בית הכנסת העתיק שחודש כונן עם העלאתו לארץ בכפר בתיה של רשת אמי"ת ברעננה. האירוע לציון 200 שנה להיווסדו יתקיים ביום חמישי הקרוב.

לבית-הכנסת הזה, על ספרי-התורה שלו, ארון הקודש ושאר תשמישי הקדושה, סיפור היסטורי מפואר. ראשיתו, לפני כ-300 שנה, כאשר יהודים אשכנזים הגיעו לגור בעיר ליוורדן שבהולנד וכוננו במקום קהילה מגובשת שומרת מצוות אך גם משכילה בהשכלתה הכללית. לפני כמאתיים שנה הקימה הקהילה ביכנ"ס מפואר ומרווח, ששימש מרכז רוחני וקהילתי.

בסוף תקופת השואה, לא נשאר כמעט אף יהודי בעיירה, אך אנשי העיר, שאינם יהודים, ביקשו לשמור על בית-הכנסת. הם הפכו אותו למחסן. הורידו את הנברשות המרשימות, כיסו את הפרוכת בגרוטאות ומילאו את חלל ביהכנ"ס בחפצים ישנים.

אחד מאנשי המקום, שעבד באוניברסיטה ע"ש פראנקר בהולנד, החליט להציל שלושה מספרי-התורה שהיו במקום. הוא הוציא את גווילי ספרי-התורה (הקלף), שינה את חזותם העגולה והחביאם בארכיון של האוניברסיטה בה עבד. ספרי תורה נוספים ניצלו בידי כומר מקומי.

הרב שמעון דסברג הי"ד היה אחד מרבני הקהילה לפני השואה. כרבים אחרים, גם הוא נרצח במחנות. אחיו, נתן דסברג יבדל"א, שימש באמצע שנות החמישים כמנהל כפר בתיה ברעננה. אחד מניצולי השואה, שהתגורר אותה עת בהאג, הציע אז לדסברג להעלות את בית-הכנסת, כמו שהוא, לכפר בתיה, שבישראל. ההצעה נתקבלה בהתלהבות ואף יהודי הולנד סייעו אז במימון ההעברה והשיקום מחדש בכפר בתיה.

בית-הכנסת של קהילת ליוורדן, שכמעט כולה נספתה בשואה, חזר להיות מרכז רוחני ובית כנסת פעיל בכפר בתיה, ואלפי בוגרי מוסדות החינוך שבכפר והתלמידים כיום, עורכים בו את תפילותיהם מדי יום, חול, שבת וחג.

ביום חמישי הקרוב (10 במרץ), ייערך בכפר בתיה טקס מיוחד לציון 200 שנה להקמת בית-הכנסת בליוורדן וארבעים שנה לכינונו מחדש בכפר בתיה של רשת אמי"ת ברעננה. בטקס ישתתפו, בין השאר, הרב הראשי הרב ישראל מאיר לאו, שגריר הולנד בישראל, אישי ציבור והמנהיגות העליונה של נשי אמי"ת.


(ש)