פרופ' אשר כהן: אין ברירה, דרושה 'מפלגת מחנה פתוחה'

בשיחה עם ערוץ 7 מסביר פרופ' אשר כהן כי מפלגה מימין לליכוד תחזיק מעמד רק אם תתן ביטוי לחובשי "כיפת שמיים" מחוץ למגזר הציוני-דתי.

ניצן קידר , א' בסיון תש"פ

מפלגת 'ימינה'
מפלגת 'ימינה'
צילום: דוברות

פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, מאמין שיש מקום למפלגה ציונית דתית מימין לליכוד, אך מפלגה בגוון שונה ופחות 'מגזרית'.

"המגזר – ולא חשוב איך מודדים אותו – ברובו לא מצביע למפלגה מגזרית. הרי ימינה קיבלה שישה מנדטים והמגזר שווה יותר מפי שניים", פותח כהן את הראיון בערוץ 7.

פרופ' כהן מתייחס למאמר שפרסם ד"ר רן ברץ ב"מקור ראשון", ובו טען שאין צורך במפלגה פוליטית ייחודית לציבור הדתי לאומי. "רן ברץ מציג שתי אפשרויות: אפשרות קצה של מפלגה מגזרית כמו המפד"ל לשעבר שהנבחרים שלה הם ציונים דתיים והמצביעים שלה ברובם המכריע הם כאלה – ואת זה הציבור לא רוצה. בקצה השני הוא מציג אפשרות שבה הציונות הדתית משתלבת במפלגות הגדולות – כשהוא מכוון לליכוד וזה קורה במידה מסויימת".

"אלא שיש אפשרות ביניים, שהבליחה לרגע ונעצרה", אמר כהן. ''זה מה שאני קורא לו: 'מפלגת מחנה פתוחה' שנמצאת בין שני הקצוות. כזו שהיא מגזרית אבל משולבים בה גם אנשים שאינם ציונים דתיים. היתה כזו כ-2013. בגלל נסיבות ותנאים מיוחדים ראינו שיש מפסיק אנשים שאינם קשורים למגזר ומוכנים להצביע למפלגה שהחלק הדומיננטי בה הוא ציוני דתי. בבחירות האלה, לפחות חמישה מנדטים הגיעו מציבור שאינו חובש כיפה – מסורתיים ואפילו חילונים".

"הפוטנציאל קיים. נכון זקוקים לאוירה מסויימת כפי שהיתה אז. האפשרות הזו עדיין ממתינה והיא ספגה מכה בגלל בחירות אפריל ומה שקרה לימין החדש. באותה מערכת היה קשה לצפות את הטרנד של זהות וזה היה גורם מרכזי שהפיל את הימין החדש מתחת לאחוז החסימה.

''אני אומר יותר מזה: גם נכון לעכשיו, מי שחושב שכל חמשת המנדטים של ימינה הגיעו רק מבוחרים ציונים דתיים הוא טועה. זה כמובן לא בהיקפים גדולים אבל זו עובדה. האפשרות הזו עוד קיימת וייתכן שאחרי עידן נתניהו, לא בטוח שהליכוד ימשיך להוביל ותיפתח מלחמה פנימית ויהיה מקום למפלגה כזו", מוסיף פרופ' כהן.

לדעתו, הציונות הדתית הפוליטית צריכה קודם כל לקבל החלטה. "הדבר הראשון שצריכים לעשות הוא לקבל החלטה. צריך לזכור שמעל הכל מרחפת סוגיה קריטית של הפיצול הפנימי בציונות הדתית. היא אמנם לא מפוצלת על בסיס פוליטי של מדיניות חוץ, ביטחון או התיישבות. הציבור הדתי-לאומי – רובו ככולו – הוא ימני וזה המכנה המשותף. הנקודה היא שבסוגיות של זהות, דת ומדינה וחברה, הוא בעצמו מפולג לעומק. לכן, השאלה שהם צריכים לשאול את עצמם היא איך מטפלים בסוגיות הללו".

"השאלה הזו עומדת לפתחה של ימינה כבר עכשיו. כי יכול להיות שבצלאל סמוטריץ' יוביל בסוגיות דת ומדינה דווקא את העמדה התורנית ולעומת זאת נפתלי בנט ומתן כהנא לא בהכרח יקבלו את כל העמדות הללו. הדברים הללו עומדים לפתחה גם היום וכמובן שהאתגר הוא ההתארגנות הבאה".

פרופ' אשר כהן
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

"כשאני מדבר על 'מפלגת מחנה פתוחה', צריך להיות ברור שאיילת שקד לא תתחזק את הפורמט הזה לבד. היא לא תהיה החילונית של המפלגה ובעקבותיה יבואו אחרים. במפלגה כזו – גם חובש כיפת השמיים – צריך להסתכל על העשירייה הראשונה ולראות כמה נציגים שלו", אומר כהן.

לדבריו, דווקא פריימריז שהיו הדגל בבחירות הקודמות, עלולים להיות בעייתיים. "הרי מציעים את הנושא של פריימריז. יכול להיות בעידן הזה, דווקא פריימריז לא יהיה טובים. אנשים לא מצביעים למפלגה כי היא ערכה פריימריז אלא כי הם רואים רשימה, מסתכלים על המועמדים והעמדות ורואים אם זה מתאים להם. אם פריימריז יבליטו זרם אחד ויקפחו את השני או שלא ייכנסו מועמדים חובשי כיפת שמיים, המצביעים לא יבואו. לכן אני מציע להיזהר ממחשבה שפריימריז הן הפיתרון".