האתגר הראשון של 'כחול-לבן'

הסיעה של גנץ ולפיד תפעל להחלפת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לקראת פתיחת הכנסת החדשה ב-3 באוקטובר.

מיכל לוי , י"ט באלול תשע"ט

יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין
Photo by Yonatan Sindel/Flash90

סיעת 'כחול-לבן' מסמנת את האתגר הראשון שלה לכנסת ה-22: החלפת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

על פי תקנון הכנסת, הבחירה ליו"ר הכנסת תתקיים בבחירות גלויות במליאה באמצעות הרמת יד. "יו"ר הכנסת יבחר לא יאוחר מהמועד שבו כונסה הכנסת לצורך כינון הממשלה", נקבע בתקנון.

באתר 'גלובס' דווח כי בשל העובדה שמלאכת הרכבת הממשלה עשויה לקחת זמן רב, הבהירו ב'כחול לבן' שהם יביאו את הליך החלפת יו"ר הכנסת בשלב מוקדם כדי לבלום את האפשרות של פיזור הכנסת ה-22 באופן יזום על ידי ראש הממשלה נתניהו.

למהלך צפוי רוב גם במידה וישראל ביתנו תבחר להימנע בהצבעה.

מוקדם יותר היום (חמישי) התכנסה סיעת כחול לבן לישיבת סיעה ראשונה מאז הבחירות לכנסת שנערכו שלשום, ובצל אי הבהירות בנוגע למצב הפוליטי.

יו"ר הרשימה, בני גנץ, אמר בפתח הישיבה, "ראוי כי כולנו נעמיד את טובת העם על פני כל שיקול אחר. העם בחר אחדות, העם ביקש שישראל תהיה לפני הכל".

"כחול לבן ניצחה את הבחירות, כחול לבן היא המפלגה הגדולה ביותר. נתניהו לא הצליח להשיג את הגוש החוסם הפוליטי שאליו שאף", טען גנץ.

"אני מעוניין להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותי שתביא לידי ביטוי את רצון העם. מלאכת הרכבת הממשלה החלה. אנחנו נקשיב קשב רב לכולם אבל לא ניכנע לאף תכתיב", הוסיף גנץ.

גנץ ציין, "המשא ומתן ידרוש אורך רוח ונחישות ועמידה על העקרונות הפוליטיים הידועים לכולם. ממשלת שיתוק פוליטי לא תיטיב עם אזרחי ישראל".

"כדי להקים ממשלת אחדות לא באים עם בלוקים וספינים. אני מתכוון לפעול ברוח הפתק שהכנסתי בין אבני הכותל ערב הבחירות. 'הבא שלום עלינו ועשה שלום בתוכנו'", חתם גנץ.