כך הפסדנו

מחנה רק_ביבי הפסיד בבחירות הללו במו ידיו בגלל שיקולי אגו שגברו על שיקולים אלקטורליים. דעה

עדי ארבל , י"ט באלול תשע"ט | עודכן: 16:41

נהג באחריות ובחוכמה. משה פייגלין
נהג באחריות ובחוכמה. משה פייגלין
צילום: קובי ריכטר/TPS

האם הימין הפסיד או ניצח בבחירות? בהתחשב בכך שמפלגת ישראל ביתנו היא מפלגת ימין לכל דבר ועניין ושרשימת כחול לבן מורכבת מנציגי ימין במפלגת תל"ם (ואפשר למצוא גם כמה ימני מחמד בשאר הרשימה), לא בטוח שהימין הפסיד.

מי שכן הפסיד הוא מחנה רק_ביבי. המחנה הזה הצליח להביא 55 מנדטים בלבד שימליצו על נתניהו כראש ממשלה. אלא שהמחנה הזה הפסיד בבחירות לא ביום שלישי האחרון, אלא בשניים באוגוסט, עת הוגשו רשימות המפלגות.

המחנה הגיע לקו הזינוק עם רשימת מפלגות שבנויה לפי האגו של ראשי המפלגות, ולא לפי הצרכים האלקטורליים של המחנה. הטעות הראשונה הייתה החיבור בין מפלגות הליכוד וכולנו. באופן לא מפתיע, החיבור בין הליכוד לכחלון לא הביא את מצביעי כחלון לליכוד. ראשית, משום שאותם מצביעים העדיפו מלכתחילה להצביע למפלגת כולנו בשל חוסר אמון בנתניהו או בליכוד. יתרה מכך, החיבור הבריח מהליכוד מצביעי ימין כלכלי שסלדו מהמדיניות הכלכלית של כחלון כשר אוצר. הדבר נכון הן לגבי הליברלים הוותיקים בליכוד והן לגבי התומכים הפוטנציאליים שהיו אמורים להגיע יחד עם מפלגת זהות.

הטעות השנייה הייתה הריצה המשותפת של הימין החדש עם איחוד מפלגות הימין. החיבור הזה מנע מהרבה ימנים ליברלים להצביע למפלגת ימינה בשל הכוחות החרד"ליים שבה, במקביל למצביעים השמרנים שלא יכלו לקבל את חזרתם של בנט ושקד הליברלים למפלגה. על פי הפרסומים החדשותיים, מי שזיהה את האיוולת הזאת בזמן אמת היה נפתלי בנט, אך הוא נכנע לשאר החברים שהעדיפו את הריצה המשותפת על פני ריצה של מפלגת ימין ליברלית (עם מפלגת זהות או לפחות חלקים ממנה) לצד מפלגה דתית לאומית שמרנית.

שתי טעויות אלה הביאו למצב שבו לאנשי ימין שלא מסוגלים להצביע לנתניהו או לחרד"לים, ויש לא מעט כאלה, אין שום יכולת להצביע אלא למפלגות מחוץ לגוש: ישראל ביתנו וכחול לבן.

הטעות השלישית הייתה הריצה המטופשת של איתמר בן גביר נגד כל הסיכויים. המספרים היו ברורים מראש, ומקמפיין שהצליח ליצור אשליה שעוצמה יהודית יכולה להיכנס לכנסת נותרו עשרות אלפי קולות שאבדו לימין.

והייתה עוד טעות אחת לאורך הקמפיין כולו: בראייה גושית, כל מפלגה אמורה לשאוף לקחת קולות מהמפלגות שמשמאל לה (הליכוד מכחול לבן ומליברמן, ימינה מהליכוד וכדומה), כדי למשוך את המפה הפוליטית ימינה. אלא שכל מפלגה ריכזה את המאמץ המרכזי שלה בלקיחת קולות מימין לה. כך הופקר מרכז המפה הפוליטית לכחול לבן ולליברמן, שהצליחו להגיע להישגים מרשימים.

כשמגיעה מילה טובה, ראוי לומר גם אותה: איש הימין היחיד שנהג באחריות ובחוכמה במערכת הבחירות הזאת הוא לא אחר מאשר זה שחירב במו ידיו את מערכת הבחירות הקודמת - משה פייגלין. כל יתר מנהיגי הימין צריכים לעשות חשבון נפש ולהבטיח שאם לא תקום ממשלת רק_ביבי, לכל הפחות תקום פה ממשלת ימין.

הכותב הוא מנהל הפורום לחברה האזרחית