שמורות טבע חדשות

שיא במספר ההכרזות השנתי של שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים בישראל.

קובי פינקלר , כ' בכסלו תש"פ

שמורת נחל תבור
שמורת נחל תבור
צילום: קובי פינקלר

רשות הטבע והגנים חשפה, כי במהלך שנת 2019, לראשונה מזה 50 שנה, נרשמה השוואה לשיא של מספר ההכרזות השנתי של שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים בישראל שעומד על 20 הכרזות בשנה.

הפעם הראשונה בה השיא נרשם היה בשנת 1969, וזאת בכל שנות ההכרזות של שמורות טבע וגנים לאומיים בישראל שהחלו לפני 55 שנה. פרסום ההכרזה ברשומות , היא השלב הסופי בתהליך ההכרזה על שמורות טבע וגנים לאומיים בישראל, לאחר התייעצות השר האחראי על מנהל התכנון (בשנים האחרונות, שר האוצר משה כחלון) עם שרים כמו השר להגנת הסביבה ושר הביטחון, והכרזתו על השטח כשמורת טבע או גן לאומי. תהליך זה, שאורך מספר שנים ורצוף שלבים ואישורים מורכבים, מקודם על ידי רשות הטבע והגנים בשיתוף מנהל התכנון, במסגרת תפקידה כגוף הממלכתי האמון על שמירת הטבע, הנוף והמורשת בישראל.

השטח הכולל של 20 שמורות הטבע והגנים הלאומים שהוכרזו ב-2019 הוא 241,822 דונם. זאת לעומת 11 שמורות וגנים לאומים בשטח כולל של 75,622 דונם אשתקד.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "תהליך ההכרזה של שמורות וגנים לאומים הנו צעד חשוב ומשמעותי מאין כמוהו שמבטיח את שימור הטבע לדורות הבאים לצד הנגשת הטבע לציבור. מדובר בהליך מקצועי אותו מובילה רשות הטבע והגנים מול הרשויות המקומיות, מספר משרדי ממשלה ומנהל התכנון. התהליך ארוך מאד ולעתים ההכרזה מגיעה אחרי שנתיים ולעתים אחרי שני עשורים.

אנחנו שמחים כי השנה הגענו לשיא הכרזות שלא היה כדוגמתו ב- 50 שנים האחרונות.

אני רוצה להודות לשר האוצר ח"כ משה כחלון, לזאב ביילסקי ראש מטה הדיור הלאומי ולדלית זילבר מנהלת לשכת התכנון ולצוותי המשרדים אשר תרמו רבות לקידום ההכרזות ובכך לשמירת הטבע, הנוף והמורשת לנו ולדורות הבאים".

בין השמורות והגנים הלאומיים הבולטים שהוכרזו השנה:

שמורת הטבע נחל מיצר, בשטח של 27,790 דונם (הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה). השמורה שבדרום רמת הגולן מאופיינת בבית גידול של בתה עשבונית, יער פארק מפותח של עצי אלון התבור ואלה אטלנטית ונחל אכזב הזורם בחודשי החורף. במורד הנחל נמצא מפל בגובה כ- 9 מ' ולמרגלותיו בריכת מים המחזיקה מים גם בסוף הקיץ. השמורה מהווה שטח מחייה ליונקים גדולים בהם צבאים וחזירי בר וכן לעופות דורסים כנשרים ועיט סלעים. שטחי הבתה עשירי צמחיה עשבונית מגוונת וציפורי סבך.

שמורת הטבע ים ראש הנקרה - אכזיב (שמורת טבע ימית - הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה) , בשטח של 100,373 דונם. שמורת הטבע משתרעת מקו החוף מערבה עד כ-15 ק"מ בים, בעומק של כ-1000 מטר ויותר, מגבול ישראל בצפון ועד לגבול הדרומי של גן לאומי אכזיב בדרום. השמורה היא שטח ייחודי המאגד בתוכו שילוב נדיר של מגוון מבנים מורפולוגיים ועושר של בתי גידול ימיים: טבלאות גידוד, רכסי כורכר טבועים, מערות עמוקות, קינון תת ימי בעומק 700 מטר במרחק של 3 ק"מ בלבד מהחוף עם עושר מינים וצפיפות גבוהה.

שמורת הטבע הרי אביטל והר בנטל, בשטח של 5,334 דונם (הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה). הרי השמורה הם חלק מרכס התילים המרכזי ברמת הגולן. ייחודם הגיאולוגי הוא במיקומם באזור קר ועתיר משקעים – דבר היוצר ייחוד בוטני, עשיר במינים אנדמיים (ייחודיים) לרמת הגולן, חלקם נדירים. גובהו של הר בנטל הוא 1,164 מטר מעל פני הים. הוא נוצר כתוצאה מהתפוצצות געשית של מבנה געשי חרוטי. חלקו המערבי של ההר התפוצץ, ובכיוון זה גם זרם קילוח הבזלת, עליו נמצא היום קיבוץ מרום גולן הסמוך. מטרת השמורה לשמר את נוף התילים הגעשי והנוף הנשקף ממנו אל הגולן והבשן ולאפשר ביקור חוויתי באזור עשיר בערכי טבע, מורשת ונוף.

שמורת הטבע נחל תבור בשטח של 22,548 דונם (הוכרזה זה עתה בנובמבר השנה). השמורה מהווה הרחבה של שמורת נחל תבור שהינה שמורה צרה השומרת על אפיק נחל תבור וסביבתו הקרובה. נחל תבור הינו נחל בו זרימות משמעותיות בעונת החורף והאביב ובחלקו הוא נחל איתן עם זרימה שמקורה במעיין (עין שחל) לאורך כל השנה. בשטחי השמורה צומח ספר ים-תיכוני של חברת צמחים עשבוניים עשירה במינים ובהם פזורים עצי אלה אטלנטית, שקד קטן עלים, שיזף השיח ושיזף מצוי. בחורף ובאביב שטחים אלו שופעים פרחים כמו כלנית מצויה, ותורמוס ההרים. שטחי השמורה מהווים בית גידול למגוון חיות בר ביניהן קרקל, תן וזאב וכן בית גידול חשוב עבור חלק מאוכלוסיית הצבי הישראלי הגדולה בישראל. השטחים העשבוניים מהווים אזורים חשובים לשפע עופות כמו מושבות שרקרקים, דורסי יום כמו עקב עיטי וחיוויאי, דורסי לילה כמו אוח עיטי, ציפורי שיר כמו חנקן אדום ראש ואף מיני עופות מדבריים כמו שחור-זנב ורץ המדבר. המדרונות מהווים אזור לינה לאלפי חסידות בעונת הנדידה.

הרחבת שמורת נחל תבור מייצרת יחידה נופית מוגנת גדולה התומכת באוכלוסיות צבאים, טורפים ושל מגוון בעלי החיים המאפיינים את האזור. השמורה מהווה נדבך חשוב במסדרון אקולוגי ארצי (צפון-דרום) באזור ספר ים תיכוני הידוע במגוון הביולוגי הגבוה המאפיין אותו.

בשמורה מסלולי טיול רגליים כמו שביל הטיול בנחל דנה ושביל היורד מהגדה הדרומית שלנחל תבור עד לעין שחל וכן דרכי רכב מסומנות המאפשרות ירידה ועלייה לנחל תבור מגדתו הצפונית והדרומית.

שמורת הטבע המכתש הקטן בנגב, בשטח של 38,402 דונם. המכתש הידוע גם בשמו מכתש חצרה, הוא מכתש אירוזי, סחיפה, השלישי בגודלו מבין חמשת מכתשי הנגב אשר מהווים תצורה גיאולוגית ייחודית בכל העולם. איפיון המכתש וצורתו כמעט מעוגלת, אורכו המרבי מגיע לכ-8 קילומטר, רוחבו לכ-6 קילומטר ועומקו לכ-400 מטר. המכתש מהווה חלק משמורות הטבע של מכתשי הנגב ומדבר יהודה ונחשב לערך טבע בעל חשיבות עולמית בזכות ייחודו הגיאולוגי ויופיו המרהיב. במכתש מתקיימת מערכת אקולוגית מיוחדת של צומח ובעלי חיים כגון יעלים, דורסים ונשרים ומגוון טורפים. במיקומו ומאפייניו הוא מקשר בין אוכלוסיית יעלים ממרכז הנגב למדבר יהודה וכן אזור קינון חשוב ונדיר לנשרים ועופות דורסים אחרים, המצויים בסכנת הכחדה. בנוסף המכתש הקטן ידוע במסלע אבן הצבעונית שבו, אשר משתנה בין צבעי לבן, אפור, חום, צהוב, אדום וסגול. צבעי האבן נובעים מכמויות זעירות של תחמוצות ברזל. המכתש הקטן מושך אליו במהלך השנה מטיילים רבים, ובתוכו עובר גם חלק משביל ישראל. מסלולי הטיול המוצעים כוללים מסלולים ברגל ביניהם מעלה עלי, מעלה חצירה ומצפור מכתש קטן. על פי הערכות ואומדנים של רשות הטבע והגנים בכל שנה מגיעים לאזור המכתש הקטן וסביבתו כ-400 אלף מטיילים.

שמורת הטבע הדום השומרון, על גבעות בשיפולי השומרון, בשטח של 15,576 דונם. שמורה המאופיינת בצומח עשבוני. בין פרחי השמורה: נרקיס מצוי, חצב מצוי, עירית גדולה, רקפת מצויה, סתוונית היורה ועוד. מאחר והאזור מוגדר כשטח אש ואזור גבול, הוא נשמר כמעט ללא פגיעה אקולוגית ושוכנת בו אוכלוסיית בעלי חיים מגוונת ביניהם צבאים ושועלים. מבין העופות שוכנים בשמורה דוגרי קרקע וסלעים, כגון חוגלה, צוקית בודדת ועוד. באזור פזורות חורבות עתיקות וכן שרידים חקלאיים עתיקים. כל שטח השמורה נמצא בשטח אש, הפעיל גם בשבתות, ואין להיכנס לשטח השמורה ללא תיאום מוקדם עם הגורמים הרלוונטיים.

שמורות טבע וגנים לאומיים נוספים שהוכרזו השנה: שמורות הטבע גבעות צפית, ברכת צרטה, , נחל שורק (הרחבה), אלות סירין, הר שכניה, הר יבנאל, נחל ירמוך, נחל חגל, מערת שכניה, נחל דליה (הרחבה), ואלונה, והגנים הלאומיים הר חרת , עמק האלה והר בנטל.