מדוע להצביע 'ימינה'? חומר למחשבה

מי ידאג למדיניות תקיפה מול הטרור? מי יהיה ״בולדוזר אמיתי״ במשרד התחבורה? מי ידאג למנוע השפלה של רבנים כמו שהשפילו את הרב שטרן?

יואב אהרון , ה' באדר תש"פ | עודכן: 17:37

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: איתן שויבר/TPS

1. כי רוב מניין של התלמידי חכמים בדורנו, בהם מהגדולים ביותר שיש לנו, קוראים להצביע ימינה. האם אתם 'צדיקים' יותר מהם ו'לא מסוגלים' להצביע לימינה?

2. כדי שנפתלי בנט ימשיך להיות שר הביטחון. גם מי שחולק על דעותיו בנושאי דת ומדינה מכל וכל, אינו יכול להכחיש את התועלת והחשיבות עצומה בתפקידו כשר הביטחון. מדיניות תקיפה מול הטרור, הבאת צה"ל לתודעת ניצחון, תמיכה רחבה בצורכי ההתיישבות, ובכלל רוח צעירה, רעננה וביצועיסטית לכל המערכת.

3. כדי שבצלאל סמוטריץ' ימשיך במשרד התחבורה, ובקבינט המדיני בטחוני. בצלאל בתפקידו פועל בחריצות ובמסירות, עבור כלל המגזרים, וגורם לקידוש ה' גדול, בכך שזוכה להערכה מקצועית רבה הן אצל חרדים והן אצל לא דתיים, גם מהצד השמאלי של המפה. רק השבוע אמר דני עטר, יו"ר קק"ל, חבר מפלגת העבודה (!) וחבר כנסת מטעמה לשעבר, שסמוטריץ' הוא בולדוזר אמיתי, והוא היחיד שאפשר לעבוד איתו. והוא לא הראשון שמעריך אותו.

בנוסף, תפקיד זה הוא גורם כוח משמעותי בכמה דברים:

א. בפיתוח ההתיישבות ביו"ש - שנזנחה עד היום, וכעת פיתוח התחבורה והתשתיות שם חוזרים להיות בראש סדר העדיפיות.

ב. בצמצום חילולי השבת בעבודות שונות – סמוטריץ' כבר הצהיר שהוא ידאג לכך שהתוכניות ההנדסיות מראש יהיו כאלה, שלא יצטרכו לחלל בשבילם שבת.

ג. כוח מול גורמים מוניציפלים - ראש עיר שרוצה לקדם תחבורה, חייב דלת פתוחה אצל השר. ראש עיר שירצה לפגוע בציבור הדתי לאומי (למשל בגרעין ברמת השרון), יחשוב פעמיים לפני שהוא עושה את זה.

4. כדי שמשרד החינוך יישאר בידי הרב רפי פרץ. עם כל הביקורת שיש על ההתנהלות שהייתה בבית היהודי, זה עדיף בהרבה מאשר שיעבור לידי ליברל בליכוד (למשל גילה גמליאל שרואה את עצמה מועמדת לתפקיד, והיא מביעה עמדות ליברלית בענייני דת ומדינה). אחד הדברים הראשונים שהרב פרץ הכניס, היה לאסור שימוש בטלפונים ניידים לילדים בבתי הספר. זה דבר עצום! יש מישהו ממפלגה אחרת שהיה עושה דבר כזה?

5. כדי שתהיה לציבור הדתי לאומי עמדת כוח חזקה ומשפיעה, כדי למנוע פגיעה בציבור הדתי לאומי, נציגיו ומוסדותיו –

- מי ידאג למנות רבני ערים ודיינים מהציונות הדתית? ומי ידאג למנוע את השפלתם, כמו שהשפילו את רבה של ירושלים הרה"ג אריה שטרן שליט"א? האם החרדים ידאגו לכך?

- מי ידאג למעמד ישיבות ההסדר? להזכירכם, בפעם הקודמת האריכו את השירות בחודש, סתם למען "השיוויון בנטל". וגם זה רק בחודש, אחרי מלחמה עיקשת של נציגי הבית היהודי.

- מי ילחם למען תקציבי הישיבות הגבוהות וההסדר, שחוו קיצוץ של 40% לאחרונה? גפני, שנציגי ימינה צריכים לנהל מולו קרבות בוועדת הכספים בשביל זה?

- מי ידאג לפעילות הגרעינים התורניים בערים?

וזה לא "מגזרי" ו"פרטי" – האם קיום הישיבות הציוניות, הגרעינים התורניים, רבני ערים ציוניים הוא "פרטי"?

6. כדי שתהיה מפלגה חזקה בכנסת שתדאג ליישוב ארץ ישראל. בהתנגדות לתוכנית טראמפ, למדינה פלסטינית, ובפיתוח ובניית היישובים ביו"ש, בגליל ובנגב.

7. כדי שתהיה מפלגה עם כוח רציני שתטפל במערכת המשפט. הבעיה המרכזית בשלטון בישראל היא בעיית הבג"ץ ושלטון המשפטנים! זה מקור הרוע לגבי הכל – התיישבות, קדושתה של המדינה, ועוד ועוד. כל מה שליכוד מדבר עכשיו על ההתיישבות והטיפול במערכת המשפט, הוא רק בעקבות ההובלה של ימינה.

8. בסופו של דבר, כאשר יש בעיות שצריכות פיתרון, אנחנו פונים לנציגי הציונות הדתית בכנסת כדי שיעזרו לנו. בסוף הם אלו שדואגים לאינטרס של הציבור שלנו. מוזר קצת להצביע למפלגה אחת, וכשיש לך בעיה לפנות לעזרה (או גרוע מכך, להתלונן) למישהו אחר...

9. דת ומדינה:

- "אי אפשר להצביע למי שתומך ברפורמים, או לאישה חילונית": האם אפשר להצביע למפלגה שאנשיה נכנסו לממשלת שרון והכשירו את גירוש גוש קטיף, שמשמעותו – פגיעה חמורה בביטחון ישראל, נרצחים נוספים במעגל הטרור, הכנסת עוטף עזה כולה לשגרה נוראית - למשל גידול ילדים בחרדות, פירוק משפחות המתיישבים, התאבדויות, חזרה בשאלה, ועוד ועוד? האם להם אפשר להצביע?

ייתכן גם שלבנט יש יותר זכויות מליצמן, גפני ודרעי. הצלת מאות ואלפי מתיישבים ממנהרות הטרור של החמאס, זו הצלה של נפשות רבות מישראל, שאין גדול מזה.

- "צריך להצביע הפעם לחרדים, כי רק הם ישמרו על התורה, וענייני דת ומדינה": האומנם? האם החרדים באמת נלחמים על העניינים האלו?

במתווה הכותל, החרדים הסכימו בשתיקה להעביר אותו. מי שמנע את ההעברה היו אורי אריאל וסמוטריץ', שפוצצו את כל העסק, והחרדים נאלצו ללכת בעקבותיהם.

בחילולי שבת, ליצמן הסתפק בלפרוש מלהיות שר בממשלה, ולחזור להיות סגן שר. סמוטריץ' לעומתו, פועל כשר תחבורה למנוע מראש את חילולי השבת, ולא בורח מאחריות.

ביחס לרבני ישראל, האם ההתנהגות המבישה כלפי הרה"ג אריה שטרן שליט"א, שבאה ע"י יו"ר מועצה דתית מטעם ש"ס, היא מראה על יחס ראוי לכבוד תורה ורבני ישראל?

מסקנה: אולי אנשי הימין החדש בימינה הם לא בראש של התורניים, אבל מי שישמור באמת ולא בכאילו על ענייני דת ומדינה, הם אנשי הציונות הדתית התורנית – סמוטריץ', הרב פרץ, אופיר סופר ואורית סטרוק.

- "עדיף לתת את הקול ליהדות התורה – כדי להכניס את יצחק פינדרוס לכנסת, שהוא ימני חזק וגם תורני": זה קמפיין קשקוש של יהדות התורה במטרה למשוך קולות. יצחק פינדרוס הוא באמת איש ימין אמיתי וראוי להיבחר, אבל הוא ייכנס כנראה בכל מקרה: א. גם אם יהדות התורה תקבל 7 מנדטים, יש הסכם רוטציה בין אגודת ישראל לדגל התורה, כך שהוא יכהן בכל מקרה שנתיים. ב. מכיוון שכל המפלגות רוצות לחוקק את החוק הנורבגי, אז כמעט בטוח שהוא ייכנס בגללו, כי ליצמן ועוד אחד שיהיה סגן שר יתפטרו, וכך בכל מקרה הוא ייכנס.

10. אופן הרכבת הרשימה: מודה, גם אני נרתעתי בהתחלה בגלל זה. אבל בואו נחשוב רגע: במי אנחנו פוגעים כאן אם לא נצביע להם? אולי נפגע בבנט, שלא יהיה שר ביטחון, וברב פרץ שלא יהיה שר חינוך, ובסמוטריץ' שלא יהיה שר תחבורה. אבל אנחנו לא מצביעים להם כדי לעשות להם טובה ו'לכבד' אותם בתפקידי שרים. זה לא אישי! אנחנו מצביעים להם כי כך ייצא לעם ישראל הרבה טובה וברכה, כשהם יכהנו בתפקיד הזה! במחאה שלנו שלא להצביע להם, אנחנו פוגעים בטובתו של עם ישראל. למי שחשוב למחות, צריך וכדאי לפעול בדרכים אחרות, כמו למשל במיזם ההמוני של כוחנו באחדותינו שהיה לאחרונה, ועוד.

לסיכום: ימינה יקדמו הרבה יותר אינטרסים חשובים וחיוניים לעם ישראל בכלל ולציונות הדתית בפרט, מאשר המפלגות החרדיות. גם בענייני דת ומדינה, החרדים לא נלחמים כמו שזה נראה, ומי שבאמת נלחמים הם אנשי האיחוד הלאומי והבית היהודי. שנזכה בעז"ה השבוע לבשורות טובות לעם ישראל