אלפים השתתפו בטקס הכנסת ספר תורה בישוב מגרון

קרוב לאלפיים משתתפים הגיעו היום לטכס הכנסת ספר תורה שהתקיים בישוב מגרון. לדברי המארגנים יש בהכנסת ספר התורה "להגביר אורה של תורה ולשמוח בשמחתה, לנוכח ענני החושך והמבוכה של המחשבה לעקור את הישוב". 10 חברי כנסת מהליכוד הודיעו כי יתנגדו לעקירת מגרון.

, כ"ט בכסלו תשס"ד | עודכן: 09:16

טכס הכנסת ספר תורה התקיים היום בישוב מגרון. לדברי המארגנים יש בהכנסת ספר התורה "להגביר אורה של תורה ולשמוח בשמחתה, לנוכח ענני החושך והמבוכה של המחשבה לעקור את הישוב".

עוד נאמר כי "עקירת מגרון מהווה נסיון לעקור מן הלב את הקשר החי בין העם לאדמתו, אך מבחן העמידה במגרון הוא מבחן החוסן , העוז, והאמונה של ההתיישבות בארץ ישראל כולה".

האירוע יתקיים במעמד רבנים ואישי ציבור, ובלווי תזמורת מוסא ברלין ולהקתו, ובמקום יתקיימו הפעלות לילדים, ויוגש כיבוד קל. נמסר כי הסעות יצאו מבניייני האומה כשעה לפני האירוע.

בתוך כך נודע כי עשרה חברי כנסת מסיעת הליכוד, המהווים רבע מהסיעה, הודיעו כי לא יקבלו עליהם משמעת קואליציונית אם ייעקר מגרון שבבנימין.

כתבנו חגי סרי מוסר כי עשרת חברי הסיעה התכנסו מעט לפני ישיבת סיעת הליכוד והחליטו לגבש עמדה ביחס לסוגית המהלכים החד צדדיים ועקירת היישובים והמאחזים.

מדובר בחברי הכנסת ענבל גבריאלי, איוב קרא, משה כחלון, דוד לוי, יחיאל חזן, אהוד יתום, גילה גמליאל, גלעד ארדן, לאה נס ונעמי בלומנטל. חברי כנסת אלו חברים בשדולת יש"ע בראשות ח"כ יחיאל חזן.

ביום ראשון סיירו חברי שדולת יש"ע במאחזים בחבל בנימין וכן במיגרון, הנתון בסכנת עקירה. לאור סיורם החליטו להתכנס כדי לגבש את פעילות ההתנגדות לתכניות "ההתנתקות" של ראש הממשלה.
בתום הדיון הודיעו כי הם מתנגדים לכל עקירה של כל יישוב בארץ ישראל וכי הם לא מוכנים לתת לכך את ידם, גם אם הם יחויבו לעשות כן במסגרת משמעת קואליציונית שתוטל עליהם.

בין יתר ההצעות שהועלו הוחלט גם "להשתחרר" מחובת ההצבעה על תקציב המדינה. במהלך ישיבת הסיעה, שהייתה בנוכחות ראש הממשלה, פנתה חברת הכנסת גילה גמליאל אל ראש הממשלה ואמרה, "לא נהיה בהצבעה על התקציב".

חברי הסיעה "המורדים" אף שקלו להודיע כי לא יסכימו לשינוי מבנה הממשלה ויודיעו כי יתנגדו להרכב ממשלה ללא מפלגות הימין, וכי לא יביעו אמון בהצבעה על הממשלה אם תובא להצבעה. דברים מפורשים בנוסח זה השמיע אמש ח"כ דוד לוי, אחד מעשרת הח"כים ה"מורדים".

ראש הממשלה אמר בישיבת הסיעה: "יש לנו קואליציה נהדרת, וחשוב מאוד לשמור עליה".
בשעות אחר הצהריים נפגשו גם יו"ר מפלגת העבודה שמעון פרס ויו"ר שינוי השר טומי לפיד. פרס אמר ללפיד כי ישיבתה של שינוי בממשלה אינה תורמת דבר. יו"ר שינוי אמר מנגד כי לשינוי תרומה חשובה בממשלה לעצם קידום התהליך המדיני ולשמירה על הימצאותן של המפלגות החרדיות מחוץ לקואליציה.

תכניתו של ראש הממשלה שרון אינה מעשית, כך אומרת דוברת מטות ערים וחברה בתנועת מנהיגות יהודית סוזי דים בריאיון לכתבתנו רותי אברהם. לדבריה, גירוש אזרח ישראלי מביתו ופגיעה ברכושו מהווים פגיעה בקניינו, דבר העומד בסתירה לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. כדי לבצע זאת, אומרת דים, יש צורך לחוקק חוק מיוחד ברוב של 61 חברי כנסת, שמשמעותו כי כנסת ישראל תחוקק חוק שיאפשר "לטרנספר" יהודים.

כך עולה גם מדבריו של הפרשן המשפטי משה נגבי, שהתייחס לנושא במהלך שיחה בתכנית "בחצי היום" ב-18 בדצמבר. הוא ציין כי כדי לפנות את אזרחי ישראל ביש"ע יש לחוקק חוק שיאפשר זאת, משום שמדובר בהליך משפטי הנוגד חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שנחקק ב-92'. "הזכות הכי רלבנטית והכי קריטית בהקשר הזה היא זכות הקניין, המעוגנת היום בניגוד למצב שהיה כאשר פינו את היישובים בסיני. זכות הקניין מעוגנת היום בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו משנת 1992. ברור שאם אתה לוקח אדם מהבית שלו, לוקח את ביתו, לוקח אולי גם את שדותיו וציוד חקלאי שיש לו באותם מקומות וכולי, אתה פוגע בזכות הקניין.

"על פי המצב המשפטי הקיים, פגיעה בזכות הקניין דורשת חקיקה ברוב של 61 חברי כנסת", אמר נגבי.