כלכלת קורונה: היכונו לתנודות בבורסה

דודי רזניק מ'לאומי שוקי הון' עם ניתוח ההשפעות הכלכליות של סגר הקורונה על ישראל ומדינות העולם. למה זקוק המשק כדי לצאת מהמשבר?

ניצן קידר , י"א באייר תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מדינות העולם מתחילות לצאת מהסגר שהטילו במסגרת המאבק במשבר הקורונה והצעד הזה אמור גם להתחיל לתקן את הנזקים הכלכליים שנגרמו להן.

דודי רזניק, אסטרטג בכיר ב'לאומי שוקי הון', אומר בראיון לערוץ 7 כי סין היא זו שמשמשת כמקרה הבוחן הכלכלי נכון לעכשיו.

"סין מקדימה את כל העולם מבחינת היציאה מהמגיפה ורואים בה סימנים של שיפור בכלכלה בחודשים מרץ ואפריל ואנחנו עדים להרבה פרמטרים כלכליים שחוזרים לממוצע הפעילות של השנים האחרונות. מה שעדיין לא חזר שם לשיגרה זו תרבות הפנאי והנופש.

''אם נסיק משם לכל העולם המערבי, כנראה שפעילות הייצור תחזור לשגרה עד כמה שאפשר באופן מהיר, אבל פעילות הנופש והתרבות תחזור רק עוד הרבה זמן למקום בו היתה לפני פרוץ המגיפה".

אם אנחנו מסתכלים על הבורסות בעולם – בתחילת המשבר הן קרסו ומאז עלו – לאן פני שוקי ההון?

"בבורסות היתה תופעה מאוד מעניינת. בחודש מרץ ראינו ירידות של עשרות אחוזים אבל בצורה מאוד מפתיעה ראינו עלייה ותיקון מרשים בחודש אפריל. בימים האחרונים הבורסות מתחילות לקבל פחד גבהים וייתכן שמשקיעים שואלים את עצמם אם העליות של חודש אפריל לא היו מוגזמות, לאור העובדה שמרבית הכלכלות המערביות שנמצאות בסגר מוחלט או בשלבים ראשוניים של יציאה מהסגר".

"אני מניח שהבורסה בימים או בשבועות הקרובים תהיה מאוד תנודתית וייתכן שלאור נתונים חדשים נראה ירידות, אם כי הן לא יהיו חדות כמו שראינו בחודש מרץ".

מה לגבי המצב בישראל? בנק ישראל והמדינה פעילים מספיק בסיוע למשק?

"בנק ישראל התחיל להגיב למצב כבר בחודש מרץ במספר צעדים: הנפקת אגרות חוב ממשלתיות, תוכניות להגדלת הנזילות במטבע חוץ והפעילות הצליחה להחזיק את השקל ברמות דומות לאלו שהיה לפני המשבר. הבנק גם הוריד מעט את הריבית וכל הפעולות הללו סייעו להרגעת השווקים ואני מניח שאם יצטרכו הוא ינקוט בצעדים נוספים בהמשך הדרך".

"לגבי משרד האוצר המצב בעייתי יותר. הוכרזו מספר תוכניות, אנחנו רואים שהן מחלחלות בצורה איטית ומרבית הבעיה עדיין נעוצה בעובדה שעסקים קטנים ובינוניים נעצרו ויהיה להם קשה מאוד לחזור לפעילות שגרתית.

''אני מקווה מאוד שכשהמשק יחזור לפעילות יחסית רגילה והממשלה תמשיך בפעולות הרחבה והזרמת כספים, אני מקווה שנראה בחודשים הקרובים שיפור במשק. אנחנו כרגע במצב לא טוב, של אבטלה מאוד גבוהה במשק שהושבת כמעט לחלוטין במשק חודש וחצי. אנחנו מקווים שבמאי ויוני נראה את המשק חוזר לפעילות יותר מלאה".