אודהליה ברלין:
אני מסתכלת על סיום הש"ס לנשים ורואה גאולה

ערב עיון מיוחד של המכון למנהיגות הלכתית ברשת אור תורה סטון נערך תחת הכותרת 'תפילה – קבע, תחנונים, מסורת ואקטואליה'.

ערוץ 7 , י"א בשבט תש"פ

משתתפי כנס התפילה
משתתפי כנס התפילה
צילום: יח"צ

ערב עיון מיוחד בנושא תפילה נערך השבוע במדרשת לינדנבאום מבית רשת 'אור תורה סטון', תחת הכותרת 'תפילה – קבע, תחנונים, מסורת ואקטואליה'.

באירוע, שנערך על ידי המכון למנהיגות הלכתית על שם סוזי ברדפילד השתתפו ראש המכון למנהיגות הלכתית הרבנית דבורה עברון, ראש מדרשת לינדנבאום הרב אוהד טהרלב, הרב אורי קרויזר, עולש גולדברג, יהלה חלמיש ועמיתות המכון.

במהלך הערב התקיימו דיונים מעמיקים על נוסחי התפילה המגוונים בתפילה היהודית, וכן סדנאות בנושאי פיוט, שירה ותפילה.

הרבנית דבורה עברון ציינה בדברי הפתיחה כי "התפילה מחברת בין הפרטי לכללי. הלכות התפילה נלמדו מתפילת חנה, שהתפללה עבור משהו מאוד פרטי אך עשתה זאת במקום שהוא של הציבור כולו".

בפאנל על "קבע ושינוי בתפילה", שנערך בהנחיית עמיתת המכון הרבנית שירה ספיר, התייחס הרב יוסי סופר למציאות ההלכתית בעת הנוכחית, השונה מהמציאות אשר על בסיסה נקבעו חלק מההלכות, ועל קונפליקטים רבים הנגזרים מפער זה.

"יש הלכות שנקבעו על בסיס מציאות מסוימת, והמציאות השתנתה באופן שמשפיע על ההלכה" אמר הרב סופר. "כך לדוגמה, האם אנחנו באמת רוצים שהקורבנות יחזרו, ומה אנחנו עושים עם תפילות על מצבו של עם ישראל כאילו הוא בגלות?. לאור כך, היום אדם חייב לבחור - או המילים של התפילה או הכוונה האמיתית והלב, שכן אי אפשר לאחוז בשתיהן". עוד ציין הרב סופר, כי "גם אם נשנה את נוסח התפילה - זה לא יביא יותר אנשים לבית הכנסת".

הרבנית תמר ביטון הרחיבה את הדיון סביב נוסחי התפילה וציינה "בצה"ל בחרו נוסח אחיד לתפילה, נוסח ספרד, זאת על פי הרוב בעם ולא על פי רוב המתפללים. עלינו לשאול האם אנחנו בוחרים באחדות או ב״אל תיטוש תורת אימך״? האם אפשר לעשות עוד תפילות משולבות נוסחים כמו בסליחות?. אני נגד כור היתוך בתפילה, שכן איני רוצה שימסמסו את הנוסחים הקיימים, ואני מאמינה שמי שנחשף ליותר ממודל אחד יהיה אדם יותר עשיר".

ערב העיון נחתם בשיחה שקיימה עמיתת המכון הרבנית שירה מרילי מירוויס עם המוסיקאית אודהליה ברלין, שהתמקדה בתפילה ובניגון. "אני מפחדת לדעת את סוד הקסם של המופע ״אוחילה״, כי אני רוצה שהוא יימשך" אמרה ברלין. "לקח לי שנים רבות למצוא את המקום שלי בתפילה. כשהפסקתי לפחד, התחלתי לשלב פיוטים מעדות שונות במופע, וכיום אני לא מבצעת שירים שלא נוגעים בי". עוד הוסיפה ברלין: "אנחנו כבר בימות המשיח - כשאני מסתכלת על סיום הש״ס, על אוחילה, על בתי מדרש לנשים - אני רואה גאולה".