המשטרה:
התנאי לקיום ההפגנה - בלי תפילה

תושב בית אל קיבל אישור לקיים ״הפגנה״ אחרי כניסת השבת אך המשטרה מתעקשת שההפגנה לא תכלול תפילה. "המדינה צריכה לעשות חושבים"

ניצן קידר , כ"ג בניסן תש"פ

בית הכנסת החורבה ירושלים
בית הכנסת החורבה ירושלים
צילום: ירון בלושטיין/TPS

תושב בית אל, אהרון קוניגסברג, פנה למשטרה לקראת השבת הקרובה וביקש לארגן 'הפגנה' שתתקיים כעשרים דקות אחרי כניסת השבת.

במשטרה האזינו בקשב רב לבקשת ההפגנה ותוך פחות משעתיים אישרו קיום מחאה, בתנאי שתעמוד בהוראות משרד הבריאות ותתקיים במקום פתוח בלבד ובמרחק של שני מטרים ממפגין למפגין שישתמשו באמצעי הגנה.

במסמך צוין במפורש: "לא תתקיים תפילה במקום. מותר להפגין אך לא לקיים תפילה. אי קיום ההנחייה עלול לגרור סנקציות מנהליות ופליליות לרבות הכרזה על ההפגנה כבלתי חוקית ופיזור ההגנה".

קוניגסברג מספר לערוץ 7 כי "קמתי בבוקר ואחרי שראיתי את ההפגנה של השמאל שהתקיימה ללא רישיון וללא אכיפה ובבניין סמוך שבו קראו בתורה קיבלו דיירים קנס, אמרתי שהדבר לא הגיוני".

"לכן, בגלל שאסור לקיים מניין הלכתי הבוקר למשטרה וביקשתי אישור לקיים הפגנה. כי הרי הפגנה המשטרה תאשר ותפילה לא. פניתי למשטרה, התקבלתי באדיבות רבה ותוך שעה וארבעים קיבלתי את האישור לקיים את ההפגנה. זה לא הגיוני שאסור להתפלל ומותר להפגין", הוא מוסיף.

לדבריו, "אנשים כאן מאבדים את העבודה שלהם ולא יכולים להתפלל במניין בעוד בבית המשפט העליון מתכנס דיון לא על פי ההנחיות, ברכבי המשטרה נוסעים בלי מסכות על הפנים, ראש הממשלה מארח את בנו לסדר כשאנשים נקרעים מגעגועים להוריהם כבר למעלה מחודש. נראה לי שהמדינה צריכה לעשות חושבים".

קוניגסברג אף מתכוון להיות במקום בו קיבל אישור להפגין והוא אינו מתכוון להפר את הצו אבל מציע גם לתושבים אחרים באזור לבוא ולקרוא עימו פרקי תהילים במקום.

הוא מספר שביום ראשון הוא מתכוון לפנות לבג"ץ בנושא ולטעון לאפליה הננקטת כלפי מתפללים אל מול מפגינים ולבקש אישור קבוע לתפילה.

פרשן חדשות 12 עמית סגל צייץ היום באותו הקשר "מדינת ישראל החליטה שהפולחן בדת הדמוקרטית (הפגנה) חשוב יותר מהפולחן בדת היהודית והמוסלמית (תפילה ברבים). ואיש מעשרות הפוליטיקאים הדתיים לא מעז לצייץ. הדתה עאלק".