אתר הפסולת המזהם ייסגר?

קמ"ט איכות הסביבה במנהל האזרחי התחייב לטפל באתר ההטמנה אל מיניה שפגע בתושבי מזרח הגוש. בית ספר שדה כפר עציון עוצר את המאבק.

ערוץ 7 , כ"ד בשבט תש"פ

אתר ההטמנה של אל מיניה
אתר ההטמנה של אל מיניה
צילום: ביהס שדה כפר עציון

תושבי מזרח גוש עציון סובלים מזה כשנתיים מריח קשה וזיהום מאתר ההטמנה של אל מיניה, האתר שקולט באופן קבע את הפסולת של אזור הר חברון על כל תושביו היהודים והערבים.

מאחר ולא כולם מקפידים על ההפרדה שבין פסולת רטובה ליבשה הזבל במטמנה מגיע כשהוא "רטוב" ומאותה רטיבות נוצר הרבה "מיץ" - תשטיפים בשפה המקצועית.

אלה למעשה הם ביוב ודורשים טיפול של מפעל לטיהור שפכים ונכון להיום אין מתקן כזה במטמנה וכלל התשטיפים מגיעים לבריכות שמטבע הדברים הריח שלהן רע מאוד.

בנוסף אזור היישובים והמטמנה כוסה בשקיות נילון שהתעופפו כל אימת שהיה משב רוח חזק. על הרקע הזה הגיעו למועצה אזורית גוש עציון, למשרד להגנת הסביבה ולמינהל האזרחי אלפי פניות של תושבים אך לא התקבל מענה רציני.

גם מכתב שנשלח מבית ספר שדה כפר עציון לא נענה זמן רב, מה שהוביל להחלטה מצד בית הספר לצאת למאבק לטובת הסביבה ורווחת התושבים וזה האחרון הוציא הודעה על סיור מחאה מתוכנן שהיה צפוי להערך ביום שישי הקרוב. בהזמנה מחו גם על חוסר הקשב של הרשויות ועל כך שלמרות הפגיעה בסביבה ובתושבים אין מענה ואין התייחסות ראויה. בנוסף דרשו נציגי בית הספר פגישה מידית עם נציגי המנהל והגופים הרלוונטיים, סיור בשטח וגיבוש תוכנית טיפול.

ההזמנה לאירוע המחאה והלחץ שנוצר בעקבותיה הביאה בימים האחרונים לשיח פורה בין קמ"ט איכות הסביבה במנהל האזרחי בני אלבז לבין עמיחי נעם סמנכ"ל בית הספר שדה ותושב תקוע. לאחר שנוצר הקשר ולאור בקשת אלבז נפגשו השניים בגוש עציון בתחילת השבוע.

"מצאתי את הקמ"ט קשוב לטענות שלנו, כזה שמבקש ללמוד מה המצוקות ומה לדעתנו ניתן לעשות", שיתף נועם והוסיף כי בסיומו של הסיור שנערך במטמנה על ידי המנהל האזרחי ונציגי המשרד לאיכות הסביבה, עידכן אלבז בעל פה ובכתב על הצעדים המיידים שינקטו, וכן על התוכניות לעתיד בין היתר ציין כי "יותקנו מאווררים שיחמצנו את הבריכות, ייצרו פירוק אירובי ויפחיתו דרמטית את הריחות הקשים, כל זאת בתוך כשלושה חודשים.

הקמת מתקן לטיהור שפכים ומציאת מקורות מימון לנושא, הוספת כוח אדם לאיסוף הניילונים וכן דרישה לכסות את ערמות הזבל כדי למנוע הישנות המקרים. הסבת תשומת הלב של יחידת הפיקוח לשפיכת ביוב של משאיות במרחב אל מיניה, וכן לחציבות בהיקף גדול בסמוך למזבל. טיפול בפסולת בניין הזרוקה בכביש הגישה אל האתר ועוד".

על רקע הדברים והתערבות הקמ"ט אמר עמיחי, "פניתי לתושבים ולשותפים למאבק בזיהום באזור מאל מיניה, וקבענו שלא לקיים סיור מחאה בשישי הקרוב אלא לקדם סיור עם נציגי המנהל האזרחי באתר בעוד שלושה חודשים כדי לבחון את הדברים במציאות. אנחנו יודעים להקים קול מחאה מצד אחד ולעצור ולהעריך התגייסות מהצד השני".