיירות. אנחנו שואפים לבנות פחות מבני מגורים והרבה יותר מבנים למסחר, להוביל למהפיכה בתחום התיירות, כולל בתי מלון על חוף הים. יש לנו משאב טבע לא מנוצל ופוטנציאל מטורף".

אם זה לא היה המסלול/ "נראה לי שאצלי זה קל. אחד מהשלושה: עיתונאי, יועץ אסטרטגי בינלאומי או בפוליטיקה".

ובמגרש הביתי:

בוקר טוב/ הולך לישון כל יום אחרי שתיים בלילה, "הרגל שנשאר לי עוד מגל"צ". משכים קום בשבע בבוקר ואחרי תפילה יוצא ללשכה. "למרות העומס הכבד אני נהנה מכל רגע. יש ים של פגישות במשרד, סיורים בשטח, בערב אין סוף אירועים ופגישות והתייעצויות. זה לא נגמר. צריך מאוד לאהוב את זה כדי להצליח".

פלייליסט/ שירים עבריים קלאסיים. "אצלי בלשכה יודעים שבשעה ארבע אחר הצהרים הרדיו יעבוד ברקע".

השבת שלי/ "תמיד השבת הייתה עונג אמיתי, אבל בשנה האחרונה היא הפכה להכרחית. היא עוצרת קצב חיים מטורף ומכניסה אותי לאיזון. השבת היא בעיקר מפגש עם תושבים בהסתובבות בין 150 בתי הכנסת ברחבי העיר. זו חוויה מופלאה".

משאלה/ "בסופו של דבר לעמוד בכל היעדים שהצבתי לעצמי גם ברמה האישית וגם ברמה המקצועית".

מפחיד אותי/ "ברמה הלאומית, אנשים אלימים".

כשאהיה גדול/ "אני רק בן 39 ועדיין ילד. אני רוצה להשלים את היעדים בראשות העיר ולחזור לעולם העסקי".

לתגובות: rivki@besheva.co.il