לשיר "עם" הסבא שנפטר

יוני טוקייר מהצמד 'יונינה' מציג שיר חדש לקראת הימים הנוראים: "זיידי". השיר נכתב לזכר סבו הרב יהודה טוקייר שהיה חזן בארה"ב.

ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ט

"זיידי"
"זיידי"
מתוך הקליפ

במלאת שנה לפטירת סבו, יוני טוקייר משחרר את הסינגל "זיידי", שמשלב בין קטע חזנות מקלטת ישנה של סבו מתוך תפילת 'ונתנה תוקף' לבין שירה מודרנית לזכרו.

טוקייר פרסם פוסט מרגש בפייסבוק:

אני זוכר את תפילת ראש השנה ואני ילד קטן, עומד לצד אבא על הבימה בבית הכנסת. אבא פוצח ב'הנני העני ממעש', את המילים עוד לא כלכך הבנתי, אבל המנגינה...אי אפשר שלא להבין, היא חודרת ישר אל חדרי הלב. ואני מצטרף אליו בהרמוניה ויודע שהמנגינות העתיקות האלה עברו במסורת במשפחה מאב לבן, ואני חלק מהשרשרת הזאת, המנגינות של זיידי...

כשמגיעים למילים "ובשופר גדול יתקע" כחלק מתפילת "נתנה תוקף" כל הקהל דומם. תחושה של הדר ויראה מהול במתיקות בלתי מוסברת. לזיידי היתה מנגינה מיוחדת...

הרבה אנשים מחפשים גורו/רב'ה/מורה לחיים. בשבילי המסורת הזאת שזיידי העביר לנו, היא הסמן דרך שלי. החיבור שלי למשפחה, לעם, לתורה, לארץ, להסטוריה שלנו, הרבה בזכות החיבור למסורת.
זיידי נפטר לפני 20 שנים בחודש אלול תשנ״ט. לקחתי הקלטה ישנה שלו ושרתי איתו. זה מיוחד, כי אמנם הוא לא איתנו בגוף אבל...הרוח לעולם עומדת.

כבר כמה שנים השיר הזה יושב לו בתיקייה במחשב, כל שנה באלול הייתי פותח ומקשיב, הוא הרגיש לי אישי ולא קשור לשתף. אבל אי אפשר לדעת איפה זה יפגוש אתכם ואני סקרן לדעת מה הוא.

מילים ולחן: יונתן טוקייר
עיבוד והפקה מוזיקלית: אודי תורג'מן וליאור שושן
קליפ מילים: קובי ברק
גראפיקה: זיו רגב