"שני מלאכים באמבולנס חיכו לי בכביש"

שני חובשים בכירים במד"א שנתקעו בפקק באשקלון הוזעקו לסייע ליולדת. מהלך הלידה לא היה פשוט אך בסיומו הגיעו כולם בשלום לבית החולים.

ערוץ 7 , ה' באב תשע"ט

מושקוביץ בפגישה עם היולדת והרך הנולד
מושקוביץ בפגישה עם היולדת והרך הנולד
צילום: שחר חזקלביץ', תיעוד מבצעי מד"א

קארין מושקוביץ מאלפי מנשה ויוסי אלמליח מפתח תקווה, חובשים בכירים במד"א וחניכים בקורס פראמדיקים, היו בנסיעה מנהלתית באמבולנס באשקלון, ונקלעו לעומס תנועה בשדרות מנחם בגין בעיר.

לפתע, שלוש מכוניות מאחוריהם, החל מישהו לצפצף ללא הפסקה, ולאחר מספר שניות רץ לעבר האמבולנס.

מושקוביץ פתחה את הדלת, והגבר קרא לה לבוא במהירות, שכן אשתו שנמצאת באוטו, חשה צירי לידה תכופים. בתגובה היא יצאה, ניגשה לרכב, שם ישבה האישה שעומדת ללדת, דקלה דדון מאשקלון, עם ארבעת ילדיה. מושקוביץ ביצעה בדיקה רפואית, ומיד הבחינה בכך שמדובר בלידה מתקדמת. יחד עם יוסי החובש הבכיר, הם העבירו את היולדת לאמבולנס.

ראשו של התינוק יצא, ובמשך דקות ארוכות גופו נותר בבטן אימו, שכן הוא היה גדול מאוד, במשקל 4.3 קילוגרמים. מושקוביץ החלה לבצע פעולות רפואיות שונות על מנת לסייע לעובר לצאת מבטן אימו, וכעבור מספר דקות נוספות, התינוק יצא.

אולם, התינוק לא החל לבכות מיד עם היציאה מבטן אימו, והאמבולנס יצא מיד לכיוון בית החולים. במהלך הנסיעה, החלה מושקוביץ לשפשף את גבו של התינוק, ותוך זמן קצר, אך מורט עצבים, הוא החל לבכות. מדד הלחץ ירד, היולדת ושני החובשים הבכירים חשו הקלה גדולה, והאמבולנס המשיך בנסיעה לביה"ח ברזילי עם דקלה והתינוק, שהובאו לחדר מיון ליולדות להמשך טיפול.

"במהלך 20 שנותיי במד"א יילדתי עשרות רבות של נשים, אבל אני לא זוכרת לידה כל כך דרמטית", סיפרה מושקוביץ, "מהרגע שראשו של התינוק יצא, והבנתי שהוא תקוע, ועד לרגע שבו התינוק יצא כולו וגם החל לבכות, עברו כשבע דקות. אני יכולה לומר בפה מלא שאלו שבע הדקות הארוכות ביותר בחיי. ההקלה שחשנו כשהתינוק החל לבכות, וראינו שמצבו מתייצב, הייתה עצומה. אני מאושרת מכך שהאימא והתינוק נמצאים בביתם, כשהם במצב טוב".

"מהרגע שקארין הגיעה אליי לרכב, וגם במהלך הלידה הלא פשוטה באמבולנס, היא הייתה מקסימה ומקצועית, והשרתה עליי רוגע", סיפרה דקלה דדון, "עברתי כבר ארבע לידות, כולן בבית חולים, ולא דמיינתי שאי פעם אעבור משהו כזה. היה לי מזל גדול ששני מלאכים באמבולנס של מד"א חיכו לי בכביש. אני לא רוצה לדמיין מה היה קורה בלידה הלא פשוטה הזאת, אם קארין ויוסי החובשים לא היו שם. אני מודה להם ותמיד אהיה אסירת תודה".