מי יהיה המבוגר האחראי?

או שבן-גביר יסתפק במקום 8, או ששקד ובנט יסכימו שהמועמד שלהם מתן כהנא יזוז ממקום 7 ל-8. פרשנות

עמנואל שילה , כ"ט בתמוז תשע"ט

יוותרו? בנט ושקד
יוותרו? בנט ושקד
צילום: קובי ריכטר - TPS

האם בשעות המעטות שנותרו יושג הסכם לצירוף עוצמה יהודית לרשימת הימין המאוחד?

לפי מה שאני שומע, סלע המחלוקת טמון בשאלה הבאה: האם הימין החדש יסכים שאיתמר בן גביר ישובץ במקום 7, על חשבונו של המועמד השלישי מטעמם, מתן כהנא, שיצטרך לזוז למקום 8? או לחילופין, האם עוצמה יהודית יסתפקו במקום 8 ברשימה לבן-גביר, כפי שמציעים להם?

זהו ההבדל התהומי שעליו ייפול או יקום דבר.

זה לא בהכרח קטנוני כמו שזה נשמע. לכל אחד מהצדדים יש נימוקים חזקים לא לוותר.

ויתור של איתמר בן-גביר עלול בתסריט מסוים להשאיר אותו שוב מחוץ לכנסת ואת עוצמה ללא כל ייצוג. ויתור כזה גם עלול להתפרש ככניעה משפילה בעיני מצביעי עוצמה, ואז גם אם בן-גביר יצטרף - הפתקים שלהם לא יבואו בעקבותיו.

גם לימין החדש יש נימוקים חזקים. בנט מחזיק בכיסו הסכם לפיו המקום השביעי משוריין למתן כהנא, ואם עוצמה יהודית מצטרפת - זה צריך לבוא על חשבון הבית היהודי או האיחוד הלאומי. לכן סמוטריץ' והרב פרץ לא יכולים להפעיל לחץ על בנט ושקד.

הם לא יכולים, אבל הציבור יכול.

ההסכם הזה חתום, אבל הוא לא הגיוני, כי המשמעות היא שבמקום שכל המועמדים ממקום 7 והלאה יזוזו מקום אחד, מישהו מהח"כים המכהנים כעת - מוטי יוגב, אופיר סופר, עידית סילמן - יצטרך לזוז שני מקומות.

ובכן, מישהו יצטרך לעשות כאן ויתור כואב. או שבן-גביר יסתפק במקום 8, או ששקד ובנט יסכימו שהמועמד שלהם מתן כהנא יזוז ממקום 7 ל-8.

אז מי יהיה המבוגר האחראי שיוותר? האם שקד, יו"ר הימין החדש ומובילת הרשימה המאוחדת תגלה מנהיגות? האם בנט וכהנא יראו גמישות ואחריות? או אולי דווקא איתמר בן-גביר וחבריו? או שמא חלילה אף אחד מהם?

נותרו עוד כמה שעות עד שנדע.