הרב דרוקמן:
''פרסמו הודעה חמש דקות אחרי הפגישה אצלי. זה לא מזעזע?''

בנימה כואבת מתקשה הרב דרוקמן להבין כיצד למרות החלטה שלא ייצא דבר לתקשורת מפגישת האיחוד, מפלגת הבית היהודי יצאה בהכרזה חד צדדית.

שמעון כהן , י"ט בכסלו תש"פ

הרב חיים דרוקמן בלשכתו
הרב חיים דרוקמן בלשכתו
יוני קמפינסקי

אתמול (שני) פרסמה דוברות מפלגת 'הבית היהודי' הודעה ולפיה לא יתקיימו פריימריז לרשימת המפלגה בשל קוצר הזמן ובשל מה שהוגדר כ"דאגה לפניה של מפלגת הציונות הדתית שעלולה להשתנות".

ההודעה המסכמת הזו הגיעה לאחר פגישה שהתקיימה בביתו של הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא, ובה ניסו בכירי הבית היהודי והאיחוד הלאומי להגיע להסכמות באשר לאופן האיחוד ביניהן, ניסיון שלא צלח. בשיחה עם ערוץ 7 מתייחס הרב דרוקמן לפגישה ולמה שעלה בעקבותיה.

"ליבי דואב. מדובר בבחירות קריטיות ביותר. אם לא תהיה מפלגה ציונית דתית גדולה, אידאולוגית עקרונית ומעשית שדואגת לצורכי החינוך הדתי שיש לו ערך לאומי, אני מודאג מאוד ממה שיהיה", אומר הרב.

"אני לא רוצה להוציא מפי את מה שעלולות להיות תוצאות הבחירות אם לא ילכו יחד. לכן הזמנתי אליי את אנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי, שני השרים ושני חברי הכנסת לבדם. רציתי שתהיה אווירה אחראית ודיברנו שלא ייצא מזה שום דבר לתקשורת. כך דיברנו בתחילה".

בהתייחס לתוצאות הפגישה שמהודעת הבית היהודי נשמעו כאילו הן חתומות וסגורות ומניחות את הגולל על רעיון הפריימריז, אומר הרב: "אני חייב להגיד שישבנו זמן והועלו הדעות השונות ובאמת לא סוכם, אבל זה לא נגמר. הסיכום היה שצריך להמשיך ולהיפגש ושתהיה פגישה למחרת, כלומר אתמול, או היום, והיה מישהו שהיה צריך להודיע לי ביום שני בבוקר מתי תהיה הפגישה, אתמול או היום, ובאיזו שעה. במקום זה, ואני אומר זאת בכאב, חמש דקות אחרי שיצאו מהפגישה היה מישהו שכבר העביר לתקשורת שהפגישה נגמרה ללא תוצאות עם צילום של הבית שלי מבחוץ. חמש דקות אחרי, זה לא מזעזע?".

"למחרת עלתה ידיעה חד צדדית. הרי היו צריכים להמשיך ולהיפגש. אני לא מבין איך הולכים יחד אם לא יושבים יחד ומחליטים יחד? מישהו חושב שכל חלק וכל רסיס יכול ללכת לבד לבחירות על מנת שנימחק חלילה מהמפה? אני מדבר מתוך כאב. זה חוסר אחריות".

הרב מקפיד בדבריו שלא להיכנס לתוכן המפגש ולדעות השונות שהועלו בו. "חייבים להגיע לידי סיכום. רק כך הולכים ביחד. איך ילכו ביחד אם כל אחד אומר את שלו ולא יושבים ביחד?".

כאמור, ההודעה שיצאה אתמול בשעת בוקר מוקדמת קבעה שלא יהיו פריימריז ב'בית היהודי', אך הרב שואל על כך: "אני לא יודע מי החליט ואיפה הוחלט. אני יודע אם יהיו פריימריז או לא? זו לא הנקודה. הנקודה היא שצריך לשבת יחד ולראות מה עושים כדי שציבור גדול יצביע למפלגה ציונית דתית גדולה. זה מה שצריך לעשות".

האם הפרסום נותן תחושה שאין טעם במפגשים נוספים? הרב אינו מכריע בכך: "אני לא יכול לעשות כלום. אני לא נותן פקודות לאנשים. אני רק מסביר שאם לא תהיינה פגישות שיסוכמו בהם דברים, איך אפשר יהיה ללכת יחד? אם כל אחד הולך עם שלו לא ילכו יחד. האם מישהו חושב שניתן ללכת כל אחד בנפרד? מוכרחים לשבת ולהגיע לסיכום משותף".

"כואב לי העניין. אם לא יתעשתו ויעשו את זה מהר, אני לא צריך להגיד מתי הבחירות ומתי צריך להגיש את הרשימה, צריך גם לעבוד כדי להצליח, צריך שציבור יצביע. אם ימשכו את הדברים כך ולא יבואו לציבור, מי יצביע? צריך להתחיל לעבוד כבר מאתמול".

עם זאת הרב דרוקמן מעיר כי מן הסתם כל העוסקים בדבר חושבים שהם עושים צעד לטובה "אבל עם כל הכבוד לכל אחד שחושב שהוא לטובה, צריך להסתכל בהיבט יותר כללי".