הדיונים הליליים מאחורי סערת סרבן הגט

דוברו של הרב הראשי לישראל מספר לערוץ 7 על ההחלטה לעכב קבורת אמו של סרבן גט. כעבור שלוש שעות הסכים האיש לתת גט לאשתו.

חזקי ברוך , י"ט באב תשע"ט

אבי סויסה
אבי סויסה
צילום: ערוץ 7

אבי סויסה, דוברו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, מספר לערוץ 7 על החלטה לעכב קבורת אמו של סרבן גט שמעגן את אשתו למעלה מעשור.

הרב לאו המכהן כנשיא בית הדין הגדול קיבל במהלך הלילה האחרון פסק דין של בית הדין אגודת הרבנים בארה"ב, אשר קבע כי יש לעכב את קבורת האם על מנת לגרום לבן המעגן להפקיד גט כשר בהקדם.

כעבור שלוש שעות מאז החלטת הרב לאו, הסכים הבעל המעגן להגיע לבית הדין ולתת את הגט. בית הדין התיר לקבור את אמו.

"הרב לאו לאחר שנכנס לעובי הקורה החליט לאשר את פסק הדין שנתן בית הדין בארה"ב והורה לחברה קדישא להימנע מלקבור את האם עד לקיום הוראות בית הדין", מתאר סויסה. "לאחר ההחלטה התקיימו בבית הדין דיונים קדחתניים מאחורי הקלעים עם בא כוח האישה וגם בא כוח הבעל ולבסוף הבעל החליט לתת גט ולשחרר את אשתו מכבלי הגינותה".

עד כמה המקרה הזה קיצוני?

''זו פעם ראשונה שמשתמשים בסנקציה הזאת. סנקציה חריגה. הרב לאו במהלך מלחמתו הבלתי מתפשר בסרבני הגט ואגב גם בסרבניות הגט שמספרן לא פחות מסרבני הגט, עושה הכל כדי לשחרר בכל הכלים הלכתיים את העגונים והעגונות".

"יש סנקציות החל מצו עיכוב יציאה מהארץ דרך עיקולים ושלילת רישיון נהיגה ואף ישיבה בכלא, הכל כשר כדי לסיים את המקרים הקשים ולהביא אותם לסיום. רק בחודש האחרון במהלך הפגרה הרב קיים דיון מיוחד כדי לשחרר שלוש נשים עגונות ואחת מהן למעלה מ-15 שנים".

דובר הרב הראשי מעיד: "הרבה עגונים ועגונות חייבים את החירות שלהם לרב לאו שעושה הכל כדי לשחרר אותם. לפעמים צריך להיות יצירתי ולפעמים זה מורכב אך הרב לא חושש והולך עם האמת עד הסוף ורואים את ההצלחות".