"הגליל והנגב מופלים לרעה ביחס למרכז"

כנס על מצב הפריפריות בישראל נערך בכנסת. ד"ר עקירב מהאקדמית גליל מערבי: "מחוז הצפון מופלה משמעותית גם ביחס למחוז דרום"

ערוץ 7 , ה' בכסלו תש"פ

הדיון בכנסת
הדיון בכנסת
צילום: דוברות

כנס מיוחד על מצב הפריפריות בישראל נערך היום (שלישי) בכנסת תחת הכותרת "פריפריה במרכז".

הכנס שנערך בהובלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת התמקד בנקודת המבט של תושבי הפריפריה הגיאוגרפית על הסוגיות המעסיקות אותם, על צורכיהם ועל המענים הדרושים להם בעיצוב המדיניות הציבורית וביישומה.

ד"ר אסנת עקירב, ראש החטיבה למדעי המדינה באקדמית גליל מערבי העומדת בראש "מדד הגליל" שסקר את מצבו של מחוז הצפון ביחס לכל שאר המחוזות בישראל, נאמה באירוע.

היא סיפרה כי מדד הגליל של האקדמית גליל מערבי מציג תמונה עגומה. שיעור אבטלת הנשים במחוז צפון גבוה מזה הקיים בכל יתר מחוזות הארץ; השכר החודשי הממוצע ליחיד במחוז הוא הנמוך ביותר משכר היחידים בכל מחוזות הארץ; הקצאת האשראי על ידי הבנקים המסחריים לתושב במחוז צפון נמוכה משמעותית ביחס לשאר מחוזות הארץ; שיעור התחלות הבנייה ושיעור היתרי הבנייה נמוך משיעורה של אוכלוסיית מחוז צפון מסך אוכלוסיית המדינה; שיעור הרופאים המועסקים לאלף נפש במחוז צפון הוא הנמוך ביותר מבין המחוזות; שיעור הזכאים לבגרות במחוז נמוך מזה שביתר מחוזות הארץ; עלות הנסיעה של 11 המחלפים הצפוניים בכביש 6 גבוהה פי 1.41 מעלות הנסיעה ב-11 מחלפים במרכז, ופי 1.97 מעלות של 11 מחלפים בדרום.

"הגליל והנגב מופלים לרעה ביחס למרכז ולצערנו מחוז הצפון מופלה משמעותית אף ביחס למחוז דרום. הבעיה הזו נובעת משני גורמים עיקריים- משילות וייצוגיות. ממשלות ישראל בוחרות שלא להפעיל את המשילות על המחוזות השונים, ובכך רק מחריפה את הבעיות הקשות ממילא בתעסוקה ובפשיעה הגואה", אמרה עקירב.

היא הוסיפה, "יתר על כן, מחוז הצפון כולו לא מיוצג בכנסת בשום צורה: לא בייצוג תיאורטי בו חלק מחברי הכנסת הם תושבי הצפון וגם לא ייצוג מהותי בו חברי הכנסת השונים מקדמים נושאים החשובים לאוכלוסייה המקומית".