אלי אוחנה עולה להתקפה

היו"ר והסמל הבלתי מעורער של בית"ר ירושלים הגיב לאירוע אמש בו הותקף משה חוגג הבעלים ואשתו על ידי אוהדים: "חלאות המין האנושי"

נרי וייס , כ"ב באלול תשע"ט

אלי אוחנה
אלי אוחנה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרוחות הסוערות לא נרגעות. יממה סוערת במיוחד עוברת על מועדון הכדורגל של בית"ר ירושלים אחרי אירועי אמש בסיום הניצחון על קריית שמונה בתוצאה 2:0.

כזכור, שעה ספורה לאחר הניצחון על הצפוניים, ישב הבעלים הירושלמי משה חוגג עם אשתו במסעדה בקריית שמונה כשלפתע החלו לתקוף אותם מילולית מספר אוהדים. האוהדים לא בחלו באף אמצעי וקיללו את אשתו של הבעלים ואף איימו כי יגיעו לבית הספר בו לומד ילדם בן ה-7.

הדברים נאמרו בשל המאבק של הבעלים הירושלמי כנגד מספר אוהדים המתנהגים באלימות ופוגעים בתדמית הקבוצה לטענתו, כאשר זה הגיש כנגד מספר אוהדים התראות לפני תביעות על סך של מאות אלפי שקלים.

אחרי האירוע אמש בו הותקפו הבעלים הירושלמי ואשתו על ידי אוהדי הקבוצה, הערב (ראשון) יוצא יו"ר המועדון ומי שנחשב לגדול שחקני המועדון בכל הזמנים, אלי אוחנה, למתקפה.

אוחנה שלא מרבה להתראיין ולדבר, החליט לשבור שתיקה ותקף בצורה חריפה ביותר את אותם אלימים להם סירב בכלל לקרוא אוהדים.

"כשאומרים שאתמול היה משהו לא נעים זה בלשון המעטה. כשבן אדם יושב לאכול עם משפחתו וצריך לשמוע מילים כל כך קשות על אשתו זה מביש. ממה שאני הבנתי מושיקו היה מאופק, הוא נתן להם לפתוח את הפה, אבל השיא היה אחר כך שהוא בדרכו לכיוון הרכב ומישהו אומר לו שהוא יודע איפה הבן שלו לומד. חוץ מאיום אין איך להגדיר את זה. זה לא קו אדום, זה קווים אדומים. היו בעבר הפגנות ליד בתים של קורנפיין וטביב, ואולי עשיתי טעות שלא הגבתי בצורה נחרצת יותר שהייתי במועדון, אבל פה זה מעבר, בן אדם שבא ומשקיע כספים ויוצאים נגדו בצורה כזאת מבישה, פה נחצה יותר מקו אדום", זעם אוחנה.

"אני לא קורא לאנשים שמאיימים על ילדים של בעלי בית ומדברים בצורה כל כך גסה לאשתו - אוהדים. הם לא אוהדים. צריך להוקיע את זה, נמאס כבר מהעניין הזה, בלתי ניתן לסבול את זה. משה חוגג הוא בעל הבית ומתווה מדיניות, אבל כולנו במועדון ואני בראשם שותפים מלאים למדיניות הזאת. זה לא שרוב האוהדים מגנים ומוקיעים את זה, כמעט כל אוהדי בית"ר מאחורינו. אי אפשר שחלק קטן יתפסו אותנו בני ערובה. כל הזמן חוזרים ואומרים שהיה שקט מצד הקהל בתקופה האחרונה, זה נכון שזה היה, אבל זה לא אומר שאפשר להתנהג אחרת במקביל ולעשות מה שרוצים".

אוחנה הסביר כי האירוע האלים לא יגרום להם להרים ידיים ולהפסיק את התביעות, ואף להפך. "התביעות יימשכו נגד כל מי שיגרום נזק כלכלי ותדמיתי למועדון. אנחנו מצפים שיהיו אוהדים טובים, שיתנהגו כמו שצריך, שיתמכו בקבוצה ולא יעשו דברים שפוגעים בה".

"סוף סוף הגיע מישהו שנוקט צעדים מאוד ברורים בעניין הזה ורוצה לשנות, רוצה בית"ר אחרת וצריך לתמוך בו. אף אחד לא רוצה את הכסף של האוהדים ולא רוצה לתבוע אותם, כל מה שהוא מבקש הוא שיהיו אוהדים, שיביעו אי שביעות רצון ומורת רוח שירצו וימחו בצורה חוקית שנראה להם, אבל יש גבולות. זה צריך להיעשות בגבולות האיצטדיון ובצורה מכובדת - לא לתקוף, לא לאיים, לא לזרוק אבנים על האוטובוס של באר שבע".

אוחנה סירב להכליל במעשים האחרונים המכוערים את ארגון האוהדים 'לה-פמיליה', כשאמר: "זה לא כל לה פמיליה. זה חלק קטן מהם שמכתיב את הטון והגיע הזמן לשים לקבוצה הקטנה הזאת סוף".

"כשמשה חוגג הגיע לבית"ר ירושלים הייתה לו כוונה טובה. לה פמיליה קיבלו כל מה שארגון אוהדים חולם לקבל. כל מה שביקשו הם גם קיבלו. ההתנהגות של רוב היציע המזרחי היא טובה, אבל אי אפשר לתת ל-100 או 200 להכתים את כולם. הגישה של חוגג הייתה פייסנית וטובה כלפי כולם כדי שהאוהדים יתמכו בקבוצה ויבואו לקראתה בכל מצב. אבל מפה ועד ולהגיע למצבים כאלה, לאיים על הבן, לדבר ככה אל האשה, זה חתיכת קו אדום. הגיע הזמן גם כל מי שרוצה למגר את התופעה הזאת ב-100% יעשה את מה שצריך כדי שזה יקרה".

אוחנה ביקש גם את התערבות מערכת החוק והמשפט בישראל כשאמר: "אני קורא למערכת החוק והמשפט להיות איתנו בעניין הזה. אי אפשר לדעת לאן זה יגיע, צריך לעצור את זה עכשיו לפני שידרדר".

"כולנו במועדון מאוגדים ומאוחדים מאחורי משה חוגג, עוטפים אותו ולא ניתן להם לדברים להתרחש שוב. היום זה איום, מחר זה פגיעה ונלך עם זה הכי רחוק שאפשר.

אוחנה התייחס גם בדבריו לסיטואציה המקצועית ולשאלה אם המאבק באוהדים לא יפגע בקבוצה על כר הדשא וענה כי "המחשבה אם זה יפגע בקבוצה מקצועית או לא, לא מעניינת. גם אם נפסיד עשרה משחקים זה לא רלוונטי. מחאות ביציע זה לגיטימי, אבל משפט איום כזה על הילד - זו עבריינות. זה איום שהאשה לידו, ואני לא מפרש את זה אחרת פרט לעבריינות. כל אלה שהעירו הערות לאשתו של חוגג - מה, אין להם נשים? אין להם אחיות? אין להם בנות? בושה וחרפה. אנחנו תומכים בכל צעד של חוגג, הוא רוצה שיהיה מועדון, שיהיה ספורט, שיהיה כיף לאנשים לבוא בלי חשש של אווירה אלימה וגזענות".

"הבנו שאותו אחד שקילל את אשתו ממשיך לכתוב על זה בפייסבוק. זה חלאת המין האנושי, לא אוהד בית"ר".

האם חוגג יעזוב? "אנחנו לא מקבלים רושם שהוא הולך לוותר או להרים ידיים, אבל לא יפתיע אף אחד אם ירים ידיים. אני מקבל מהבוקר עשרות ומאוד הודעות תמיכה מאוהדים. די, נמאס כבר, נמאס. אני מאוד מקווה שמשה חוגג לא ירים ידיים וימשיך בדרך שהתחיל איתה. התביעות יימשכו, כל מי שיפגע בבית"ר או בבעלים ייתבע פעם אחרי פעם עד שזה ייפסק, אי אפשר לחיות עם העניין הזה. אתמול זה היה שיא השיאים".

"אני הרבה יותר בית"ר ירושלים מאותם אוהדים שמקללים ומאיימים, ויכול ללמד אותם מה זה בית"ר ומה הערכים שלה".

אוחנה שמאז שהגיע למועדון הבית"רי, עוד בימיו של טביב בקבוצה, הפך לאחראי על התדמית והמיתוג מחדש של המועדון אמר "לא רק שהמותג לא מקבל מכה מזה, הוא מקבל דחיפה קדימה, כי יש מישהו צעיר שבא והודיע בצורה מפורשת שאם האנשים האלה מתנהגים ככה זה נותן רוח גבית למותג. זה מראה שהמועדון נלחם ומתווה דרך שכולם מאחוריה. נמשיך איתה, עובדה שיש ספונסרים ונותני חסות, יש מחלקת נוער מתפתחת ואף אחד לא יעצור את זה. יש נותני חסות שאין לנו מקום בשבילהם על הלדים והחולצה, יש ביקוש למותג. צריך להבין, משה חוגג לא קם בבוקר ואומר שיש לו חשק להילחם באוהדים, הוא בא לקראתם עם מבצעים והנחות ועושה הכל כדי לשפר את החוויה של האוהד. זה מה שהוא באמת רוצה להתעסק בו, לא בשום דבר אחר".

מה ההמשך? "אנחנו לא הולכים להחרים את כל לה פמיליה אלא לסמן את הגרעין הקשה ולהילחם בו. נמשיך במלחמה עד שיבינו שאנשים רוצים לבוא ליהנות מאווירה טובה, ספורטיבית ומשפחית ולשמחתי 99.9 תומכים בנו, אנחנו מקבלים אלפי תגובות. אם מחר משה חוגג ירים ידיים, אין אף בעלים שפוי ונורמלי שירצה לגעת בבית"ר. אם זה יקרה ויבוא בעלים פוטנציאלי וישאל אותי, אני אגיד לו: אל תדרוך בבית"ר ירושלים. אתמול נחצה קו אדום ואף אחד לא ירצה להיות חלק מזה.

"המאבק באלה שפוגעים במועדון יימשך ונמשיך לתבוע. היום חוגג התלונן במשטרה וזה יימשך, כל מי שנקבל עליו מידע יצטרך להתמודד עם זה. אין בנו פחד, אף אחד לא חושש. אנחנו מנהלים את המועדון בצורה הכי טובה שאנחנו יודעים ויכולים, ולא ניתן לגוף קטן לעשות לנו נזק".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il