קליפורניה אסרה על מכירת פרוות

קליפורניה היא המדינה הראשונה בעולם שאוסרת על מכירת מוצרי פרווה.

ערוץ 7 , י"ג בתשרי תש"פ

פרוות
פרוות
צילום: איסטוק

מדינת קליפורניה היא המדינה הראשונה בעולם שאוסרת על מכירת מוצרי פרווה, לאחר שהיום (שבת) מושל המדינה גווין ניוסם חתם על הצעת החוק שאושרה קודם לכן בסנאט.

לחוק המהפכני, האוסר על מכירת מוצרי פרווה חדשים, קדם חוק נוסף שעבר בתחילת החודש, בו נאסר שימוש במלכודות ללכידת חיות בר עבור פרוותן (עליו צייץ מושל קליפורניה בהומור).

האיסור על מכירת פרוות במדינה מגיע לאחר שערים מרכזיות כבר הוציאו את הפרוות מחוץ לחוק: לאחרונה, לוס אנג'לס הפכה לעיר הגדולה בארצות הברית האוסרת על מכירת פרוות. גם בסן פרנסיסקו, ברקלי ומערב הוליווד חקיקה האוסרת על מכירת פרוות. בדומה להצעת החוק הישראלית, החקיקה בקליפורניה מחריגה פרוות שנעשה בהן שימוש למטרות דת, למשל לשטריימילים או על ידי שבטי ילידים. גם בניו יורק ובהוואי הוגשו הצעות חוק לאיסור מכירת פרוות.

בישראל נעשו במהלך השנים מספר ניסיונות לקדם חקיקה לאיסור מכירת פרוות, אולם הניסיונות טרם צלחו למרות שהסתמנה הסכמה רחבה סביב החקיקה.

בתי אופנה מובילים בעולם מצטרפים זה אחר זה לחרם על תעשיית הפרוות ומפסיקים לשווקן, ביניהם פראדה, גו'צי, ורסאצה, דונה קארן, קלווין קליין, סטלה מקרטני, ארמאני, ראלף לורן ועוד. גם רשתות כגון זארה ו-H&M אינן מוכרות פרוות.

עבור מעיל פרווה אחד מומתים עשרות בעלי-חיים. בחוות התעשייתיות הם מוחזקים בכלובים צרים ומומתים בשיטות אכזריות במיוחד. לעתים הפרווה, יחד עם העור, מופשטים מגופם של בעלי החיים בעודם בחיים. כשמדובר בחיות בר, לרוב הן נלכדות במלכודות רגל, ולעתים מכרסמות את רגלן בניסיון להשתחרר. כדי לשמור על הפרווה שלמה, הציידים מכים את בעל החיים למוות במוט או דורכים עליו כדי לחנוק אותו או לרסק את אבריו הפנימיים.

עמותת אנימלס (לשעבר אנונימוס לזכויות בעלי חיים), ממובילות הצעת החוק להפסקת הסחר בפרוות מסרה, "החקיקה בקליפורניה מסמנת את תחילת הסוף של תעשיית הפרוות. זה בלתי נתפס שבשנת 2019 עדיין יש מיעוט תאב בצע שחושב שפריטי אופנה ראוותניים ומיותרים הם תירוץ להתעללות אכזרית בשועלים וחורפנים, כלבים וחתולים. הגיע העת לעשות תיקון גם אצלנו. הצעת החוק לאיסור מכירת פרוות בישראל זכתה לתמיכה ציבורית רחבה; הכנסת ה-22 חייבת להוציא את הפרוות מחוץ לחוק."