יהודי איתן - על איתן ליפשיץ ז"ל

איתן ליפשיץ ז"ל לא היה רק עיתונאי מבריק והוגה דעות, הוא היה נכס תרבות בפני עצמו.

שילה פריד , כ"ח בכסלו תש"פ | עודכן: 14:25

איתן ליפשיץ ז"ל
איתן ליפשיץ ז"ל
ללא קרדיט צילום

"רדיו צריך לבטא את דעת הקהל", כך נהג לומר איתן ליפשיץ ז"ל בתום שידור התוכנית 'מחשבות בע"מ' בגלי צה"ל, "אני מדבר ברדיו כמו בסלון בבית".

אמירותיו מול המגיש שישב מולו היו לעיתים בוטות, מקוממות, ולא פעם עוררו סערה. אבל תמיד פיו וליבו היו שווים. הוא מעולם לא התבייש להביע עמדות ימניות, נוקשות ככל שיהיו, על זכותנו הרוחנית לרשת את הארץ וגם לבקר את חבריו למחנה. גם על ידידיו הטובים, בהם שרים וראשי ממשלה לשעבר, הוא הביע דעה נחרצת וממש לא תמיד חיובית.

כשאמרנו לו לפני השידור שעדיף להימנע מאמירה מסוימת או לפחות לרכך אותה, הוא היה מבטל את דברינו. האמת לבדה הייתה לנגד עיניו. כשהיה צריך לבחור מגיש אורח שיתעמת איתו בשידור הוא הקפיד על שני דברים: שיהיה רחוק ממנו בדעות, ושיהיה חריף וחד - כדי שהעימות מולו יהיה מאתגר.

איתן ליפשיץ לא היה רק עיתונאי מבריק והוגה דעות, הוא היה נכס תרבות בפני עצמו. בפתח ביתנו תלויה "מזוזת ליפשיץ", פרק תהילים כתוב ומנוקד בכתב ידו המשובח. מדי יום העתיק לדף פרק בתנ"ך בעט נובע, וכמחווה מסגר פרקים מתהילים או משיר השירים ונתן במתנה.

ליפשיץ הכיל בתוכו את האהבה לתנ"ך ולספרי הרב שטיינזלץ והרב קוק יחד עם חיבה גדולה ליצירות אומנות, מוזיאונים ומוזיקה קלאסית. את קטעי המוזיקה שניגן ברדיו הוא הכיר היטב וידע מתי והיכן הולחנו. הוא היה שולח להפקה יצירות באורך של שעה וחצי, ומבקש את הדקות והשניות המסוימות שאותן יש לשדר. אך יותר מהכול היה לו חשוב להכריז על פרשת השבוע ולהמליץ לחבריו ללכת לבית הכנסת כדי להאזין לה.

אבל פרט לכישרון, לידע ולכושר הדיון – איתן ליפשיץ היה אדם. לב זהב, ומעל הכול חבר. הוא רחש כבוד לראש הממשלה אולמרט שהיה ידידו, לבנימין נתניהו ולראשי מערכת המשפט, ובאותה מידה לאחרון החיילים בתחנה. הוא הדריך אותנו לפנות למגישים שלצידו בתואר "מר" או "אדון", אך ביקש גם מהדמויות הבכירות לכבד כך את החיילים.

כאב הלב לראות אותו הולך ונמוג מול עינינו. את תהליך הפרידה שלו מהעולם הוא עשה לאט במשך כמה שנים. כשביקש לעבור לחדר עבודה בקומה נמוכה יותר כי אינו יכול עוד לעלות שלוש קומות הלב נצבט. עד לחודשים האחרונים איתן התעקש להמשיך לשדר, גם בקול רפה, בנשימה כבדה ובהליכה איטית. בשבועות האחרונים לא הגיע לתוכנית, אך לא הודיע באופן רשמי שהפסיק את עבודתו. מאזינים רבים קיוו כי מדובר בחופשת מחלה, אבל השבוע קולו החשוב והחריג בנוף נדם. שלום איתן, היית מורה וחבר לכולנו, היית יהודי ואדם.