הערבים המליצו על בני גנץ: ''רוצים לשים לסוף לעידן נתניהו''

יו"ר הרשימה המשותפת לנשיא ריבלין: "אנחנו עומדים על כתפיהם של אנשים גדולים שהיו בלוק חוסם בשנות ה-90".

ערוץ 7 , כ"ב באלול תשע"ט | עודכן: 18:51

הרשימה המשותפת בבית הנשיא
הרשימה המשותפת בבית הנשיא
צילום: חזקי ברוך

הרשימה המשותפת המליצה היום (ראשון) לנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל על ח''כ בני גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה.

יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה אמר לריבלין: "אנחנו בדרך כלל לא ממליצים אבל עכשיו רוצים לשים קץ לשלטון נתניהו. נמליץ על גנץ להרכיב ממשלה".

"אנחנו עומדים על כתפיהם של אנשים גדולים שהיו בלוק חוסם בשנות ה-90. מבחינתנו הדבר החשוב ביותר זה למנוע מנתניהו להיות ראש ממשלה", הסביר עודה.

חבר הכנסת אחמד טיבי אמר כי ''במשך עשור היינו לאום נרדף והיום אנחנו רודפים אחרי נתניהו. אני מקווה שנתניהו ילך הביתה. הפכנו להיות שחקן פוליטי ואני בטוח שהשער שהכנסנו בדקה ה-90 יכריע''.

חבר הכנסת יועז הנדל מכחול לבן התייחס לביקורת מימין על תמיכת הערבים בגנץ, ואמר כי ''אין שום עסקה עם הרשימה המשותפת. זו המצאה. אמרנו ונעמוד בכך שנקים ממשלת אחדות ציונית. לא רגילים בפוליטיקה שלנו אבל לפעמים מתכוונים למה שאומרים''.

מהליכוד נמסר בתגובה: ''כפי שהזהרנו המפלגות הערביות שמתנגדות לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומאדירות מחבלים, ממליצות על בני גנץ לראשות הממשלה. הליכוד יעשה כל מאמץ כדי להקים ממשלה יציבה וחזקה שמחוייבת לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל''.

מוקדם יותר הודיע יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תמליץ להטיל את הרכבת הממשלה על בני גנץ או על בנימין נתניהו.

"הייתי ממליץ לראש הממשלה למנות ממלא מקום שר הביטחון במשרה מלאה", אמר ליברמן במסיבת עיתונאים, ''אנחנו מתמודדים כרגע עם יותר מדי אתגרים בתחום הביטחון. כרגע למנות שר ביטחון במשרה מלאה ולכנס ועדה מיוחדת לתקצוב מערכת הביטחון, יש מצב דחוף שמחייב את זה''.

הוא הסביר מדוע ''ישראל ביתנו'' לא תמליץ לנשיא המדינה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה. ''ברגע שבנימין נתניהו החליט לסגור את הגוש למפלגות החרדיות אנחנו לא יכולים להמליץ על נתניהו, הוא לא יכול להיות מומלץ שלנו ואנחנו לא יכולים להיות חלק מזה. גם בני גנץ שומר את האופציה להקים ממשלה עם החרדים ועם הרשימה המשותפת''.

''החרדים הם יריב פוליטי ולא אויב", הדגיש ליברמן, ''הרשימה המשותפת הם לא יריבים פוליטיים, הם אויבים. איפה שהם יהיו אנחנו נהיה בצד השני. כל מה שמפריד בין הרכבת ממשלה לבין בחירות זה הוויכוח מי ראשון ומי שני ברוטציה''.

''אני מקווה שהנשיא ייקח הובלה ומבחינתי שיזרקו מטבע, שילכו מכות, זה לא משנה", כך יו"ר ישראל ביתנו.