79% מודים: "קשה לנו להתרכז בתפילה"

סקר חדש שבוצע ע"י 'אשיחה – המרכז לחוויית התפילה', מגלה נתונים מעניינים אודות ציבור המתפללים.

בשיתוף 'אשיחה' , כ"ד באב תשע"ט

תפילה בכותל
תפילה בכותל
צילום: ISTOCK

מאז ומתמיד הייתה התפילה אתגר עבור האדם הדתי. ההליכה לבית הכנסת שלוש פעמים ביום, חיפוש מניין, וריכוז באותו הטקסט שוב ושוב – הם בהחלט משימה לא פשוטה.

סקר חדש שבוצע ע"י מרכז 'אשיחה' מגבה את התחושות הללו בנתונים: 8 מכל 10 נשאלים הודו שהדבר הקשה ביותר בתפילה הוא אתגר הכוונה והריכוז, ו-30% מרגישים שהקושי להתפלל נובע מההרגשה שתפילתם לא פועלת.

"הנתונים האלו לא מפתיעים", קובע הרב יפתח שמילוביץ, ראש המרכז. "אין ספק שתפילה היא אחד המצוות המאתגרות שניתנו לנו. כולנו מרגישים צורך להתפלל וליצור קשר ישיר עם הקב"ה, אך מכיוון שמדובר על מצווה המתקיימת שלוש פעמים ביום נוצרת שחיקה ותחושת של עול.

"אבל יש כאן גם אור בקצה המנהרה: באותו הסקר שאלנו גם עד כמה יש רצון לטפל בנושא התפילה, ואחוזים גבוהים הודו שהם מוכנים להשקיע המון כדי שהתפילה שלהם תהיה משמעותית יותר – מעל 70%".

מרכז 'אשיחה' הוקם השנה כדי לתת כלים מעשיים להעצים את חוויית התפילה, ולהפוך אותה לאירוע משמעותי ומרכזי במהלך היום. המרכז הוקם ע"י הרב שמילוביץ (מדרשת מעיינות, מכון טל, גדוד נצח יהודה ועוד) ואלעד סטופינצקי (לשעבר סמנכ"ל תפעול בחברה גדולה) – שריכזו בסדנאות מעשיות עשרות כלים פרקטיים המאפשרים להיכנס לעול התפילה בצורה חדשה ונכונה.

"הרי מי מאיתנו לא חווה תסכול בכל הנוגע לתפילה? בכל ההיסטוריה של עם ישראל התפילה היתה מאתגרת, ולכן גדולי ישראל בכל הדורות כתבו הדרכות ועצות כיצד ניתן לקרב את התפילה ללב שלנו: הרמח"ל, הבעל שם טוב, רבי נחמן מברסלב, האדמו"ר מפיאסצנה... כאשר בהחלט ניתן ע"י לימוד ותרגול להגיע לרמות חדשות של חווית תפילה אמיתית, נכונה ומשפיעה", אומר סופניצקי.

הוא הוסיף, "ריכזנו את הכלים של חז"ל וגדולי הדורות לסדנה ייחודית ופרקטית של 6 מפגשים, עם אומנים אורחים כמו יונתן רזאל, הרב ארז משה דורון, דין דין אביב ועוד, שמעשירים את הסדנה בנקודת המבט המקורית שלהם".

"בכל מפגש בסדנה אנחנו עוסקים בפן אחר בתפילה – השקטה, בירור הרצון, משפט, ניגון וכו'... ונשלחים למשתתפים תרגילים לעבודה בבית".

ומה בעתיד?

"יש לנו תוכניות מדהימות שאנחנו עמלים על הבנייה שלהם, כמו: סדנאות של יום אחד, סדנה דיגיטלית, סדנאות של מדיטציה יהודית לשילוב בתפילה, מרכז ללימוד ותרגול ואפילו אפליקציה שתלווה את היהודי בכל שעות היממה בקשר הנפלא והפנימי עם בורא עולם. בינתיים אפשר להצטרף לקורס מבוא לתפילה בכוונה שאנחנו מפיצים כעת ללא תשלום".

בימים הקרובים ייפתחו סדנאות תפילה חדשות בירושלים ופתח תקווה. לפרטים והרשמה לחצו כאן.