נחתם הסכם
הרב רפי פרץ יהיה שר ירושלים ומורשת

פרץ שפיצל את מפלגת ימינה יקבל את תיק ירושלים בממשלת גנץ-נתניהו ויהיה משקיף בקבינט. בליכוד סירבו להעניק לפרץ את החטיבה להתיישבות

עדו בן פורת , כ"א באייר תש"פ

רפי פרץ חותם על ההסכם
רפי פרץ חותם על ההסכם
צילום: דוברות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים הלילה (שישי) למנות את יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ לשר לענייני ירושלים ומורשת.

פרץ שנטש את מפלגת ימינה יתפצל לסיעה נפרדת ויצטרף לקואליציה של כחול לבן והליכוד. הרב פרץ יהיה משקיף בקבינט המדיני ביטחוני ובוועדת השרים לחקיקה. סיעת הבית היהודי תפעל טכנית במשותף עם סיעת הליכוד.

במסגרת ההסכם, הליכוד מתחייב כי תקצוב מערכת החינוך הממלכתית דתית ייכנס לבסיס התקציב. נתניהו סירב להעניק לפרץ אחריות על החטיבה להתיישבות. בנושא מינוי דיינים הבטיח נתניהו כי שליש מהמינויים יהיו מקרב הציונות הדתית.

עוד נקבע בהסכם כי ''יישמר הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה כפי שהיה מקובל זה עשרות שנים בישראל. הממשלה תפעל לכבד את השבת ומועדי ישראל ששמרו על קיומינו כעם''.

ראש הממשלה נתניהו: ״אני מברך את השר רפי פרץ על הצטרפותו לממשלה. השר פרץ גילה אחריות כלפי הציונות הדתית ויהיה שותף מרכזי בממשלה שתוקם. כפי שהתחייבתי, יחד נמשיך להוביל מהלכים חשובים עבור הציונות הדתית ובראשם מהלך היסטורי של החלת הריבונות״.

השר רפי פרץ: ״הציונות הדתית נכנסת תחת האלונקה ולוקחת חלק בהנהגת המדינה. נעניתי לבקשתו של ראש הממשלה להצטרף לממשלה ולייצג את דרכה של הציונות הדתית באמצעות חיזוק מעמדה של ירושלים, בירתנו הנצחית. בימים הקרובים נחוג את יום ירושלים ואת מלאות 53 השנים לשחרורה. ירושלים ועם ישראל הולכים יחדיו והציונות הדתית תעשה הכל על מנת שהדגל ימשיך להתנוסס. מודה לראש הממשלה על האמון שנתן בי״.

כזכור, פרץ נטש את מפלגת ימינה שהחליטה להישאר באופוזיציה ולא ולהצטרף לממשלה, לאחר שנתניהו סירב להעניק תפקידים בעלי השפעה לבכירי המפלגה.

שר הביטחון ויו"ר ימינה, נפתלי בנט, תקף אמש: "נתניהו מחק את המילים יהודה ושומרון מקווי היסוד, מחק את החלת הריבונות, מחק את הטיפול בהסתדרות ובקבוצות הכוח, מחק את הטיפול במערכת המשפט''.

"הרשות הפלסטינית והאירופים איימו עליו בימים האחרונים, אבל מעל הכל גנץ ואשכנזי איימו עליו. נתניהו נכנע", אמר בנט.

יו"ר ימינה הבהיר כי לא מתנהל משא ומתן עם הליכוד, ''זה ספין. מהרגע הראשון לא היה שום משא ומתן מצידו של נתניהו כדי להכניס אותנו".

"נתניהו רוצה לידו גמדים מוחלשים, לא ימנים חזקים. בבחירה בין נתניהו לדרך הימין - נתניהו בוחר בנתניהו".

''אנחנו היום יוצאים לדרך חדשה של אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו. ימין ממלכתי, ישר דרך ואמיץ. בעזרת השם וביחד עם השותפים הטובים שלי, שר התחבורה מהטובים שהיו מקום המדינה ושרת המשפטים מהטובות שהיו מקום המדינה. אנחנו יוצאים לדרך מאוחדים מתמיד", הכריז בנט.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר במסיבת העיתונאים, "לא רצינו את זה, לא ביקשנו את זה אבל אנחנו הולכים לאופוזיציה בראש מורם. נשרת את העם מהאופוזיציה.

''הציונות הדתית, מובילה ופורצת דרך כבר חמישה עשורים בכל תחום במדינת ישראל. ציבור שלוקח אחריות ומוביל תקווה, חזון ומימוש - בהתיישבות, בחינוך, בצבא, בכלכלה ובחברה''.

לטענת סמוטריץ', ''ראש הממשלה הפנה עורף לציבור המדהים הזה, אבל חמור מכך לערכים שהוא נושא. נבנה אלטרנטיבה. בממשלה הזו, שלצערנו הולכת שמאלה מידי, האמת שלנו היתה מגומגמת, מתפשרת מטושטשת. היינו נאלצים ליישר קו עם דברים שרחוקים מאוד מעולם הערכים שלנו. את זה אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו.

''את זה אנחנו לא יכולים להרשות למדינת ישראל. מן האופוזיציה נוכל לחזור סוף סוף לומר את האמת שלנו בצורה הכי מחודדת שיש. נהיה אופוזיציה ימנית, אמונית ועניינית''.

סמוטריץ' פנה לחברי הליכוד, ''עזבו את קרבות האגו והכסאולוגיה שאתם מנהלים כעת מול נתניהו. לא אזרתם אומץ לכתוב את הריבונות, ואפילו לא את המילים יהודה ושומרון בקווי היסוד של הממשלה. ואם אין לכם אומץ לכתוב מה הסיכוי שיהיה לכם אומץ לעמוד מול נתניהו בהמשך ולדרוש ממנו לבצע?!
אם הממשלה תביא ריבונות מלא-מלא, אנחנו נתמוך בה מלא- מלא.

''אם חלילה הממשלה תתמוך בהקמת מדינה פלסטינאית או אפילו לא תתנגד לה בקריצה, היא תמצא אותנו עומדים מולה ונלחמים בכל כוחנו''.

סמוטריץ' פנה גם למפלגות החרדיות, ''אחיי החרדים, לצערי וויתרתם אפילו על המילים "סטטוס קוו" בקווי היסוד. עד כמה ניתן להאמין לכם שתעמדו על כך בפועל? אם תשמרו על זהותה היהודית של המדינה תמצאו באופוזיציה שותפים נאמנים. אך אם חלילה תפגעו ביהדותה של המדינה או תאפשרו באופן פסיבי פגיעה שכזאת נלחם בכל עוז על קודשי ישראל.

''לא ניתן לכם לברוח מזה. נהיה כאן בכל יום ובכל שעה כדי להזכיר לכם מאין באתם ולאן אתם הולכים. כשליח שלכם אנשי הציונות הדתית נצעד יחד זקופי קומה לאופוזיציה. אופוזיציה ימנית, אמונית, עניינית'', כך סמוטריץ'.

ח''כ איילת שקד אמרה כי ''היום הייתה אמורה לקום ממשלת שמאל בראשות נתניהו. שלושה דגלים הניף הימין. הראשון הוא הריבונות שהיא מפחדת לכתוב 'יהודה ושומרון'. הם מפחדים מעמיר פרץ ואיציק שמולי שהתבטאו נגד ריבונות, או מגנץ ואשכנזי שאמרו שישימו לריבונות ברקס. אנחנו לא היינו מפחדים''.

שקד המשיכה בביקורת על נתניהו: "גוש הימין עשה את שלו, גוש הימין יכול ללכת. צר לנו שנתניהו בחר לפרק אותו ברגע שהוא בחר כלה חדשה מגוש השמאל".