פרסום ראשון
"עוצר" פעילויות חינוך ותרבות בצה"ל

אין ממשלה ואין תקציב: יבוטלו כל האירועים שאינם הכרחיים לפעילות מבצעית כמו ביקור במוזיאונים, הרצאות, ערבי מורשת וימי עיון.

עדו בן פורת , ו' בכסלו תש"פ

חיילים בכותל
חיילים בכותל
צילום: ISTOCK

הפלונטר הפוליטי שמונע את הקמת הממשלה ואת העברת תקציב המדינה לשנת 2020 משפיע ישירות על צה''ל.

החל מיום שישי הקרוב, יחידות צה''ל שאינן משתייכות למערך הלוחם, עוברות לנהל מדיניות תקציבית מוגבלת, ולקצץ עד כמה שניתן בפעילויות שאין בהן צורך מבצעי.

בראש ובראשונה הוחלט להטיל ''עוצר'' על יציאת חיילים לפעילויות תרבות, חינוך ורווחת הפרט כמו כניסה לאתרים ברחבי הארץ, כניסה לאטרקציות ולינה במתקני נופש של האגודה למען החייל.

גם ''סל החינוך'' הושבת לששת החודשים הקרובים, ולא ניתן יהיה לקיים פעילויות תרבות וחינוך כמו ערבי מורשת, להזמין מרצים, לערוך ימי עיון עם מכונים חיצוניים, לבקר במוזיאונים וגם לא להזמין חברות הגברה, תאורה והקרנה לפעילויות הנעשות בתוך בסיסי צה''ל.

כדי לא לפגוע בכשירות המבצעית של צה''ל, מותר יהיה לקיים רק פעילויות שהכרחיות להכשרת לוחמי צה''ל ופעילויות שתומכות את ההכשרות המטכ"ליות, וכן טקסי התייחדות וזיכרון, טקסי השבעה, טקסי סיום טירונות/קורס מ"כים/בה"ד 1, סדנאות העצמה, הכנות מנטליות לתעסוקה מבצעית, כנסי תוכניות עבודה ועוד.

אלוף משנה סמואל בומנדיל, ראש מערך החינוך בחיל החינוך והנוער, הסביר כי ''תקופה ממושכת של עבודה בהיעדר תקציב מדינה מאושר, עשויה להביא לבעיות מימון חריפות בהפעלת משרדי הממשלה בכלל ומימון תקציב משרד הביטחון בפרט''.

הקצין הבכיר קבע כאמור כי החל מיום שישי הקרוב ועד לאישור תקציב המדינה לשנת הכספים 2020, ''אנו נדרשים לנהל מדיניות תקציבית מוגבלת ומבוקרת. פעילות צה"ל דרך התקשרויות החינוך תיעשה במינימום הנדרש ובאמצעים הצה"ליים''.