יום חגה של ירושלים הוא הזדמנות להתבונן על התמורות שעברה העיר מאז שחרורה לפני 38 שנים. התבוננות זו עורך ערוץ 7 בעזרתו של סגן ראש עירית י-ם ומחזיק תיק החינוך בעיר, שמואל שקדי, האומר כי בירושלים חלה מהפכה, וכי היא הפכה "מעיר קצה" ל"מטרופולין של כל האזור".

שקדי סוקר את תחום הבניה ומציין את התרוממותה של שכונת חומת שמואל- הר חומה, שבמימדים ישראליים היא כעיר. הוא מוסיף כי כל השכונות שנבנו מאז שוחררה העיר- רמות, גילה פסגת זאב, גודלן כגודל עיר כל אחת, רמות למשל גדולה כעפולה אומר שקדי.

בעיר העתיקה מטיילים באופן חופשי תיירים, תושבים יהודים והעיר מאוחדת לגמרי, אומר שקדי ומוסיף כי בעיר יש תהליך שקט של בניה ליהודים בכל רחבי העיר. הוא מציין כי בחגים ובאירועים שותפה העיריה לאירועים במזרחה של העיר יותר ממערבה, שכן שם עיקר מורשתה של ירושלים, ש"עליה אמרנו 'ותחזינה עינינו בשובך לציון', והשתוקקנו לחונן את אבניה, הכותל עיר דוד והמקומות הקדושים".

שקדי מתייחס לריבוי הדגלים בירושלים ביום חגה, ואומר כי "בימים אלו חלק מההנהגה נמצאת בהסתר פנים ככל שיראו דגל גדול יותר ועם חזק ומאוחד הם ילכו אחרי רצון העם".

הוא מציין כי גם מערכת החינוך עליה הוא מופקד בירושלים, עברה מהפך גדול: "קמו 13 חטיבות ביניים ותיכונים בעיר. מהלך זה שינה את פני החינוך בי-ם בכלל והממ"ד בפרט. יש היום מוסדות חינוך בכל קטע בי-ם, לכל גוון, לכל גיל". במעבר לשיטת ניהול עצמאית נותנת מערכת החינוך בעיר מענה לציבור הוא אומר ומוסיף כי "מערכת החינוך בירושלים היא הגדולה במדינה וכי מספר התלמידים בי-ם כמספר תושבי חיפה".