בלווית הרב כדורי השתתפו למעלה משלוש מאות אלף איש, בהם רבנים ואישי ציבור רבים מכל גווני הקשת. עומסי תנועה כבדים מורגשים בכל חלקי העיר. בין היתר ספדו לרב כדורי הרבנים הראשיים, הרב עובדיה יוסף, הרב מרדכי אליהו ונשיא המדינה.

דובר מד"א מסר כי עקב הדוחק צוותי מד"א טיפלו בשבעה בני אדם שנפצעו קל מחבטות במהלך מסע ההלווייה של הרב יצחק כדורי זצ"ל בירושלים. צוותי מד"א ו"הצלה ישראל" הועמדו במהלך ההלוויה ברחובות הסמוכים לישיבה.
ירח טוקר, דובר ארגון "הצלה", סיפר כי הפצועים טופלו בשטח בידי חובשים של מד"א וארגון "הצלה ישראל". חלקם פונו באמבולנסים לבתי החולים בירושלים.

זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי, זצ"ל הלך אמש לעולמו, לאחר שלפני שבועיים לקה בדלקת ראות ואושפז בבית החולים ביקור חולים. מסע הלוויה יצא בשעה 12:00 בצהריים מישיבתו של הרב, "נחלת יצחק" בירושלים שבראשה עמד להר המנוחות בעיר.

שעה ארוכה נישאו הספדים מפי גדולי הרבנים והמקובלים.

ראשון המספידים, היה הראשון לציון, הרב מרדכי אליהו, שספד: "וי חסרא ארעא דישראל האי גברא רבא" והזכיר שהשמים שמחים לקבל נפש נקי וצדיק, הרב אליהו הזכיר את העובדה שהרב כדורי היה תלמיד של אביו המקובל הרב סלמאן אליהו זצ"ל. ושהוא זכה לראות את הבן איש חי.

נשיא מועצת חכמי התורה והראשון לציון הרב עובדיה יוסף, אמר כי האבידה של הצדיק אינה רק לעירו ולמקומו אלא לכל ארץ ישראל, לכל הדור כולו. הרב עובדיה סיפר כי לפני 3 חודשים ביקר אצל הרב כדורי, ח"כ אלי ישי וסיפר לרב על פעילויות שונות שעשתה תנועת ש"ס לחיזוק התורה ולבניית מקוואות, ולבו רחב ושמח. כל מה שעניין אותו היה רק התורה והגדלת התורה.

הרב שמואל בניהו, ראש ישיבת המקובלים 'נחלת יצחק', סיפר כי רצונו של הרב כדורי היה שילמדו את הזוהר ותורת הנסתר, ורצה שבכל בית כנסת ובית כנסת בכל כולל וכולל יקבעו לימוד בפנימיות התורה וכך יקרבו את הגאולה.

הרב המקובל, הרב יעקב הלל, ראש ישיבת 'נהר שלום', אמר כי הרב כדורי היה מקובל אמיתי שהיה מלא באהבת ישראל ענווה, מידות טובות. מקובל זה לא רק לדעת את הקבלה, אלא להיות בעל מידות מתוקנות. אהבת ישראל, ענווה ופשטות וסבלנות. במקום שאתה מוצא גדולתו שם אתה מוצא ענוותנותו.

הראשון לציון, הרב בקשי דורון, אמר כי הרב כדורי היה שתקן גדול, אך השתיקה שלו הייתה זעקה לבורא עולם.

הראשון לציון הרב שלמה עמאר, אמר כי הסתלקות צדיק היא כדי לכפר על הדור, ועל כן על כולנו לשוב בתשובה, שעה זו גם קשה לישראל, אך היא גם שעה שבה שערי שמים נפתחים, הרב עמאר ביקש שכל אחד יקבל על עצמו קבלות להתחזק בתורה ותשובה.

הרב כהן רב בית הכנסת 'נחלת יצחק', סיפר כי רבים נושעו בזכות תפילותיו וברכותיו, נשים זכו להריון ולהיפקד אחרי שנים שלא נפקדו, חולים שהרופאים התייאשו מלרפאותם הגיעו אליו ובזכות תפילותיו התרפאו.

נשיא המדינה, משה קצב, אמר כי הרב כדורי היה סמל לעם ישראל, לביטול החומרנות, ולהצגת ערכים מוסריים ונעלים, היה מלא באהבת ישראל ודאג לאחדות ישראל.

אמש עם היוודע דבר פטירתו של הרב כדורי זצ"ל, פרסמו הרב עובדיה יוסף, מועצת חכמי התורה של ש"ס ותנועת ש"ס הודעה בה נאמר כי הם "אבלים על פטירתו של זקן המקובלים, משיירי הכנסת הגדולה, הרב יצחק כדורי". יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר כי "כל בני ישראל היום משפחה אחת אבלה על מי שכל חייו התפלל למען עם ישראל ועלה בסערה השמיימה".

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, הביע אמש צער עמוק "על שנלקח מאיתנו זקן המקובלים, הצדיק הגדול, רבי יצחק כדורי, זכר צדיק לברכה".

"הרב כדורי היה צדיק ועניו. גדולתו וצניעותו הקדיש לילות כימים לברך יהודים, להתפלל על עם ישראל, כאב את כאב הפונים אליו על כל צרותיהם והשתתף בכאבם. הרב כדורי זכה להערכה ולכבוד בקרב רבים מרבני הארץ והעולם, אשר שחרו לפתחו לזכות לברכתו", מסר הרב מצגר.

נשיא המדינה, משה קצב, הביע את צערו הרב על פטירתו של הרב. מלשכת הנשיא נמסר כי "הנשיא כואב את מותו של הרב החשוב, רב הפעלים, אשר שמו נודע בארץ ובעולם". קצב מסר כי "הרב כדורי, מגדולי רבני ארץ ישראל והעם היהודי, התאפיין באהבת ישראל, בבקיאות שאין שני לה בתורת הקבלה, היה למקור השראה לעם ישראל בארץ ובתפוצות ותרם לאחדות העם".

הרב יצחק כדורי נולד לפני למעלה מ-100 שנים בעיראק. הוא נולד ביום שבת של חודש תישרי בשנת 1898. בהיותו בן שבע עשרה דרש בפני גדולי התורה בבגדאד ועם תום דבריו ביקשוהו לא להרבות בדרשות בעתיד מפאת החשש של עין הרע. כך היה כוחו של הרב עוד מימי צעירותו.

"ארי עלה מבבל" - אמרו, כאשר עלה הרב לארץ בשנת תרפ"ג. הוא פנה לישיבת "פורת יוסף" בירושלים שאז פעלה שם מחלקה מיוחדת למקובלים. הוא למד בעיר העתיקה תחת הדרכתו של ראש הישיבה המקובל אפרים כהן, אביו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו רבי סלמאן אליהו, היה אז רב בישיבה רוויית הסודות.

התלמידים מילאו את כריסם בש"ס ובפוסקים וגם למדו את הקבלה על פי שיטתו של האר"י ז"ל בעזרת "עץ חיים" ו"שער כוונות".בנו של הרב כדורי נזכר בדברי אביו שבעת בואו לארץ הקודש היו כאן שישים מקובלים בלבד. לדידו, רק מי שהתפלל חמש עשרה שנה על פי כוונות הרש"ש נחשב למקובל.

עם כיבוש העיר העתיקה על ידי צבאות ערב, פונתה הישיבה לשכונת הבוכרים, שם שהה הרב עד לשנת תש"ל, כאשר חדלו ללמוד קבלה ב"פורת יוסף".

הרב התגלה כצדיק לרבים רק לאחר פטירתו של רבי אפרים כהן, לפני כשלושים שנה.
מלבד לימודיו הוא עסק בכריכת ספרים. מכריו מימים עברו זוכרים שלצד ההנאה שהפיק הרב ממתן כריכה חזקה לספרי חכמה, הוא עיין בכולם וכך הגיע לכתבי יד עתיקים שצילמם בזיכרונו.

הקב"ה חננו בזיכרון אדיר. הרב זוכר בעל פה את כל הש"ס. פעם התווכח עמו אחד מגדולי הפוסקים של היום. המקובל חייך כדרכו ושלח יד למדף הספרים ופתח מיד את העמוד הנכון. הוא הוכיח לבן שיחו את צדקת דבריו והדהימו בבקיאותו בנגלה. יש הסבורים שאין למקובלים ידע עמוק בש"ס ובפוסקים.

שנים מספר עברו על הרב בישיבת המקובלים "בית אל" ברחוב רש"י, משם עקר לבניין אחר עם תלמידיו וקרא לישיבתו "נחלת יצחק". בשנים האחרונות התקשה להגיע יום יום לשם והתמקם גם בביתו שבשכונת הבוכרים.

הרב מיעט לדבר על נושאים פוליטיים. פעם אמר שעליית המחירים זה דבר חמור שאין כמותו. חילולי שבת בפרהסיה בירושלים גרמו לו צער רב ואילצוהו לשבור את שתיקתו הרגילה. אז הוא אמר לתלמידיו שפתיחת בתי קולנוע בשבת עלולה להמיט אסונות רבים על עם ישראל.זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי סבל בשבועיים האחרונים מזיהום בדמו וקיבל טיפול תרופתי.

בשבוע שעבר מסר המנהל הרפואי של ביקור החולים, ד"ר רפאל פולק, שהרב כדורי סובל מדלקת ריאות אך נושם בכוחות עצמו ונמצא בהכרה ומקבל אנטיביוטיקה. פולק העריך שדלקת הריאות נגרמה משאיפה של חלקיקי מזון לדרכי הנשימה.

ביום חמישי חלה הידרדרות נוספת במצבו של הרב כדורי, מערכות גופו של הרב קרסו. במהלך השבת עבר כדורי ניתוח פיום-קנה (טרכיאוסטומיה), במהלכו הוחדר צינור לקנה הנשימה שלו ואליו חוברה מכונת ההנשמה. הרב הזדקק לניתוח לאחר שצינור הנשימה שהוכנס ללועו גרם לו לדימומים.

הרב סבל במהלך השבת גם מדימומים בכבד. מקרוביו דיווחו כי דם שחדר לריאותיו הקשה על נשימתו.

בשעות הבוקר נחסמו לתנועה מספר רחובות בירושלים: דוד, אדוניהו הכהן, ישא ברכה, פישל ודוד חזן. סמוך למסע הלוויה ייסגרו הרחובות: יחזקאל, מלכי ישראל, תורה מציון, ירמיהו, וייצמן ומגני ירושלים.

המשטרה הודיעה כי היא ממליצה לבאים להלוויה לחנות בחניון גבעת התחמושת. לא תתאפשר כניסת כלי רכב פרטיים וציבוריים לרחובות הסמוכים לישיבת הרב בשכונת הבוכרים. הכניסה לירושלים תיסגר בהתאם להתקדמות מסע הלוויה.

(קורות חייו ותמונותיו מתוך האתר כדורי נט )

ביקורו של המקובל בישיבת בית אל

להאזנה לראיון עם הרב מרדכי אליהו

כתבת טלויזיה של INN-TV

להאזנה לראיון אחרון עם מקורבו של הרב, יהושוע מאירי

פולארד לבוש: קיים את בקשתו של הרב כדורי
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו