פרטים נוספים על ההתעללות הקשה

חבורה של שוטרים ביצעו לינץ' במפגין ביום רביעי שעבר, ביום שבו נערך "ניסוי כלים ב'". המעשה אירע בציר ז'בוטינסקי ברמת גן. וידאו

, י"ב בתמוז תשס"ה | עודכן: 18:54

בתגובה למעשה החמור אמר משה פייגלין יו"ר מנהיגות יהודית: "מנהיגות יהודית לעולם לא תשכח, ולעולם לא תסלח לשוטרי משטרת ישראל, שתועדו מבצעים לינץ' במפגינים חסרי יש"ע. יחוקקו בבוא היום חוקים מיוחדים לעשיית נקם וצדק בחלאות אדם אלו".

ביום רביעי, ה-29 ביוני, יצא כתבנו טוביה לרנר לצמתים בגוש דן כדי לסקר את האירועים בחסימת הכבישים. הוא נקלע לחסימת ציר ז'בוטינסקי ברמת גן. תוך כדי החסימה, נחשפה תמונה מזעזעת של התעללות מצד המשטרה נגד מפגין. השוטרים פעלו בצוות מתואם ומאומן היטב ולא מדובר מעשה אקראי שקרה תוך כדי מאבק. כתבנו הצליח לתעד את "הפעולה" למרות נסיונות השוטרים להסתיר אותו בטבעת הדוקה שפרסו סביב המעשה.כתבנו שמע את הקריאה "צלם!" וכאשר הסתובב, ראה מפגין שכוב על הכביש ועליו יושבים שלושה יס"מניקים שמכופפים את ידיו. "אין צל של ספק שאדם במצב כזה מנוטרל לגמרי ולא מסכן אף אחד. יש לציין כי באותו קטע של הכביש עברתי מספר פעמים לפני כן ולא היה שם שום שמץ של אלימות מצד המפגינים. ראיתי שהשוטרים מתקהלים סביב אותו מפגין. זה היה נראה תמוה מאוד בעיני. והפניתי את המצלמה שלי לעבר קבוצת השוטרים ועל מה הם עושים למפגין. השוטר שהיה כתוב על תג הזיהוי שלו אלירן אברהם, הפריע לי לצלם, דחף אותי, וכל הזמן הסיט את המצלמה ואיים לעצור אותי, התנהגותו רק הגבירה את החשדות שלי.

ראיתי דרך מסך הוידאו את הקצין, שעל התג שלו היה כתוב ערן נעים, ניגש מאחורי המפגין, רוכן עליו, מכניס ידו כולה לעבר הפרצוף של המפגין. הוא תחב את אצבעותיו לתוך נחיריו של המפגין ומשך כלפי מעלה ולאחור בתנועה מהירה ומקצועית וקרע לו את כל הפרצוף, כולל פגיעה בעיניים.הבנתי שיש לי חומר מפליל בתוך המצלמה. ראיתי את עצבנותו של השוטר אלירן אברהם שחשש שמא הצלחתי לקלוט את המעשה במצלמה, למרות החומה החוסמת של השוטרים והוא המשיך לאיים שיעצור אותי. לכן נמנעתי מלצלם את הקצין ערן נעים כשהוא פונה הצידה כדי לקנח את ידיו המוגאלות בדם של המפגין. לא רציתי להסתכן באובדן החומר שבידי. השוטרים מיד הקימו את הפצוע ועצרו אותו כאשר אני רואה שהוא שותת דם. ראשו, אפו ועיניו היו כמעט מכוסות בדם.

לאחר מכן נעלמתי מהשטח כדי שיחשבו השוטרים שכבר מסרתי את החומר למערכת שלי, ואז וחזרתי כדי להמשיך לתעד את האירועים.באותו מקום היו עוד צלמי עיתונות רבים. אף אחד מהם לא תיעד את האירוע הקשה. אבל מה מדאיג אותי יותר מכל הוא, שהעברתי את החומר המצולם לשלושת ערוצי הטלוויזיה הגדולים ואף אחד מהם לא גילה עניין של ממש לקבל לידיו את החומר. זאת למרות שעשיתי את כל העבודה השחורה ואיתרתי את הפצוע שעד היום לא התאושש. הוא סובל מכאבים ופגיעה נפשית. ולמרות ששנינו הסכמנו להתראיין, חלק מהכתבים אמרו, שלא לציטוט, שחבל על המאמץ כי זה לא יעבור את העורך שלהם. ובכך מתברר שכלבי השמירה של הדמוקרטיה הפכו לשומרי "אתרוגים"."פרטים נוספים

כתבנו הלל פנדל דיבר היום עם המפגין, ששמו שמור במערכת, וגילה פרטים נוספים על ההתעללות שעבר בשטח, ובתחנת המשטרה ברמת גן:

"הייתי בשטח החסימה ושמעתי את השוטרים לידי אומרים שרוצים לעצור אותי. פתאום הקיפו אותי 4 או 5 יס"מניקים ותפסו אותי, כל אחד עם התפקיד שלו. אחד חנק אותי, אחד כופף לי את הידיים, אחד הכניס את האצבעות שלו לאף שלי בחוזקה ומשך למעלה ולמטה, פעמיים. הרגשתי כאילו הוא מנסה לדחוף את האף שלי לתוך הגולגולת. זה כאב נורא. יס"מניק אחר דחף את האצבעות שלו לתוך עיני בחוזק. הם אזקו את ידי וגררו אותי לרכב משטרתי והובילו אותי לתחנת המשטרה. ביקשתי לקבל טיפול רפואי אבל הם לא נתנו לי. לאחר כשעתיים הם רצו שארחץ את פני עם מים, אבל אמרתי קודם אני רוצה שרופא יבדוק אותי.

היינו כמה עצורים ביחד ודיברנו. השוטרים אמרו לנו להפסיק לדבר. אמרתי להם 'אי אפשר לקחת את זכות הדיבור שלנו'. אחד השוטרים הסתכל עלי עם רצח בעיניים, ואמר, 'ככה אתה חושב?'. הוא הוביל אותי לחדר צדדי בתחנה שבו היו חבורה של שוטרים. כולם החלו להכות אותי. אגרופים לראש, בעיטות, הכל. באותו זמן אחד מהם אזק את הידיים שלי. הם הושיבו אותי בכסא, ידי היו אזוקים מאחור. אחד השוטרים התחיל לתת לי סטירות ואגרופים בפרצוף ובראש בכל כוחו. כמובן לא יכולתי להגן על עצמי. זה היה סבל נורא, כבר לא יכולתי להרגיש את המכות הנפרדות.

איני יכול להסביר את זה אבל לא שתקתי. כשהוא גמר להכות אותי אמרתי להם: 'אראה אותך במח"ש [המחלקה לחקירת שוטרים]'. כשהוא שמע זאת הוא המשיך להכות אותי עוד פעם ועוד פעם. הוא אפילו נגח בראשי עם ראשו.

יותר מאוחר הם דרשו ממני להזדהות אבל סירבתי. הם הכניסו אותי לתוך חדר לבד עם אחד היס"מניקים שהכה אותי - אולי כדי להפחיד אותי. הוא אמר לי 'יש שני דברים חשובים מאוד. קודם אתם פועלים בנושא של צדק, אך לפעמים זה לא רעיון כל כך טוב. לפעמים אתה צריך להיות חכם ולא צודק. ודבר שני, מה שקיבלת היום הוא כלום לעומת מה שבדרך כלל קורה כאן".

לאחר שצילמו אותי, בשעה 1:00 לפנות בוקר שיחררו אותי.

המפגין אמר לכתבנו שהוא מתכוון "להגיש תלונה נגד השוטרים שהכו אותי במח"ש ולתבוע אותם בתביעה אזרחית".


יצויין כי כתבנו לרנר וקורבן התקיפה זומנו להגיש את עדותם והסרט הנלווה לערוץ 10. השניים רואיינו והסרט נבדק והכח כאותנטי. עם זאת לאחר שרואיינו הוחלט במערכת החדשות של ערוץ 10 שלא להקרין את הסרט כמתוכנן.

(מי שיש בידיו חומר נוסף נגד שוטרים אלו ואחרים מתבקש ליצור קשר