שר הביטחון, שאול מופז, אישר אמש (ה') להכניס לרצועת עזה חומרים להשמדת עופות הנגועים בשפעת העופות. בכך נענה מופז לבקשת הסיוע שהועברה אליו מיושב ראש הרשות הפלשתינית, אבו-מאזן.

מוקדם יותר אמר שר החקלאות, זאב בוים, במהלך ביקור במוקדי המחלה בנגב כי יש סבירות גבוהה ששפעת העופות פרצה ברשות הפלסטינית לפני כמה שבועות, אך הרשות הסתירה זאת. בוים העריך כי השמדת העופות תושלם עד סוף השבוע ואילו ביום ראשון יסתיים מבצע החיטוי של הלולים הנגועים במגפה.

בעקבות התפשטות מגיפת שפעת העופות ברש"פ, פנתה שרת החוץ, ציפי לבני, לנשיא הבנק העולמי, פול וולפוביץ', בבקשה להתערבות דחופה של הבנק על מנת לתמרץ את המגדלים הפלשתינים להשמיד את העופות הנגועים לאלתר. בישראל חוששים כי בהיעדר מעורבות בינלאומית בנושא הפיצוי לא יבוצעו ההליכים הנדרשים להשמדת העופות ברש"פ.

היום נמסר ממשרד החקלאות כי בבדיקת מעבדה ראשונית, למרות התמותה הנמוכה, נתגלה חשד סביר ל-H5 (שפעת העופות) בישוב בקעות בבקעת הירדן. הישוב מבודד ומכיל להקה אחת בת ארבעה לולים. בטבעת רדיוס של 3 ק"מ סביבו אין כל לולים נוספים.

אתמול בשל החשד החל סגר על הלול והבוקר החל תהליך ההצמאה של העופות.

מתוצאות בדיקה ראשונית שנערכה אתמול בעופות שמתו ברצועת עזה, עולה כי הם מתו מזן H5 של שפעת העופות. כמו כן הועברו עופות מלול ברפיח לבדיקה במכון הוטרינרי בעקבות תמותה שהיתה שם הבוקר. זאת בחשד להתפשטות שפעת העופות גם לשטחי הרש"פ.

מנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי ומזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן, הגיעו להסכמה לגבי מנגנון הפיצוי למגדלים שנאלצו להשמיד עופות בעקבות שפעת העופות. על פי ההסכמה, המגדלים יקבלו בתוך שבוע מקדמות על סך 50% מהנזקים הישירים עקב השמדת העופות בהוראת השירותים הוטרינריים. הנוהל המהיר יחול גם על הלהקות שטרם הושמדו.

את יתרת הפיצויים יקבלו המגדלים תוך 30 יום עם הצגת המסמכים הרלוונטיים. גובה הפיצוי יקבע על פי הקריטריונים הקבועים בתקנות להשמדת עופות, בהתאם לגיל העופות ומדדים אחרים. משרד החקלאות, מועצת הלול וארגון מגדלי העופות הקימו צוות שתפקידו להעריך את הפיצויים הנגרמים למגדלים בגין ההסגר שהוטל על משקים בהם לא הושמדו עופות. בהתאם להחלטות הצוות יקבעו הפיצויים למגדלים.