מוותר על העלאת הדרגה בצבא הגירוש

על שולחנו של ראש אגף תיקשוב הונח מכתבו של ד"ר יאיר ויסמן המוותר על העלאה בדרגה לה זכה כמחאה נגד ביצוע העקירה על ידי צה"ל.

, ט"ז בתשרי תשס"ו | עודכן: 14:49

להלן נוסח מכתבו של ד"ר ויסמן המקשר בין ימים אלה לימי עבר במלחמת וייטנם:

לכב'
ראש אגף תקשוב בצה"ל – אלוף אודי שני,

הנדון: בקשה לביטול העלאה בדרגה

ב-30 לאפריל 1975 כבש צבא צפון ויאטנם את העיר סייגון שבדרום ויאטנם ללא יריה אחת. הצבא גירש את כל תושבי העיר אשר נשארו ללא בית וללא פרנסה. גירוש תושבי סייגון נחשבים עד היום לאחד מפשעי המלחמה המבישים בתולדות אנוש. בגלל גירוש זה, הגנרל וו-נגוין גיאפ נחשב עד היום בארה"ב לפושע מלחמה שביצע פשעים נגד האנושות.

אני מתקשה להבחין בין פשע המלחמה שבוצע בויאטנם ב-1975 לבין פשע הטיהור האתני שביצע צה"ל בקיץ 2005. בשניהם הייתה פקודה מן הממשלה החוקית ובשניהם המגרשים והמגורשים היו מאותו עם. אפילו הטיעונים של צה"ל דומים באופן מדהים "צה"ל איננו בוחר את משימותיו" הוא וריאציה של הטיעון של החיילים הצפון-ויאטנמים שהיו מעורבים בפשע ההוא. אדם מוסרי לעומת זאת, לא פועל כמו רובוט ומבין שיש גבול לכל פקודה.

אני משרת במילואים בגדוד קשר 456. לפני ראש השנה קיבלתי את המכתב המצ"ב לביתי המבשר לי כי הועלתי בדרגה. לא הייתי במילואים בתקופת ההתנתקות, אך כפי שלא הייתי מעוניין באותות, דרגות או סמלים של צבא צפון-ויאטנם אינני מעוניין בדרגה שצה"ל רוצה לתת לי. ראיתי כי באתר האינטרנט של חיל הקשר מופיעות בגאווה תמונות מההתנתקות כאילו מדובר במסיבה או בחתונה. אני לעומת זאת, מתבייש כי החייל שאני משרת בו היה שותף לפשע הזה. אנא בטל את העלאתי בדרגה.

בברכת שנה טובה,

ד"ר יאיר ויסמן

(ש)