מתווה ליברמן: ממשלה רק עם כחול לבן, ישראל ביתנו והליכוד

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו הציג את המתווה שלו לממשלה לפיו נתניהו יכהן ראשון ברוטציה וההצעה של הנשיא ריבלין לגבי נבצרות תאומץ במלואה

חזקי ברוך , י' בתשרי תש"פ

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הציג את המתווה שלו לממשלת אחדות.על פי המתווה ראש הממשלה בנימין נתניהו יכהן ראשון ברוטציה ואחריו בני גנץ.

המפלגות שיהיו חברות בקואליציה יהיו כחול לבן הליכוד וישראל ביתנו בלבד. רק לאחר שיגובשו קווי היסוד ויאושר תקציב יוזמנו מפלגות נוספות להצטרף.

תכניתו של ליברמן כוללת ארבעה שלבים. בשלב הראשון יוקם צוות משותף לשלוש המפלגות ("כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו") לגיבוש קווי יסוד של ממשלת האחדות.

בשלב שני, במידה ותושג הסכמה בנוגע לקווי היסוד, דורש ליברמן לאמץ את מתווה הנשיא לרוטציה על ראשות הממשלה.

השלב השלישי הוא הקמת ממשלת אחדות המרוכבת משלוש המפלגות "כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו", אשר תפעל לאישור תקציב המדינה לשנת 2020 באופן מיידי, ולאישור תכנית רב שנתית כפולה לצה"ל ל-10 השנים הבאות.רק אחר כך, בשלב רביעי ועל בסיס קווי היסוד הקיימים והתקציב המאושר, מציע ליברמן לצרף מפלגות נוספות.

ליברמן כתב בחשבון הפייסבוק שלו, "תוצאות הבחירות שנערכו ב- 17 בספטמבר, מדברות בעד עצמן ומבטאות יותר מכל את רצון העם להקמת ממשלת אחדות. גם האתגרים בתחום הביטחון והכלכלה, ההתפתחוית באזור והאנטישמיות המרימה ראש בעולם, מביאים לאותה מסקנה. 'ישראל ביתנו' היתה המפלגה הראשונה שהבינה והפנימה שאין אלטרנטיבה אחרת חוץ מהקמת ממשלת אחדות לאומית. דיברתי על כך לאורך כל מערכת הבחירות וגם לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות".

לדבריו, "זה המתווה היחיד שיכול להוביל את מדינת ישראל להקמת ממשלה יציבה, במידה וכל המעורבים יהיו מסוגלים להתגבר על כל המשקעים והאמביציות האישיות. בכל מקרה ולמען הסר ספק, 'ישראל ביתנו' לא תצטרף לשום ממשלה צרה, לא של הגוש החרדי-משיחי בראשות נתניהו ולא לממשלת שמאל בתמיכת רשימת החתרנים (הרשימה המשותפת) מבחוץ".

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף כי "על מנת לממש את המתווה הנ"ל, נתניהו חייב להיפרד מגוש החרדים-משיחיים שהקים וגנץ חייב לקבל את מתווה הנשיא. אני שב ומדגיש לאחר אישור קווי היסוד, הקמת הממשלה ואישור תקציב המדינה לשנת 2020, כל מפלגה שתרצה לקחת חלק בממשלת האחדות על פי העקרונות שנקבעו מראש, תוכל לעשות כן".

בליכוד הגיבו לפרסום המתווה ואמרו כי "ליברמן לא שולל תמיכה בממשלת שמאל בראשות גנץ שנשענת על קולות המפלגות הערביות. הוא רק אומר שלא יצטרף בפועל לממשלה כזאת, אך ממשיך לסרב להתחייב שיתנגד להקמתה".

"המתווה של ליברמן לא מחדש שום דבר. ליברמן ממשיך להתחמק מלומר בקולו שהוא ומפלגתו יצביעו נגד (ולא רק ימנעו/יעדרו) ממשלת שמאל בראשות גנץ שתשען בהקמתה על תמיכה חיצונית של המפלגות הערביות", הוסיפו בליכוד.

במפלגת כחול לבן אמרו כי יסכימו למתווה, כאשר יקבלו את המנדט מהנשיא להרכבת הממשלה. "כשיו״ר כחול לבן יקבל המנדט, נהיה מוכנים ליישם את השלב הראשון - ניסוח קווי יסוד ודיון בכלל הסוגיות הלאומיות שעל סדר היום".

עם זאת הוסיפו, "אנחנו מברכים ורואים במפלגת ישראל ביתנו וביושב הראש שלה אביגדור ליברמן שותפים לדרך ושותפים לקואליציה שתקום, ומקווים שתקום במהרה. מיד לאחר הבחירות קראנו לליכוד לבוא ולנהל עמנו משא ומתן ענייני ותכליתי קודם כל על קווי היסוד. לצערנו בקשתנו עד כה נענתה בבלוק. אנו מקווים כי הצעת ישראל ביתנו תהיה קריאת השכמה נוספת לליכוד להתעשת ולעשות את המעשה הנכון – לחשב מסלול מחדש ולבוא לשולחן הדיונים".