"להציל את תל בתיר"

פלסטינים הקימו מבנה באזור האתר הארכיאולוגי תל בתיר בגוש עציון בניגוד לחוק. בבית ספר שדה כפר עציון מוחים על התעלמות המנהל האזרחי

ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ט

המבנה שהוקם על תל בתיר
המבנה שהוקם על תל בתיר
צילום: בית ספר שדה כבר עציון

ביום שישי האחרון, ערב תשעה באב, היום בו נחרבה העיר ביתר - נדהמו לגלות מדריכי בית ספר שדה כפר עציון כי על פסגת תל בתיר הקימו פלסטינים אתר תיירות.

התל שנמצא בשטחי C הוא אתר ארכיאולוגי וכל שינוי בתכסית שלו מחייב אישורים ותיאומים. "הבנייה המאסיבית על ראש תל ארכיאולוגי קדום היא פגיעה קשה במורשת התרבותית של הארץ ובפרט באתר שהוכר זה מכבר כאתר מורשת עולמית על ידי אונס"קו", אמרו בבית הספר שדה.

עוד הוסיפו כי "הפלסטינים הם אלו שביקשו את ההכרה באתר כאתר ארכיאולוגי ובמקביל פוגעים בו, דבר המראה כי בקשותיהם להכרה על ידי אונסק"ו נועדו רק לפגוע במדינת ישראל".

תל בתיר היה בירת המרד של בר כוכבא ברומאים ואחד מסמליו של העם היהודי בארץ ישראל. הערבים קוראים לתל "חירבת אל יהודי" ושם זה מעיד כאלף עדים על חשיבותו.

בתל נפל מנהיג המרד בר כוכבא והעדויות ההיסטוריות מתארות בו קרב קשה בו נהרגו אלפי יהודים במלחמה למען חירות עם ישראל.

לדברי אנשי בית הספר המנהל האזרחי, ככל הידוע להם, טרם לאתר לבדוק מה מתרחש בו ולעצור את העבודות.

ירון רוזנטל מנהל בית הספר אמר: "כל אתר כזה הוא פרק בסיפור של ארץ ישראל, כשהורסים מקום כזה כאילו תולשים דפים מהספר. אנחנו נאבקים כדי שהדורות הבאים יכירו גם את הפרקים האלה וראוי שאחרים שנושאים באחריות יצטרפו אלינו".