פצעים: עד היום לא ידעו שזו מחלה

, כ"ד בטבת תשס"ד | עודכן: 16:35

250,000 ישראלים סובלים מפצעים כרוניים, הגורמים להוצאה כספית של כ700,000-$ בשנה. מרפאה חדשה, בראשות פרופ' אדוארד שיפרין, מומחה לכלי דם מ"אסותא" תל-אביב, תרכז את כל סוגי הטיפולים בפצעים השונים.

פצעים כרוניים – בעיה שכיחה:
· בכל שנה סובלים כ250,000- ישראלים מפצעים כרוניים, הנגרמים כתוצאה מסוכרת, מחלות כלי דם פריפריים, אי ספיקה ורידית וסיבוכים שלאחר ניתוח.
· פצעים מתמשכים גורמים למטופל סבל רב, וכרוכים בהוצאה כספית גדולה.
· קופות החולים בישראל מוציאות קרוב ל 700,000 דולר בשנה על הטיפול בפצעים.
· כ1000- כריתות גפיים בשנה מתבצעות בארץ עקב פצעים כרוניים שהסתבכו.

תחום התמחות חדש – ריפוי פצעים:
בשנים האחרונות התפתח בעולם הרפואה תחום התמחות חדש - ריפוי פצעים. ההתמחות צמחה בארצות הברית, שם סובלים מידי שנה 2.8 מליון איש מפצעים כרוניים. לאור הצורך הרב בתחום טיפול זה גם בארץ, נפתחה בבית החולים "אסותא" תל אביב מרפאה לריפוי פצעים. המרפאה, בראשות פרופ' אדוארד שיפרין, מנהל מחלקת כלי דם לשעבר בבית החולים איכילוב, תרכז את כל סוגי הטיפולים בפצעים השונים תחת קורת גג אחת. לצד פרופ' שיפרין יטפלו במסגרת המרפאה פרופ' דוד דנון, מנהל המעבדות למחקר ולפיתוח של בנק הדם במגן דוד אדום, וכירורגים שהתמקצעו בטיפול בפצעים מורכבים. ייחודה של המרפאה הוא ביכולתה לרכז את רוב הטיפולים הקיימים בפצעים, ולהתאימם למטופל ולסוג הפצע.

"ריפוי פצעים מתרחש בדרך כלל באופן טבעי", אומר פרופ' שיפרין, "אולם לעיתים זהו תהליך מסובך הדורש טיפול והשגחה. מטרת המרפאה לריפוי פצעים היא לאמוד את חומרת הפצע בכל מקרה לגופו, ולהחליט על טיפול המתבסס על טכנולוגיה רפואית מתקדמת. ריכוז מומחים ושיטות טיפול שונות תחת קורת גג אחת תפחית הן את סבלם של החולים והן את ההוצאה הכספית הכרוכה בטיפול שכזה".

פצע מוגדר "כרוני" כאשר לא החל תהליך החלמה בתוך חודש מהיווצרו, או כאשר לא החלים לחלוטין לאחר חודשיים.

הסיבות השכיחות לפצעים כרוניים:
• לחץ על רקמות רכות או על אזורים בהם יש עצמות בולטות.
• טראומה הגורמת להתנפחות רקמות, אשר מונעת הגעת חמצן וחומרים מזינים לאזור הפגוע.
• זיהום.
• זרימת דם לקויה.
• סביבה בעייתית להחלמת הפצע (יובש יתר למשל).
• גיל מבוגר.
• קיומן של מחלות כרוניות.
• נטילת תרופות המעכבות את תהליך ההחלמה.
• תזונה לקויה.

סוגי הטיפולים במרפאה לריפוי פצעים:
במרפאה ירוכזו רוב סוגי הטיפולים בפצעים הקיימים כיום. אלה כוללים חבישות שונות, הזרקת מאקרופאג'ים, הטריות בהרדמה מקומית וטכנולוגיות נוספות. להלן שלוש טכניקות נבחרות:

טיפול בעזרת מאקרופאג'ים:
הטיפול המתקדם ביותר כיום לטיפול בפצעים הוא שיטה שפיתח פרופ' דוד דנון, מנהל המעבדות למחקר ולפיתוח של בנק הדם במגן דוד אדום, הכוללת הזרקת תאי דם לבנים מסוג מאקרופאג'ים ישירות לפצע. תפקיד המאקרופאג'ים במערכת החיסון הינו בליעה ועיכול של חיידקים, וסילוק פסולת כגון חלקי שריר שהתפרקו, שאריות שומן וחיידקים מתים. תפקיד נוסף שלהם הינו הפרשת חומרים המזרזים ייצור כלי דם חדשים, שבעקבותיו צומחת במקום רקמה חדשה ובריאה. הזרקת מספר רב של מאקרופאג'ים ישירות אל הפצע מזרזת אם כן את תהליך הריפוי ואף מונעת סיבוכים מאוחרים יותר.

(פ.ק.)