שידור חי
דובר רה"מ מתנצל על "ההצהרה הדרמטית"

יונתן אוריך, דוברו של ראש הממשלה, הוזמן ליו"ר וועדת הבחירות כדי להסביר האם ההצהרה של נתניהו על ריבונות הייתה "דרמטית" או תעמולה

חזקי ברוך , י"ב באלול תשע"ט

יונתן אוריך
יונתן אוריך
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

דוברו הפוליטי של ראש הממשלה, יונתן אוריך, הסביר הערב (חמישי) ליו"ר וועדת הבחירות השופט חנן מלצר מדוע הצהרת נתניהו על כוונתו להחיל ריבונות היא "דרמטית" ולא תעמולת בחירות.

הדיון מתקיים בעקבות עתירה של מפלגות כחול לבן והמחנה הדמוקרטי. שתי המפלגות עתרו לועדת הבחירות וביקשו למנוע שידור חי של הצהרת נתניהו מחשש שהוא ישתמש בבמה לתעמולת בחירות אסורה.

פרקליטו של אוריך אמר כי "ההודעה הדרמטית היא שאנחנו סבורים שמסיבת העיתונאים הייתה אכן שהתוכן הוא חדשות ובזה אין צל של ספק. כל העולם התייחס לזה כחדשות וכל העולם התייחס כך".

הוא ציין כי חלק ממסיבת העיתונאים הייתה תעמולת בחירות, "על זה אנחנו מתנצלים מבלי להפוך את הסוגיה ועל אי הבנה ולא הייתה כוונה להטעות".

"בין ההצהרה שהגשנו ב-16:30 לנאום ב-18:30 התווספו כמה משפטים על ידי ראש הממשלה בזמן שהיה על הדוכן, והם לא תואמים את מה שהגשנו ב-16:30. אשר על כן אני מתנצל",

אוריך עצמו פנה לעותרים נגדו, "אצלנו הדובר לא מכתיב למועמד אלא ראש הממשלה מדבר מדם ליבו לא כמו אצלכם שהדובר מכתיב הכל למועמד".

השופט מלצר קיבל את ההתנצלות אך דחק בליכוד לקבל קנס כספי, "אני מציע שכדי להרגיע את הרוחות ואמרת שאתה מתנצל ואתה מתחייב שדבר כזה לא יחזור על עצמו, לאור ה-25 אחוז שכן הייתה תעמולה בנאום תקבלו על עצמכם עיצום כספי".

"נתניהו יכול לעשות מסיבת עיתונאים ולהסביר מה היה עם פוטין אבל הוא לא יכול להגיד אל תצביעו למפלגה כזאת או אחרת. אם תהיה חריגה יהיה אישום על בזיון ויהיה עיצום כספי".

השופט מלצר הביע מורת רוח מהציוץ תגובה של אוריך להזמנה לוועדת הבחירות והציע לו להיזהר להבא. אוריך צייץ, "התגעגעתי לכבוד השופט מלצר. אשמח להגיע. מזהיר מראש שאדבר גם על תעמולת בחירות. 18:30, שידור חי, תקשורת מוזמנת, נתראה".

בסופו של דבר חייב מלצר את הליכוד בהוצאות משפט בגובה של 15,000 ש"ח לכל אחת משתי העותרות ו- 50 אלף ש"ח קנס אם הדבר יקרה שוב, "אני קורא לכל משתתפי הבחירות לשמור על שיח מכובד וראוי ובמסגרת החוק".