אדוני הנשיא, תתפטר!

זוהי שעת חירום מבחינה בריאותית, כלכלית ופוליטית. המצב מחייב טיפול מהיר. הצב אולטימטום: אם אין ממשלת אחדות, אתה מתפטר מכהונתך.

דוד מ' פויכטונגר , א' בניסן תש"פ

ראובן ריבלין
ראובן ריבלין
צילום: Flash90

לא, זה לא מה שנראה לכם. אין שום רבב - כמה מפליא בימינו - בהתנהלותו של כבוד נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין.

אדרבה, עתיר זכויות הוא. זכיתי שאחד הפרוייקטים שתחת חסות "תקווה ישראלית" בחסות נשיא המדינה, היה שיתוף פעולה אקדמי מרתק ומעצים בין החוג לאזרחות שבמכללה האקדמית, הרצוג למכללת סמינר הקיבוצים. הלוואי ופרוייקטים מעין אלו רק יימשכו.

אז למה אני קורא לך, כבוד הנשיא, להתפטר?

דומה שאם יש מישהו שיכול להזיז את המערכת, מבלי לקרוא תיגר על שבריריותה של הדמוקרטיה הישראלית המצויה בשעת חירום, זה רק אתה, אדוני הנשיא.

מדוע?

בימים שבהם המרחב הפרטי הולך ומתכרסם (בצדק) לטובת בריאות הציבור, מתרחשת במקביל דרמה פוליטית בזויה. אין מילים אחרות מלהביע זאת. נבחרינו מתכתשים בינם לבין עצמם, אינם יודעים לקבל החלטות מושכלות ולהכניס את כולנו תחת ממשלת חירום/אחדות לאומית.

במקום להיכנס לחדר "עד שיצא עשן לבן", הם נמצאים מחוץ לחדרים ומשדרים עוינות, שנאה, הטחת אשמות בשעה שאנחנו, הריבון האמיתי, הולכים ונמחצים תחת עול הקורונה והצווים. נדרש מבוגר אחראי. אבל עדיף שלא יהיה מבית המשפט העליון.

הצהרותיהם הלעומתיות של השרים לוין וסמוטריץ' כלפי האולטימטום שהציב בית המשפט העליון ליו"ר הכנסת לחייבו לכנס מחדש את הכנסת ולהתחיל למנות את וועדותיה, העלו מחדש את מאבק הכוחות - הבריא והחשוב יש לומר - בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת. לא זו אף זו, רק בסוף השבוע האחרון קראה נשיאת בית המשפט העליון כי "נשקול צו שיחייב הכנסת להקים ועדות עד שני - אחרת יבוטלו תקנות החירום". (ynet 19.3)

אתם מבינים? יש כאן מצב של הפוך-על-הפוך שבו הרשות השופטת דורשת מהרשות המחוקקת שתתחיל למלא את תפקיד המשילה. יו"ר הכנסת מצדו טוען כי אם יחליפו אותו, נלך לבחירות רביעיות!!! מה קורה כאן? השתגענו????

זוהי שעת החירום – תרתי משמע – מבחינה בריאותית, כלכלית ופוליטית. המצב מחייב טיפול מהיר. אתה, אדוני נשיא המדינה, פוליטיקאי ושועל קרבות ותיק מכיר היטב את המערכת ואת הבוחשים בה. אתה האזרח מס' 1, ובצדק. קח את המושכות לידיך. הנח את המפתחות על השולחן והצב אולטימטום: אם אין ממשלת אחדות תוך תקופת זמן קצרה, אתה מתפטר מכהונתך. אין כאן מאבק רשויות, אין כאן כרסום דמוקרטיה בגלל ניסיון כפיפות ידיים, אלא יש כאן קריאה נואשת לעזרה, תוך אכפתיות ואחריות, דבר שלצערנו לא קיים בקרב נבחרי הציבור.

הכותב הוא ראש החוג לאזרחות במכללה האקדמית הרצוג, מרצה בחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית ומחנך בתיכון הרטמן בירושלים.