מאת רותי אברהם

השבוע, 50 שנה אחרי, מגלה כתב רויטרס לשעבר ג'ון רטי כי הוא זה שהעביר את המידע הראשוני על "הנאום הסודי", שבו נחשפו פשעיו של הרודן יוסף סטאלין. מדובר בנאומו של מזכיר המפלגה הקומוניסטית בברה"מ דאז, ניקיטה חרושצ'וב, שבו חשף בפני צמרת המפלגה את פשעי סטאלין, הוקיע את פולחן האישיות סביבו ואת מסע "הטיהורים הגדולים" שביצע.

הנאום שכונה "הנאום הסודי" נישא ביום האחרון של הועידה ה 20 של המפלגה הקומוניסטית.

המבצע להשגת הנאום בשלמותו היה אחד מהישגיו של המוסד הישראלי. משהושג הנאום, אישר ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון למסור אותו ל CIA , ש'הדליף' אותו לניו יורק טיימס. העתון פרסם אותו במלואו ובכך עורר הנאום סנסציה בעולם כולו וזעזוע בעולם הקומוניסטי.

רטי בראיון ב BBC מספר על הלילה שבו נמסרו לו עיקרי הנאום. היה זה כמה ימים לאחר סיום הועידה, לילה לפני צאתו לחופשה בסטוקהולם. לפתע צלצל הטלפון ומכר, צעיר סובייטי, ביקש להפגש עימו בדחיפות. רטי מציין כי לא התלהב במיוחד כיון שנשא עיניו לחופשה המיוחלת שהיתה צריכה להתחיל למחרת בבוקר.

לדברי רטי עוד זמן מה לפני כן, החלו להתפשט שמועות כי במהלך הועידה של המפלגה הקומוניסטית מסר חרושצ'וב דיווח מזעזע על מעלליו של סטאלין. בדיווח אמר חרושצ'וב כי סאטלין רצח ועינה חברי מפלגה רבים. הנאום, מוסיף רטי, היה כה טראומטי, גם עבור הנוכחים, חברי המפלגה, שכמה מהם לקו בליבם באותו אירוע וכמה מהם אף התאבדו לאחר מכן.

כשאורלוב , המכר הסובייטי, ביקש להפגש נעניתי, אומר רטי. לדבריו צריך לזכור שמדובר היה בתקופה שבה מפגש בין אזרח סובייטי לבין שליח עתונות זרה לא היה חזון נפרץ וטמן בחובו סכנה. אורלוב התחיל במהלך הפגישה לפרט את תוכן הנאום, ורטי אמר כי נוכח לדעת שהנאום היה עוד קשה יותר ממה שדובר עליו בשמועות. אבל רטי עדיין הטיל ספק באמיתות הדברים וחשש מהונאה ולכן עוד באותו הלילה נפגש עם הבוס שלו סידני וויילנד. כדי למנוע ציטוט התנהלה השיחה בין השניים תוך כדי טיול בשלג. רטי פירט את עיקרי הדברים מתוך הרשימות, ולבסוף הוחלט כי מדובר ב'ענין אמיתי'.

למחרת טס רטי 'כמתוכן' לסטוקהולם כשהרשימות בכיסו "כתפוח אדמה לוהט". הוא מציין כי ביקש מרויטרס שלא לתת לו קרדיט וגם להסוות פרטים נוספים. לאחר המסירה שב לעבודתו בברה"מ.

לדבריו לקח זמן עד שהפרסום של המאמר בניו יורק טיימס התחיל להשפיע. זה קרה בערך בסתיו, הנאום גרם להתקוממות בהונגריה ולתסיסה במרכז אירופה ואפילו בתוך ברה"מ עצמה. בסופו של דבר החלו הסובייטים להצר את צעדיו והוא חזר לאנגליה. 32 שנה לאחר מכן שב לרוסיה ככתב הגרדיאן.

רטי מציין כי להערכתו אורלוב לא מסר את הנאום על דעת עצמו. "משיחות רבות שקיימתי, רבים הסכימו להערכתי, כי מאחורי הפרסום עמד חרושצ'וב עצמו".

בישראל סייע הנאום בין היתר לחשיפת מעלליו של המרגל הסובייטי זאב אבני. כך מציינים יוסי מלמן ואיתן הבר בספרם "המרגלים". רק לאחר שנחשף לדברים בנאום, הסכים אבני לחשוף את מעשיו, בהם: מסירת מידע מדיני על קשרי החוץ של ישראל, על עיסקאות נשק חשאיות עם בלגיה וצרפת ואף חשיפת שני סוכנים גרמנים נאצים, שפעלו מטעם המוסד במפעל הצבאי במצרים. אבני היכה על חטא ושירת בצה"ל במלחמת יום כיפור כקצין בריאות נפש.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו