הקול שלו: הכירו את בניה סמוטריץ'

האם ילדי המנהיגים של הציונות הדתית חולמים להפוך לכאלו בעצמם? אלו ערכים מובילים את הדור הבא? בניה, בנו של השר סמוטריץ' משתף.

מעיין כהן , א' בניסן תש"פ

משפחת סמוטריץ'
משפחת סמוטריץ'
צילום: באדיבות הצלם

את מערכת הבחירות מלאת השנאה שעברה הפוליטיקה הישראלית בכלל ומפלגות הציונות הדתית בפרט, אין צורך לפרט ולנתח. אבל מאחורי כל ההשמצות, אומרים לנו תמיד, עומד אדם שנפגע.

עם זאת, אנחנו לא שומעים על משפחתו של הפוליטיקאי, זו שתומכת ומקריבה לא מעט בעצמה לאורך כל השנה גם כשאין בחירות באופן.

כדי לתת קול גם למשפחות הפוליטיקאים שלנו ולשמוע את הזווית שלהם אנחנו משוחחים עם בניה, בנו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שהפך תוך פחות משנה לאחד מהמנהיגים המובהקים של הציונות הדתית.

בניה סמוטריץ', בן 16.5, הוא הבכור מבין שבעת ילדי משפחת סמוטריץ'. בניה, אשר לומד בישיבת "בני צבי" בית אל בכיתה י"א יודע לספר שהוא לא זוכר את אביו לא עסוק למען הערכים עליהם גדל ושאותם הוא מעביר לבניו "בכל מקום שהיה, חשב מה הקב"ה רוצה ממנו והשתדל לפעול עם כל הלב ובעיקר עם הרבה מחשבה".

כשאבא שלך נכנס לכנסת בבחירות 2015 הוא היה אחד מחברי הכנסת הצעירים במשכן. מה הוביל אותו לשם?

"לפני כ-5 שנים, אחרי המון ניסיונות שכנוע לא מוצלחים, אבא הסכים לעבור לשלב הבא של העשייה הציבורית ולהיכנס למקום שבו יוכל לממש את מה שהוא מייחל לו מאז נולד. המהלך הזה גובה ממנו מחירים, ברמה האישית והמשפחתית. הוא לא נמצא בבית הרבה, עובד המון שעות בלחץ וב"ה מצליח לחולל פלאות ולהגיע להישגים מדהימים שבתקופה לפניו לא היינו יכולים לחלום עליהם''.

זו אחריות שדורשת ממנו הרבה זמן. איך אתם כמשפחה מסתדרים עם זה?

''האמת שזה קשה, אבל אנחנו מבינים את הערך של מה שהוא עושה. במשפחה מדברים על הכול. הוא מספר על כל מה שעושה ואנחנו הילדים סקרנים ושואלים שאלות. ולמרות הכול, הוא משתדל מאוד להשקיע כמה שיותר במשפחה, לתת יחס ולחבק, להיות איתנו, ליהנות ולצחוק. הוא מגיע פעם בשבוע מוקדם הביתה במיוחד כדי ללמוד בחברותא עם הילדים. זה לא קל, אבל חשוב לו מאוד''.

בשנה האחרונה הלכנו לבחירות שוב ושוב. זה השפיע עליו ועליכם כמשפחה?

''זו תמיד התקופה הפחות נעימה גם לנו וגם לו. הוא מאוד לא אוהב את המשחקים המגעילים האלו. תמיד תוקפים ופוגעים, זה לא נעים, אבל גם את זה עוברים. תקופת הבחירות דורשת ממנו יותר שעות, לילות, ימים ושבתות, בלי מנוחה. כשרק במשרד התחבורה הוא נהנה לעבוד, לקדם, להשיג. תמיד התבאסנו גם בשביל עם ישראל שאין ממשלה כמו שצריך וגם בשבילנו. לא כיף להיכנס לזה עוד פעם ועוד פעם.''

כאמור, סמוטריץ' האב הוא יעד קבוע להתקפות חוזרות ונשנות מצד השמאל, התקשורת, ולעתים אפילו מתוך הציונות הדתית עצמה. בתקופת הבחירות וחוסר הוודאות של השנה האחרונה - התקפות אלו רק התעצמו.

על כל ההשמצות וההתקפות נגד אביו, בניה יודע לענות בחדות וגם שם את האצבע על הסיבה שכולם תוקפים אותו.

"הוא ממש לא קיצוני וקטנוני כפי שניסו לצייר אותו אלה שמפחדים מההצלחות שלו. יש לו שיקול דעת מדהים ותבונה למצוא את האיזון בכל דבר. הוא מנתח כל סוגיה וחושב המון, בדיוק כמו בלימוד הגמרא. אגב, הוא גם תלמיד חכם לא קטן, יודע הרבה וממשיך ללמוד.''

ומה עושים עם התקשורת והמאבטחים שמתלווים לסיפור?

''יש אומנם דברים מציקים ולא נעימים, אבל יש גם דברים טובים. אני משתדל להסתכל על הצד החיובי וליהנות מכל רגע, כי כשמסתכלים על הטוב - באמת טוב. חוץ מזה, אני מאה אחוז עם אבא שלי, סומך עליו בעצימת עיניים והולך איתו ואחריו".

איך זה להיות 'הבן של'? זו עסקת חבילה שבאה עם וויכוחים ודיונים אוטומטיים על פוליטיקה בישיבה ועם החברים?

''אני משתדל לעשות חלוקה בין מקומות וזמנים. כשאני בבית עם אבא, אז מאה אחוז בעניינים. חושבים, משתפים ועובדים. כשאני מגיע לישיבה אני מחליף ל'מוד' אחר, אני מנסה להיות כמו כולם, ילד רגיל, ללמוד ולשחק כמו כולם ולעשות הכל בתור בניה, ולא הבן של סמוטריץ'.''

אמרת שאתה עובד עם אבא שלך וחושב איתו ביחד על עניינים שקשורים בפוליטיקה. אתה חושב להיכנס בעצמך לתחום?

"'בעז"ה אלך בדרכי אבי ואמשיך לעבוד את הקב"ה ולפעול לתקן עולם במלכותו. כיום אני מנסה לעשות את זה במסגרת היכולת של נער בן 17 דרך יוזמות חברתיות, תרומה לקהילה, בתנועת נוער וכל מקום שאפשר לתרום. בעתיד בעז''ה אמצא את התפקיד שלי, איפה שהקב"ה ישים אותי ושם אחפש איך ביחד עם עם ישראל נקדם את הגאולה.

ייתכן מאוד שנראה בקרוב ממשלת חירום, אך לא בטוח שאביך יהיה חלק ממנה.

''אנחנו במשפחה מחזיקים לו אצבעות, מאוד גאים בו ורואים חשיבות גדולה במה שעושה. זה מה שמחזיק אותנו. עוד משהו חשוב: אמא שלי המלאכית עובדת המון וקשה מאוד כדי שהוא יוכל לתפקד כמו שצריך. מגיעה לה תודה בשם כל עם ישראל".