מחאה ב´גבעתי´: אב שכול יחרים טקס הזיכרון

אב שכול יחרים את טקס הזיכרון לחללי 'גבעתי' במחאה על הפיכת הצבא לכלי פוליטי המבצע מהלך המנוגד למטרותיו ביד בעלי אינטרסים. את שר הבטחון ובכירי הצבא הוא מעדיף שלא לשמוע שכן הם "חשודים בצביעות".

, כ"ב באלול תשס"ה | עודכן: 11:08

מחר תקיים חטיבת גבעתי טקס זיכרון לנופלים מקרב חיילי החטיבה. לקראת הטקס פנתה קצינת הנפגעים של החטיבה למשפחות ששכלו את בניהן תוך שירות ב'גבעתי' והזמינה אותם להגיע לאירוע. הזמנה שכזו הגיע גם לבית משפחת גוטמן ששכלה את בנה יחזקאל (חזקי) שנפל בהתקלות עם מחבלים ליד דוגית. כבר בשיחת הטלפון הראשונית הודיע יעקב כי בכוונתו להחרים את האירוע במחאה על מעורבות צה"ל בעקירת הישובים ברצועת עזה ובצפון השומרון.

אתמול הונח על שולחנו של מפקד החטיבה, אל"מ יואל סטריק, מכתבו הקשה של האב השכול, יעקב גוטמן, ובו הוא מפרט את הסיבות שהביאו אותו להחרמת הטקס במחאה על התנהלותו הפוליטית של הצבא, כהגדרתו.

במכתבו ציין גוטמן כי מדי שנה מקפיד הוא ומשפחתו להופיע בטקס הזיכרון החטיבתי כחלק מהשייכות לעם ולארץ. "אחדות הגורל היא רק חלק מהאחדות הרחבה על כל גווניה המקשרת אותנו אל כלל חלקי האומה".

למרות זאת מודיע גוטמן לאל"מ סטריק כי לטקס שיתקיים כאמור מחר לא יוכל להגיע שכן הרגשת האחדות נסדקה בו ובבני משפחתו. גוטמן מפרט ש"פינוי חבל עזה התקבל בלוליינות דמוקרטית שטעם רע נודף ממנה. שליחת חיילי צה"ל למהלך פוליטי נוגד את הקונצנזוס שהצבא לא מתערב בפוליטיקה. חיילי צה"ל פעלו בנחישות ולא ברגישות מול אחים".

גוטמן ממשיך ומפרט את יחסם של מפקדי צה"ל לחיילי המגזר הדתי שסירבו ליטול חלק בפעולות העקירה. "מפקדי צה"ל פקדו והכריחו חיילים לבצע את הפקודה, ואם לא שפטו אותם או הדיחו אותם. הכפשות הרמטכ"ל את חיילי ההסדר ורבניו רק חיזקו בי את ההרגשה שהצבא שוב אינו גורם מאחד בעם, אלא שותף למהלך פוליטי הרחוק כמטחווי קשת מהאידיאלים של העם ומהגשמת ייעודו". גוטמן מזכיר גם את אזהרות מערכת הביטחון ובכיריה מביצוע העקירה "האם הצבא בפעולה זו הוא צבא הגנה לישראל?", הוא שואל את מפקד החטיבה.

סמ"ר חזקי גוטמן הי"ד מבית אל, נפל בקרב ליד דוגית שבצפון רצועת עזה עם חברו, סמל אלכסיי גלדקוב הי"ד מבאר שבע. לפעילות יצאה היחידה בה שירת גוטמן בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל על שהיית מחבלים סמוך לאלי סיני ודוגית כהערכות לקראת פיגוע נגד חיילי צה"ל או מתיישבים. הכוח נתקל בשני מחבלים או יותר מטווח קצר. בחילופי האש הושלכו רימונים ונפגעו 6 מלוחמי צה"ל, השניים גוטמן וגלדקוב נהרגו. סגן מפקד הפלוגה האחראית על הגזרה נפצע באורח קשה.

במכתבו למח"ט גבעתי כותב עוד אביו של חזקי כי צר לו שלא יוכל להופיע באירוע ולשמוע את דבריהם של שר הביטחון ובכירי הצבא שכן אלה "חשודים בעיני בצביעות. במקום זאת אעדיף לשבת ולחשוב על בני חזקי, על הסמ"פ אנטולי ועל אלקסי שנפלו יחדיו בקרב עם מחבלים ומסרו נפשם על הגנת עם ישראל בלי חשבונות ואינטרסים. באותו קרב נהרגו למען אותה מטרה קדושה של הגנת העם חייל דתי לצד חייל חילוני, ישראלי עם עולה מרוסיה, מתנחל עם חייל אחר שמעברו האחר של הקו הירוק. זוהי אחדות אמיתית שעליה קונן דוד 'הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו".

גוטמן מתריע ומבהיר כי מכתבו "נכתב מתוך תפיסה שעוד נכונו לעם ישראל מאבקים רבים ועדיין לא הגענו את המנוחה ואל הנחלה. לכן חשוב להדגיש את היעוד האמיתי של העם ולהיות חזקים נגד קולות תבוסתניים העוטפים את פחדם ואת האינטרסים שלהם בבשורת שלום מזוייפת".

כתבנו שמעון כהן מדווח כי אתמול יצר מפקד החטיבה קשר טלפוני עם יעקב גוטמן. המח"ט, סטריק, אמר שהוא מעדיף שלא להתייחס לתוכנו של המכתב אם כי הוא יכול להבין אותו. השניים נפרדו בברכת שנה טובה.