טיול בעקבות החצב

חודש אלול מסמן לא רק את סוף השנה אלא גם את סוף הקיץ ותחילת הסתיו. מדרשת הגולן עם המלצה לטיול בעקבות סמל הסתיו - החצב.

בשיתוף מדרשת הגולן , ג' באלול תשע"ט

חצב ברמת הגולן
חצב ברמת הגולן
צילום: מדרשת הגולן

"כמו חצב להתבצר
במעבה האדמה
ולחכות לסיומה
של העונה הכי חמה
ואחר כך להיתמר
וכעמוד עשן לבן
שמועה טובה להעביר
שהחגים כבר באוויר"

שירה המופלא של נעמי שמר מיטיב לתאר את מהלך חייו של מבשר הסתיו הראשון במעלה הלא הוא החצב.

החצב שמקור שמו האמיתי על שום כך שהוא 'חוצב' את דרכו החוצה מבעד לאדמה היבשה והסדוקה מנצל את היעדר פרחים אחרים המסוגלים לעמוד בתנאי מזג האוויר וכך הוא ניצב לבדו בניסיונות ההתרבות. בכדי להצליח בכך הוא מנהל מערכת חיים שונה מצמח רגיל.

בשלב ראשון הוא מוציא את עמוד התפרחת היפה ומלא הפרחים הלבנים ובשלב שני הוא הופך לצמח בעל עלים. הדבר השני המסייע לו בעמידה במזג האוויר הקשה הוא הבצל שאוגר בקרבו כמויות נוזלים אדירות. מייק ליבנה חוקר הטבע מייק ליבנה, מתאר ניסוי שנעשה בחצב שבצלו גדל מחוץ לקרקע במשך עשר שנים ולמרות זאת הצליח להרים עמודי תפרחת. מה שמרמז על יכולתו הייחודית לעמוד בתנאי מזג האוויר קשים.

גם חז"ל הכירו ביכולת הצמח ובמסכת בבא בתרא דף נ"ו שואלים "מאי חצובא? אמר רב יהודה אמר רב- שבו תיחם יהושע לישראל את הארץ" מנהג לתחם את גבולות השטח ע"י חצבים היה מצוי מאוד בין ערביי ישראל וגם במסכת ביצה דף כ"ה ישנה התייחסות לעובדה זו "החצב קוטע רגליהם של הרשעים" בכך שהוא מרמז על מסיגי גבול.

אז לאיפה נלך כדי לראות את החצב איפה נוכל למצוא ריכוז חצבים גדול ומרהיב?

במסלול מיוחד לתקופה זו, בה מצד אחד ש"העונה החמה עוד לא הגיעה לסיומה", ומצד שני, מחד ומאידך המוני בית ישראל לאור החזרה לשגרה מעטים כבר אינם משוטטים בצפון הרטוב בימים אלו ולכן כדאי לנצל את העניין לטובת ועל כן ננצל זאת לטיול בחלקו העליון של נחל זויתן ברמת הגולן. אחד המסלולים העמוסים בימות אוגוסט המתוקנים. ובימים אלו, רק אתם ותמצאו את עצמכם שם עם נוף, טבע, שקט ומספר שפני הסלע.

המסלול המסומן אדום מיועד ליודעי לכת ומתחיל בפיתול הכביש הנמצא דרומית לקצרין על כביש 9088 1.5 ק"מ צפונית לצומת קצביה או כמו שהיא מכונה במפות צומת קצרין דרום. במקום שילוט ברור וחניון קטן שאומר שבסיום המסלול נצטרך לשלם עבור הביקור לרשות הטבע והגנים. נתחיל לפסוע במסלול בתחילה נפגוש בריכות קטנות שבשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים יש לנו סיכוי לפגוש בהם שפני סלע השותים לרוויה מהמים הצוננים. אנו לא נשתה מהם אלא משלושת הליטרים שהבאנו עימנו.

מכאן מתחילה הליכה ארוכה ויבשה שהמיוחד שבה הוא המפגש עם ריכוזי פריחת החצב .לאחר כשעתיים של הליכה לערך נגיע אל דרך ג'יפים המסומנת שחור נחצה אותה ולאחר עשר דקות הליכה נוספות נגיע לצמד בריכות משושים יפהפיות המזמינות טבילה זהירה.

לאחר ההצטננות נמשיך ללכת דרומה עוד כחצי שעה עד להגעה אל המפל הגבוה של נחל הזוויתן למרגלותיו ישנן בריכות נוספות למי שלא שבע. מכאן שתי אפשרויות לסיום הראשונה דרך המהירה על הסימון הכחול ההולך מזרחה לעבר חניון שיח חוסיין השייך לשמורת יהודיה.

במידה ויש לנו שני רכבים זה המקום הנכון להשאיר את הרכב במידה ולא נצעד על כביש השירות של השמורה עד לחניון עצמו ומשם יש לחזור בטרמפים אל נקודת השארת הרכב.