ספר ילדים חדש לזכר גלעד זר הי"ד

, י"ד בכסלו תשס"ד

'אבא של נעם ושל צוריה, עמיחי, שירה, רננה, הדס, נאוה ושחר יאיר', אמנם שם קצת ארוך לספר ילדים, אבל זהו שמו של ספר ילדים חדש שיצא לאור לפני כשבועיים על ידי בני משפחתו וילדיו של גלעד זר הי"ד.

גלעד, אבי המשפחה, נרצח כזכור בפיגוע ירי בשומרון בראש חודש ניסן תשס"א. מארב מחבלים פתח באש לעבר מכוניתו חודשים אחדים לאחר שניצל מפיגוע אחר בו נפצע קשה במהלך עבודתו כקב"ט השומרון.

"בגן של נעם ששון ושמחה כל הילדים מוזמנים למסיבה ואבא ואמא יספרו על המשפחה, ועל ילדם שבגן...
ונועם כבר יודע שכשאבא יבוא כל הילדים יסתכלו על הג'יפ הגדול...", כך מתחיל הספר בתיאור תחושותיו של נעם, בגאוות ילד באביו, בהרגשת הביטחון והשמחה שבכל ילד.

לאחר הרצחו של גלעד, מספרת דקלה זר, גיסתו, לא רצה נעם הקטן ללכת לגן והסתגר
בחדרו. "החלטנו לתת לילדים לצייר ובכך להביע את כל מה שהם מרגישים. מאוחר יותר הולבשו דמויות הציורים של ילדי המשפחה" בסיפור חייהם.

"ויום אחד... הרבה אחרי אותה מסיבה נעם קם בבוקר וראה את אמא יושבת עצובה ומסביב חברים יושבים ומחבקים את הילדים. לנעם הסבירו שקרה אסון שירו על אבא ויותר הוא לא יחזור. נועם לא הבין והרגיש מבולבל".

בשיחה עם כתבנו אלקנה פרל אומרת דיקלה זר "משפחות רבות כל כך נאלצות בשנים האחרונות להתמודד עם השכול, אם זה בתוך המשפחה לא עלינו ואם זה אצל החבר מהגן או מהשכנים מהבניין. על כולנו מוטלת המשימה להמשיך ולחיות מתוך געגועים וזיכרון, לא חס וחלילה משתקים כי אם בונים ומקדמים", דקלה חותמת ומוסיפה "כוחו של הילד נשאב מהאמונה ששם למעלה נמצא אב אוהב ודואג.

ציטוט נוסף מהספר "שוב לפתע נעלמה העצבות... ואז בחיוך גדול שלח נשיקה גדולה, נשיקה ענקית שיהיה לה כוח להגיע עד לאבא".

האם נוכל לספור לכמה משפחות נוגע הדבר? ספר מרטיט לבבות זה נכתב על ידי הגיסה השחקנית דלקה זר, אשר מנהלת ומופיעה במוסדות חינוך בנושאים שונים במסגרת "תיאטרון גלעד".