השר ארדן במתקפה על המשטרה

השר לביטחון הפנים תקף במהלך חנוכת תחנת משטרה בטמרה את התנהלות המשטרה בחקירת הטרדת העד, "מחאה שולית נחקרת באמצעים פולשניים".

ערוץ 7 , ל' בתשרי תש"פ

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: Flash90

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מתח אחר הצהריים (שלישי) ביקורת חריפה על התנהלות חוקרי המשטרה בחקירת בכירי מטה הליכוד, במסגרת פרשת הטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר.

"בימים האחרונים אנו עדים לדיון ציבורי נוקב אודות הפעלת הסמכות של מערכת אכיפת החוק כנגד יועצי ראש הממשלה בגין חשד להטרדת עד. אני מרגיש צורך להתייחס לכך כי יש לכך השפעה גדולה בעיני על אמון הציבור", אמר ארדן.

לדבריו, "ספק רב בעיני אם המחוקק, שחוקק את עבירת הטרדת עד כיוון למחאה פומבית שגלויה לעין כל. מחאה שדומה אולי לשיח ולביקורות שמופיעות גם ברשתות החברתיות".

"אני מצפה מרשויות החוק לנקוט זהירות בכל החלטה על פתיחה בחקירה, בודאי כשמדובר בחקירות רגישות עם דיון ציבורי נרחב. פתיחת חקירה, ושימוש בצעדים פולשניים, חייבת להתבצע רק כאשר נחיצות האמצעים ברורה. כאשר מדובר בספק בהתקיימותה של עבירה, ואני אומר בצער שספק אם היתה נחקרת במקרה אחר, מתחייב לכל הפחות מתן הסבר ודיווח ברור לציבור, כדי שאמונו בגורמי אכיפת החוק לא ייפגע", טען השר הממונה על המשטרה.

השר ארדן הדגיש, "כאשר הדלפות מחקירות אינן נחקרות, למרות פניות רבות שלי ליועץ המשפטי לממשלה ואינני קובע מאיפה ההדלפות אם מהפרקליטות או מהמשטרה או מעורכי הדין, אך מחאה שולית מול ביתו של עד מדינה נחקרת פלילית ובאמצעים פולשניים, על גורמי אכיפת החוק להסביר לציבור את שיקול דעתם בהפעלת הכוח וחובתם לפרט את שיקול הדעת כדי שאמון הציבור לא ייפגע".

בתוך כך דווח אחר הצהריים בחדשות 13 כי חוקרי המשטרה אסרו על יועצי התקשורת יונתן אוריך וטופז לוק, העובדים עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו, לשוחח עמו.

את ההנחייה קיבלו השניים לאחר שנחקרו בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר, אשר עדותו מהווה נדבך משמעותי מאוד בתיק המרכזי נגד ראש הממשלה, תיק 4000.

נציין כי במסגרת הפרשייה החדשה נחקרו במהלך הימים האחרונים שלושת יועצי התקשורת והמדיה של ראש הממשלה - עופר גולן, יונתן אוריך וטופז לוק - והטלפונים האישיים שלהם הוחרמו.

הדבר עורר זעם רב אצל נתניהו ובסביבתו הטוענת לרדיפה מיותרת מצד גורמי אכיפת החוק.

אמש שיגר פרקליטו של יועץ התקשורת יונתן אוריך מכתב נזעם ליועץ המשפטי לממשלה, ובו נטען כי אוריך אולץ למעשה לאפשר לחוקרת המשטרה לאפשר לה לעיין בטלפון הנייד שלו, בלי שנמסר לו כי מבחינה חוקית עומדת לו הזכות שלא להסכים לעיון שכזה.