"אם באת להגן ולשמור על היהודים בחברון, ביהודה ובשומרון- חייל יהודי אהוב ורצוי אתה"- במילים אלו נפתח המכתב החריף אשר מוחתם ומופץ במקביל ביהודה ושומרון לחיילים, שוטרים, אנשי מג"ב ואנשי שב"כ.

"הישאר חייל יהודי!", קוראים מארגני המכתב המחתימים בימים אלה את תושבי היישובים, "אך אם באת כשב"ח (שוהה בלתי חוקי) אשר בא להרוס, להחריב ולגרש- אינך חייל יהודי. אל תחשוש לשמור על יהדותך. שים נפשך בכפיך ובא לעזור לנו כנגד הפוליטיקאים אשר כבר מזמן השחיתו את דרכם. אינך חייל שלהם עוד. אנו קוראים לך: הצטרף אלינו היהודים בשעה גורלית זו".

עוד נאמר במכתב: "הנורמות של הפוליטיקאים אשר שלחו אותך מושחתות לחלוטין. אל תישמע להם. הם עורקים מצד לצד לאן שיצרם מוליך אותם. היום ראש ממשלה כבר אינו מתבייש לערוק, ובנו אינו מתבייש להודות בבית המשפט שהוא עבר על החוק וגנב עבור אביו כי אינו מזדהה עם החוק! האם מה שמותר להם כדי להשחית להנאות עצמם אסור לך כדי לעשות טוב? חזור הביתה ליהדותך. אל תפחד והצטרף בפועל אל אחיך היהודים!".

התושבים מציינים בסוף מכתבם כי "אם מישהו יבוא אליך בטענה כלשהי על מעשיך היהודיים, תוכל תמיד להציג לו את המסמך הזה. כך לא תעמוד לבדך, אנו נהיה אתך. אנא פנה אלינו בכל התנכלות שלא תבוא עליך ונשתדל לסייע ככל יכולתנו".

בתוך כך, מטה "יהודי לא מגרש יהודי" שפעל רבות בזמן ההתנתקות, אירגן עצומה דומה הקוראת לחיילים שלא להשתתף בביצוע הגירוש. מהמטה נמסר כי עד כה חתמו למעלה מ-300 תושבים מעפרה על העצומה, וקראו לפעול בעוצמה ובנחישות נגד כוחות הגירוש.

"להרים קול נגד ניסיון העקירה הבלתי מוסרי של חלוצי חברון"
ביום שלישי יקיימו אנשי ההתיישבות העובדת סיור בחברון ויביעו את הזדהותם עם התושבים בשכונת "מצפה שלהבת".

"אנו אזרחי ישראל וחברי קיבוצים ומושבים, מכל הארץ, ממגוון תנועות ההתיישבות החלוצית שחוללו את נס התחייה של עם השב אל ארצו ואדמתו, קוראים לכל בעל מצפון אנושי לכל נאמני ההתיישבות בארץ ישראל לבוא להרים קול נגד ניסיון העקירה והחורבן הבלתי חוקי והבלתי מוסרי של חלוצי חברון", מסרו בהודעתם.

אנשי ההתיישבות ציטטו קטע מתוך דבריו של שמעון החשמונאי לאנטיוכוס בדמשק: "לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש נוכרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו אשר בידי אויבנו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, השיבונו את נחלת אבותינו"

בסיור צפויים להשתתף גם פרופ' רפי ישראלי, עו"ד דפנה נתניהו, לירון זיידין – תא כתום אוניברסיטת תל אביב ממושב בית אלעזרי, דוד כנעני – כפר יהושע, נתן שרנסקי, זאב ז'בוטינסקי מתמרת. אסי יפה מנהלל, אל"מ משה פלד מבית השיטה, פרופ' חווה טבנקין מעין חרוד מאוחד, ירון עולמי מחבר מועצת עריית הרצליה, תנה להבי מכנרת , פרופ' גדעון לדזינסקי מכפר בילו. רותי נוסבאום מכנרת וסגן אלוף חיים מורד. מרדכי ירדנאי מנהלל, יואב טוביה מקיבוץ חמדיה, צפריר רונן ממולדת .ד"ר גדי אשל מנופית, פרופ' גבי קוונצל ממצפה טל אל. אל"מ משה לשם מגבעון החדשה, אריה סתיו ממרכז אריאל למחקרים מדיניים , אליקים העצני מקרית ארבע. אל"מ גדעון אלטשולר מכרמי יוסף. ד"ר אילנה צור מקיבוץ שובל, שלמה חביב מקיבוץ נחשונים. ד"ר דוד בוקעי- אוניברסיטת חיפה, טל הר מגבעת יואב, פרופ' אריה זריצקי -אוניברסיטת באר שבע.

הם מבטיחים: "לא נשאיר את חברינו חלוצי היישוב היהודי בחברון לבד במערכה הזדונית המתרגשת עליהם, נחזק אותם ונהיה אתם בשעה הקשה באשר מאבקם הוא מאבקינו. מגיעים לחברון בכל דרך, בכל מזג אויר פוליטי ואחר, עת חירום היא לנו !".

דוד וילדר, מאנשי חברון, כתב בג'רוסלט פוסט כי המנהיגות בחברון מצויה בהידברות רצופה עם נושאי תפקידים במשרדים ממשלתיים שונים, בניסיון להגיע להסכם שיתקבל על דעתם של כל הצדדים. שר הבטחון שאול מופז וקצינים בכירים ביותר בצה"ל תומכים בבירור ביישוב העימות ע"י מו"מ, בניגוד לגירוש כפוי. "הממשלה כבר נתנה ביטוי לנכונותה להשכיר את המבנים הנדונים למתיישבים יהודים בחברון. אם כך, אנו שואלים, מה החפזון?! מדוע לא לאפשר את השלמת התהליך, ללא מחזות גירוש שישודרו בטלויזיה הישראלית והכלל-עולמית. ואם, חס ושלום, ייכשלו הנסיונות להגיע להסכם, כי אז מבחינת הממשלה, תהיה עדיין פתוחה לפניה האפשרות המעשית לבצע אז את הפינוי".

הוא מתייחס לבנייה הבלתי חוקית של הערבים בירושלים אשר הגיעה לידי "מימדים של מגיפה", כדבריו של לא אחר מראש עיריית ירושלים לשעבר, אולמרט. הוא מוסיף וכותב כי "נראה, שממלא מקום ראש הממשלה אולמרט, החליט להשתמש בחברון ובעמונה כאמצעי להוכיח את כוחו מבחינה פוליטית. "גם אני יודע איך לזרוק יהודים מהבתים שלהם, ויהיה אשר יהיה המחיר." מפקד המשטרה משה קרדי רמז כבר שהשימוש בנשק חם אינו מחוץ לתחום. כך שהשאלה האמיתית היא: האם אנו עוסקים בשלטון החוק והסדר, או בנסיון לתפוס בכוח את העוצמה הפוליטית לצרכים פוליטיים?"