שו"ת חדר לידה - ליולדות ובני המשפחה

אפידורל, ניתוחים קיסריים, לידת ואקום, סיכוני הדבקה ליילוד ועוד. מנהלת חדרי הלידה ב'מעייני הישועה' עונה על הכל

בשיתוף 'מעייני הישועה' , י"ט באלול תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

לפרטים נוספים - לחצו כאן

מנהלת חדרי היולדות של המרכז הרפואי 'מעייני הישועה', ד"ר יוהנה אולטיאנו, משיבה לשאלות הנפוצות בקרב יולדות, כמו לדוגמא - מהם הסימנים המחייבים הגעה לבית החולים.

ומה לגבי אפידורל? ד"ר אולטיאנו מבהירה כי "מי שמחליט הוא מי שכואב לו", ואת הגבורה היא משאירה להמשך החיים. "הגבורה היא להביא את התינוקות לעולם ולגדל אותם ולא כל כך משנה אם זה היה עם אפידורל או בלי אפידורל".

ד"ר אולטיאנו חולקת פרטים ונתונים אודות ניתוחים קיסריים. בעוד בכלל המדינה כ-18 אחוזים מהלידות מסתיימות בניתוח קיסרי, הרי שב'מעייני הישועה' האחוזים פחותים, כ-10-11 אחוזים כאשר מחציתם מתוכננים ומחציתם נקבעים תוך כדי הלידה.

אולטיאנו מדגישה בדבריה כי לנוכח ההתפתחות הטכנולוגית והרפואית כיום סיכויי ההסתבכות של ניתוחים קיסריים הוא נמוך מאוד.

ומה לגבי הלידות הבאות? במידה והלידה עברה באופן תקין והאישה והיילוד עומדים בקריטריונים מסוימים הסיכוי ללידה רגילה בפעם הבאה הוא בהחלט גבוה, ונתוני בית החולים מלמדים על שיעורי הצלחה גבוהים מאוד.

עוד מתייחסת ד"ר אולטיאנו להתמודדות יולדות עם סכרת הריון וקובעת כי אם ישנו איזון המתבסס על דיאטה בלבד הרי שאין בהריון שכזה סיכון רב יותר מהריונות רגילים. בדבריה ממליצה אולטיאנו לנצל את סכרת ההריון על מנת לפתוח באורח חיים בריא יותר.

ד"ר אולטיאנו נוגעת גם בעמדה הרפואית הרווחת באשר ללידה במצג עכוז וההתמודדות עימה. כך גם באשר להתמודדות הנכונה עם יולדות נשאיות GBS והחשש להדבקת היילוד בחיידק שבדרך כלל אינו מורגש אצל האישה אך עבור היילוד עלול להיות משמעותי. לשם כך ישנו טיפול מונע שגם אם היולדת לא טופלה בו ישנו טיפול גם לאחר הלידה.

על ההחלטה ליילד בלידת ואקום מסבירה ד"ר אולטיאנו כי החלטה שכזו מתקבלת בעקבות מספר סיבות ונתונים המתבררים במהלך הלידה כמצוקת עובר, קושי בהתקדמות הלידה או קיומה של מניעה כלשהי אצל האם מללחוץ בשעת הלידה.

לידה מרובת עוברים, מסבירה ד"ר אולטיאנו, נחשבת ללידה בסיכון ומצריכה מעקב בקופת חולים או במרפאה והמעקב מאפשר קבלת החלטה מושכלת באשר לעיתוי הלידה ולהיערכות הראויה לה.

''לידה היא שמה. זה אירוע משמח שלא צריך לפחד ממנו אלא להתכונן אליו, לסמוך על הצוות ולהצטייד במעגל שיסייע בקבלת ההחלטות", חותמת ד"ר אולטיאנו.

בפרק הבא - תזונה והריון, תזונה ולידה

לפרטים נוספים - לחצו כאן