הרחוב הרוסי עם ליברמן? ממש לא בטוח

בכיר מטה העולים בליכוד: הרחוב הרוסי כבר לא בידיים של ליברמן, לכן הוא פנה למאבק בדתיים וקיבל קולות רבים בצפון תל אביב.

שמעון כהן , י"ח בכסלו תש"פ

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
צילום: קובי ריכטר/TPS

האדריכל מיכאל לובוביקוב, חבר מרכז הליכוד ויו"ר שדולת העליה בליכוד, מבטל כמה מהאגדות הפוליטיות שנקשרו בדמותו, אולי המסתורית, של חבר הכנסת אביגדור ליברמן והקשר שלו עם אוכלוסיית דוברי הרוסית.

"הרחוב הרוסי קיים, אבל עם הרב הסתייגויות. רוב יוצאי חבר העמים מצביע בבחירות ומזהה את עצמו לפי הפילוג של כלל החברה הישראלית. כלומר שרוב דוברי הרוסית מצביעים לאותן מפלגות ולפי אותם עקרונות של שאר החברה הישראלית", קובע לובוביקוב.

"בבחירות האחרונות לליברמן הצביעו 170 אלף דוברי רוסית, מתוך יותר מ-850 אלף בעלי זכות בחירה בציבור הזה, כלומר פחות מעשרים אחוז מכלל דוברי הרוסית", קובע לובוביקוב. "הוא מציג את עצמו לציבור הישראלי כנציג דוברי הרוסית כאשר כבר מזמן זה לא ככה".

"ליברמן מתבסס על כמה פלחים בציבור דוברי הרוסית שפחות מחוברים לחברה הישראלית ולהוויה הישראלית כי הם לא דוברי עברית, אלו ציבור הפנסיונרים שהגיעו בגיל מאוחר והיה להם קושי ללמוד עברית ולהשתלב בחברה הישראלית, וציבור נוסף ציבור העולים החדשים שעוד לא נקלטו".

מעבר לשתי אוכלוסיות אלה, אומר לובוביקוב, הבין ליברמן כי מספר קהל היעד של מפלגתו הולך ומצטמצם ומשום כך בחר בקמפיין אנטי דתי לוחמי, סוגיה שלהערכתו נזנח על ידי 'יש עתיד' עם ההשתלבות ב'כחול לבן'.

"הוא פנה למצביעי יאיר לפיד לשעבר, וראינו בספטמבר כמה קולות הוא קיבל בצפון תל אביב ומקומות נוספים שמתרכזים בהם לוחמים במלחמה האנטי דתית האיומה שמתרגשת עלינו. כמעט מחצית משמונת המנדטים של ליברמן הם לא דוברי רוסית".

לטעמו החוברים לליברמן אינם בהכרח תומכי המאבק בדתיים אלא דווקא אליטות ששמו להן למטרה את הורדתו של נתניהו מכיסאו. "האויב האמתי שבו האליטות הללו נלחמים הוא ביבי. ה'רק-לא-ביביסטים' ראו בו מי שיכול לתקוף את משטר נתניהו, וזה היה חשוב להם יותר מנושא הכפייה הדתית. הם זיהו בו את הנקודה החלשה במחנה הימין והם מריצים אותו ואנחנו רואים את התוצאה".

ומה לגבי הליכוד? לובוביקוב קובע כי הליכוד זכה במספר דומה של מנדטים מקרב דוברי הרוסית. "צריך לזכור שעשרה אחוז ממתפקדי הליכוד, ואולי יותר מכך, הם דוברי רוסית. בבחירות הכלליות עיקר המאסה של דוברי הרוסית התחלקו בין ליברמן לליכוד".

התמיכה של דוברי הרוסית בליכוד נובעת ממספר פרמטרים. אחד מהם הוא הרדיפה המשפטית אחריו. "זו הזדהות עם האידאולוגיה הלאומית והחברתית כלכלית. זה בא עוד מהמאבק בתקופת אוסלו וההתנתקות. בליכוד קיים גרעין אידאולוגי גדול מאוד של מי שמאמינים במשנתו של ז'בוטינסקי ועדיין מאמינים באידיאלוגיה הלאומית".

על התמיכה בליכוד ובנתניהו בעקבות מה שמתקבל כרדיפה משפטית, אומר לובוביקוב כי הדבר בהחלט משפיע: "בשבועיים האחרונים יזמתי עם עוד כמה חברים עצומה של שמונים אסירי ציון ומסורבי עליה מברית המועצות לשעבר שאומרים שהם מזהים את אותן שיטות של רדיפת המסורבים כדי לרדוף את נתניהו לאחר שהוא זוהה כמי שלא מתאים למערכת. זה דפוס פעולה שהכרנו, ואני באופן אישי הכרתי כמי שהיה 9 שנים מסורב עלייה".