שכחו את הצפון

ד"ר אסנת עקירב מספרת על הפערים הקיימים בתוך הפריפריה וקוראת לממשלה להתעורר ולטפל במנועי צמיחה בצפון הארץ.

ניצן קידר , ד' בתשרי תש"פ

צפת
צפת
צילום: ISTOCK

דו"ח פני החברה בישראל שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעלה פערים בין המרכז לפריפריה - אבל מסתבר שגם בתוך הפריפריה עצמה קיימים פערים משמעותיים.

ד"ר אסנת עקירב, ראש החטיבה למדע המדינה באקדמית גליל מערבי, מסבירה מהיכן היא שואבת את המסקנה הזו.

"במסגרת 'המכון לחקר הגליל' אצלנו פיתחנו את 'מדד הגליל' שמטרתו לקחת נתונים קיימים, כמו אלו של הלמ"ס ולהציג נתונים משווים בין המחוזות השונים. עשינו הפרדה בין מחוז צפון, דרום, מרכז, ירושלים וכו'. לשים ביחד את מחוז הצפון והדרום ולהתייחס אליהם כפריפריה זה פשוט לא נכון", היא אומרת בראיון לערוץ 7.

לדבריה, "מוצגים נתונים לא מדוייקים, כי כמעט כל הפרמטרים מראים כיצד הפריפריה הצפונית מופלית לרעה גם אל מול הפריפריה הדרומית".

היא גם מדגימה את הפער. "כביש 6 מתחיל בנקודה מסויימת בצפון ומגיע עד באר שבע. כשבדקנו את עלות הנסיעה בכביש, התברר שנסיעה במקטעים הצפוניים היא הכי יקרה, בעוד שבדרומיים היא הרבה יותר זולה וחלק מהמקטעים הם כלל ללא תשלום".

"דוגמא נוספת להשקעה בפריפריה הדרומית שאין לה מקבילה בצפון: עיר הבה"דים על כל המשתמע מכך עברה לנגב. זה יצר מוקדי תעסוקה, כבישים, תשתיות והרבה מאוד פעילות שלא קיימת בצפון, כי אין עוגן מסוג זה שם".

עקירב מגדירה את נתוני הלמ"ס כעדות לאי ההבנה של המערכות השונות במדינה את הבעיה. "זה פשוט מראה על חוסר רגישות והבנה למהי פריפריה. עצם העובדה שיש משרד לפיתוח הנגב והגליל - בלי הבנה שיש הבדל מהותי בין הפריפריות, מעיד על כך. אגב, גם בפריפריה הדרומית וגם בצפונית המצב לא טוב במיוחד, אלא שכעת הצפון והדרום רבים על מי המצב גרוע יותר, כשלצערי בצפון המצב הרבה פחות טוב".

אז מי הגורם שאליו צריך להפנות את האצבע המאשימה? "הרבה מאוד מהדו"ח שלנו מראה איך בכל נושא, אפילו בתקצוב למוזיאונים ואתרי תיירות, הפער הוא לרעת הצפון. אם אצביע על משרד מסויים, זו אינה התשובה. הממשלה לדורותיה והעומד בראשה, צריכים להגדיר מטרה אסטרטגית ולשים את הפריפריה הצפונית במרכז מבחינת עוגנים שימנפו את האזור כמרכז פריפריאלי ויהוו אטרקציה לצעירים מכל רחבי הארץ לבוא לצפון. זה צריף לבוא מראש הממשלה, מהשרים ומחברי הכנסת, שיקבעו מדיניות רבת שנים להפוך את הפריפריה הצפונית למוקד מרכזי".

"הפריפריה הדרומית שהופלתה עשרות שנים זוכה כיום להכרה, לתקציבים ולתקווה, לתושבי הצפון לעומת זאת אין הווה וגם אין תקווה על פי העתיד הנראה לעין", היא מסכמת.