צוותי היגוי מנסחים בימים אלה את מצעה הסופי של מפלגת העבודה בסוגיה המדינית. על פי המתפרסם ב'הארץ' ההצעה המתגבשת כוללת שליטה פלשתינית מלאה של הרש"פ ביהודה ושומרון תוך החכרת גושי ההתיישבות לישראל.

צוות ההיגוי מודע היטב למרכזיותה של ירושלים במערכת הבחירות הקרובה ועל כן בכוונתו להציג עמדה מדינית מטושטשת מעט בסוגיה זו. על פי ההצעה תוכרז ירושלים כבירתה המאוחדת של ישראל, אולם באשר לגבולותיה המוניציפאליים של העיר, הרי שאלה ייקבעו במועד מאוחר יותר, או כהגדת צוות ההיגוי "הכוונה היא לכלול בסעיף זה התייחסות למעמדם של השכונות והכפרים הפלסטיניים המקיפים אותה, באמצעות בחינה מחדש של גבולותיה המוניציפאליים של העיר".

באשר לגושי ההתיישבויות יציע צוות ההיגוי לחכור את האזורים הללו מהפלשתינים לשנים ארוכות תמורת תשלום כספי או פיצוי אחר כגון שטח. מודל להצעתם רואים חברי הצוות באיי הונג קונג שהועברו לבריטניה לפני 107 שנים וכעבור 99 נבחנה החכירה מחדש. כשהסתיימה התקופה חזרו האיים לשליטת סין בתנאי שזו תעמוד בסדרת התחייבויות ובראשן שמירה סינית על הדמוקרטיה באיים אלה.

לבד מסעיפים אלה צפוי מצעה המדיני של מפלגת העבודה לכלול עקירה מיידית של כל המאחזים ברחבי יהודה ושומרון. זאת בהתאם לדרישת דו"ח ששון.

בצוות המדובר חברים דייב קמחי, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, השר לשעבר עוזי ברעם, ח"כ יולי תמיר, דליה רבין, אבי פרימור, ואלון פנקס, הקונסול הכללי לשעבר בניו יורק.
(ש)